REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lekcija: Aleksandar Vučić obsodil dvojna merila slovenske diplomacije, Nataša Pirc Musar po njegovi kritiki obmolknila!

Lekcija: Aleksandar Vučić obsodil dvojna merila slovenske diplomacije, Nataša Pirc Musar po njegovi kritiki obmolknila!Ob obisku slovenske predsednice Nataše Pirc Musar v Srbiji se je na tiskovni konferenci zgodil tudi manjši incident, ki pa se ni dobro končal za tistega, ki ga je sprožil in tudi ne za slovensko predsednico. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ob obisku slovenske predsednice Nataše Pirc Musar v Srbiji se je na tiskovni konferenci zgodil tudi manjši incident, ki pa se ni dobro končal za tistega, ki ga je sprožil in tudi ne za slovensko predsednico.

Dopisnik RTV Slovenije je namreč predsednika Srbije izzval z notranjepolitičnim vprašanjem, povezanim z demonstracijami, ki potekajo proti vladi v Beogradu enkrat tedensko in zahtevami po odstopu notranjega ministra.

Še vedno bomo morali delati na evropskih reformah, očitno je, da smo glede pretepanja demonstrantov daleč od standardov Evropske unije, je ironično odgovoril srbski predsednik.

V primeru Ukrajine Slovenija zastopa stališče, da se vzhodne regije Ukrajine nimajo pravice odcepiti od Ukrajine, v primeru Kosova pa zastopa diametralno nasprotno stališče. Povsem jasno je, da gre za dvojne vatle in za nenačelno zunanjo politiko.

»Hvala za vaša vprašanja, saj kažejo, kako in zakaj Evropska unija pri nas ni tako priljubljena, kot bi si želeli. Včasih se ljudje zaradi vaše pretirane 'dobronamernosti' počutijo ponižane, ko vidijo, da bi se radi vmešavali v stvari, za katere v vaši državi ne bi dovolili, da bi se vanje kdo vmešaval,« je dejal Vučić na novinarski konferenci po srečanju s slovensko predsednico Natašo Pirc Musar.

Glede nadaljevanja protestov je dejal, da svojih političnih nasprotnikov pred tujimi mediji ne bo kritiziral, da pa protesti potekajo že 10 let, je zmanjšal njihov pomen in jih ocenil kot »pač proteste«, ponovil pa je tudi, da »v Srbiji ne gojimo evropske prakse pretepanja protestnikov

»Prej so bili vsakodnevni protesti, zdaj so za vikend. Z izjemo pozivov k mojemu obešenju so miroljubni. Za razliko od vas v EU, kje je ustaljena praksa pretepanja protestnikov od Pariza do Berlina, tukaj le mirno hodijo. Pridejo, se zberejo, se sprehodijo, pridejo nazaj, spet pridejo, se zberejo, pridejo nazaj in vse je v redu,« je poudaril Vučić.

Prisotne je spomnil, da je policija doslej posredovala le, ko so protestniki vdrli v poslopje parlamenta oziroma javne televizije RTS, ne pa, ko so metali kamenje na policijo.

Predsednica Slovenije se je nato Vučićevo predstavitev odzvala z opozorilom, da so demonstracije v vsaki državi legitimno in demokratično dejanje ter da zanimanje novinarjev za proteste in dogodke v Srbiji ter poročanje o njih predstavlja svobodo izražanja ter da upa, da predsednik Srbije tega vprašanja slovenskemu novinarju ne bo preveč zameril.

Srbski predsednik je pogovor sklenil z besedami, da je svoboda medijev v Srbiji takšna, da mora sam vsak dan odgovarjati, ali je Hitler ali Mussolini, in da si gosti iz Slovenije najbrž ne želijo te stopnje svobode.

Vendar pa je predsednik Srbije v svojem odgovoru opozoril na še nekaj, kar pa so slovenski mediji gladko »pozabili« prenesti, saj tudi v poročilu RTV Slovenija tega odziva predsednika Srbije preprosto – ni.

In ne gre za naključno izpustitev, pač pa za klasičen način cenzuriranja, ki ga opravljajo slovenski in zahodni mediji, ki svoje bralce tako »ščitijo« pred »neugodnimi« mnenji in informacijami iz sveta…

Ni nenavadno, da teh stavkov nihče ni prenesel, kajti na ta del Vučićevega odziva je tudi predsednica Slovenije odgovorila – z molkom.

Povsem na začetku svojega odziva je Vučić namreč izrekel nekaj pomembnih stavkov.

»Imela sva pogovor, govorila sva o novostih, o prijetju treh oboroženih moških (s Kosova) na ozemlju Srbije. Mi za razliko od vas spoštujemo listino Združenih narodov in za nas je Kosovo del ozemlja Srbije, tako kot je Donbas del Ukrajine, tudi po listini Združenih narodov, taisti, ki jo vi podpirate, ko gre za Ukrajino, ne podpirate pa je, ko gre za primer Srbije.« je opozoril Vučić.

S tem je pravzaprav na zelo podoben način, kot je to storil že v preteklosti, ob obisku Boruta Pahorja, opozoril, da slovenska zunanja politika uporablja dvojne standarde, ko gre za vprašanje spoštovanja integritete držav.

Dvojni vatli Slovenije so več kot očitni, kajti v primeru Ukrajine Slovenija zastopa stališče, da se vzhodne regije Ukrajine nimajo pravice odcepiti od Ukrajine, v primeru Kosova (in Katalonije) pa zastopa diametralno nasprotno stališče.

V poročilu RTV Slovenija odziva predsednika Srbije preprosto – ni. In ne gre za naključno izpustitev, pač pa za klasično cenzuro, ki je sprovajajo slovenski in zahodni mediji, ki svoje bralce tako »ščitijo« pred »neugodnimi« mnenji in informacijami iz sveta…

Povsem jasno je, da gre za dvojne vatle in za nenačelno zunanjo politiko.

Na ta očitek pa slovenska predsednica – enako kot na zelo podobne očitke srbskega predsednika ni odgovoril niti njen predhodnik Borut Pahor - ni odgovorila prav nič, to pa so seveda opazili tudi prisotni.

Tudi molk je svojevrsten odgovor.

In v tem primeru je tako predsednik Srbije znova »dal lekcijo« slovenski predsednici in dopisniku RTV SLO Boštjanu Anžinu, ki je postavil sicer povsem legitimno, a za dvostransko srečanje neprimerno notranjepolitično vprašanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek