četrtek, 05. december 2024 leto 29 / št. 340
Lažna »afera« glede Masleševe diplome končana: podtikanja medijev iz kroga SDS razkrita kot povsem neresnična
Po več kot dveh mesecih se je končala t. i. »afera Masleša«.
Sprožili so jo na obskurnem portalu »Prava«, kjer je prve neresnice o domnevno neveljavni diplomi in nato še pravosodnem izpitu vrhovnega sodnika Branka Masleše zapisal Luka Perš.
Po sledi njegovih očitno neutemeljenih obtožb pa so nato zgodbo o tem ponavljali še drugi desnosučni mediji.
Se pravi so vse sodbe, kjer je Masleša oprostil Kanglerja zdaj razveljavljene in se Kanglerju spet sodi? https://t.co/bHuioXBX1m
— Your daily Omikron (@zaslovenijo2) January 24, 2022
Prav je, da jih naštejemo: to so bili seveda (a kdo drug?) Nova24 TV, SiLO, Požareport, Demokracija in še vrsta portalov, ki bolj ali manj odkrito navijajo za stranko SDS.
Branko Masleša je namreč po dveh mesecih gonje pokazal tako original diplome kot tudi potrdilo o opravljenem pravosodnem izpitu.
Ker so medtem avtorji obtožb razširili teorijo, češ da Maslešev pravosodni izpit ni veljaven, ker naj bi ga naredil prezgodaj in v nasprotju z republiško zakonodajo je moral Masleša še dokazovati, da mu je izpit priznal tedanji slovenski republiški sekretariat za pravosodje.
Ob tem pa je seveda jasno tudi to, da je Slovenije ob osamosvojitvi vse akte, nastale v SFRJ sprejela za svoje, razen tiste, ki jih je izrecno razveljavila, kar pomeni, da je bila diploma Masleše ves čas popolnoma nesporna.
Ker je dan poprej Sodni svet vrhovnega sodnika pozval, naj razčisti dvome glede svoje izobrazbe, se je odzval tudi Masleša.
Vrhovni sodnik Branko Masleša je zapisal, da ga žalosti, da je Sodni svet »podlegel podtikanjem v nekaterih medijih« in da je s tem postavljen v položaj, da se mora braniti pred neresničnimi očitki, ki so po njegovem videnju izključno politično obarvani.
Kar pa pri vsej tej Masleša aferi najbolj boli desne medije, je pa to, da ne jebe Nore24, Siola, Perša in 0.88%, ampak gre vse pokazat na 24ur :) Odlično - varovalke jim meče ven :D
— En iz Cela (@CeleFTW) January 26, 2022
Vrhovni sodnik Branko Masleša trdi, da nekateri mediji že skoraj dva meseca neresnično predstavljajo okoliščine, ki zadevajo njegovo izobrazbo.
»Vse se je začelo z ničimer podkrepljeno izhodiščno trditvijo, da me ni med diplomanti Pravne fakultete v Sarajevu, ki so zaključili študij leta 1975,« je spomnil Masleša in dodal, da so nato sledile navedbe, da je njegova diploma izginila v požaru, in pozneje dvomi o zagotovilu Pravne fakultete v Sarajevu, da je pri njih zaključil študij.
Nadaljevalo se je tudi z namigovanji, da na predloženi kopiji diplome ni vodnega žiga, opisuje Masleša.
Kot pojasnjuje, je visokošolski študij na Pravni fakulteti v Sarajevu zaključil 31. marca 1975, diplomo pa je prejel 27. junija istega leta.
A se kar ne nehas? Upam, da te bo mel Maslesa dost in te stozil, da bodo se tvoji pra pra vnuki placevali to
— Cloudy (@CloudyTasa) January 27, 2022
Na izvirniku diplome je suhi žig, ki ga zato na njeni kopiji ni videti, pojasnjuje.
Ob tem je bil v publikaciji 70 let Pravne fakultete v Sarajevu 1946–2016 na strani 231 naveden med diplomanti te fakultete, iz pisanja v sarajevskem časopisu Dnevni Avaz z 10. januarja letos pa izhaja, da je pristojna inšpekcija pri pregledu na fakulteti ugotovila, da je nesporno, da je Masleša tam pridobil diplomo in strokovni naziv diplomirani pravnik v skladu s tedaj veljavnimi predpisi.
V medijih pod taktirko SDS in Janeza Janše so se nato pojavile tudi trditve, da Masleša nima pravosodnega izpita, pozneje pa, da njegov pravosodni izpit v Sloveniji ne velja.
Kaj pa zdaj? Ko diploma štima, izobrazba štima, Branko štima, vse štima.
— Boštjan Koražija (@bukeff) January 26, 2022
Orao, javi se! #samovprašam#Slovenijahttps://t.co/60Y9XLxnfg
Masleša odgovarja, da ima dokazila, iz katerih je razvidno, da je na Okrožnem javnem tožilstvu v Sarajevu opravljal pripravništvo, sprva kot pripravnik volonter, zaposlen s polnim delovnim časom od 17. aprila do 1. avgusta 1975, potem pa kot pripravnik, redno zaposlen do 30. julija 1976.
Ali bo tiste, ki so ga oblatili, tožil, se bo Masleša odločil jeseni, ko bo odšel v pokoj.
Za gonjo pa je posredno okrivil predsednika vlade, za katerega je dejal, da do njega nima »najbolj prijaznega« odnosa.
Torej, kaj bi rad povedal? Da ima Masleša diplomo in, da ste zastojn lajali?
— AvaKrizaj (@AVA82615829) January 26, 2022
V resnici je seveda tako, da je Janša vrhovnega sodnika Maslešo velikokrat osebno napadal in žalil.
Vse skupaj je seveda velika sramota – predvsem za tiste, ki se imajo za »novinarje« in službujejo v medijih, ki podpirajo SDS.
Njihova politična izbira je njihova stvar, saj živimo v svobodni družbi.
Masleša
— TwittingJurij (@twittingjurij) January 26, 2022
je lepo počakal, da ste se desničarji izlajali na vseh nivojih laganja in vam potem pomolil pod nos dokaze. Zelo razumno in premišljeno. Celo Sodni svet je padel v lasten drek laganja in nabijanja na osnovi Nore24TV, kaj šele kreten kot si ti.
BRAVO MASLEŠA!!
Šah - mat!
Toda praksa, po katerem najprej obtožijo nekoga, nato pa še vztrajajo pri neresničnih obtožbah, si izmišljujejo nove in nove, ne sprejemajo veljavnost dejstev ter na koncu, ko so poraženi, še naprej trdijo, da so imeli prav – to je nekaj povsem novega za Slovenijo in je najboljši dokaz globokega moralnega razkroja na slovenski desnici.
nekaj tednov niste zmogli brez stalnega pljuvanja po njem, podtikanja, laganja, spletkarjenja, pa ste, hoče noče, naredili še enega narodnega junaka. ne zdaj jokat.
— ciril brajer (@CiroBrajer) January 27, 2022
Vse skupaj je znova pokazalo, kako delujejo ti mediji: najprej se zlažejo (da Masleše ni med diplomanti).
Ko je laž razkrita, si izmislijo novo (da nima diplome).
Ko je ta razkrita preidejo na novo (da je morda ponarejena in da ima samo strokovno šolo), ko se razkrinka tudi ta - spremenijo temo (da je nezakonit njegov pravosodni izpit)...
Gospod Perš ima podpis, ki odraža inteligentno, radoživo in razgledano osebo z bujno fantazijo..... pic.twitter.com/M712vo7ZSB
— Tone (@Tone69904832) January 20, 2022
Ko se tudi nova tema izkaže za neverodostojno pa zatrdijo, da je Masleša pokazal »že tretjo diplomo« in s tem poskušajo vzbuditi vtis, da so imeli prav.
Šlo je res za poskus »medijskega umora« z neresnicami, ki pa je Luki Peršu znova spodletel.
Gre za »dno dna«.
Tisti, ki so zavestno objavljali takšne laži si seveda ne zaslužijo, da bi jih šteli med novinarje.
Lahko so propagandisti, politični aktivisti ali karkoli želijo, ne pa novinarji.
Jasno pa je, da so predvsem – lažnivci.