REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kulturni privilegiji za županove izbrance, alternativci pa izbrisani: Protesti zaradi »gentrifikacije« Centra Rog

Kulturni privilegiji za županove izbrance, alternativci pa izbrisani: Protesti zaradi »gentrifikacije« Centra RogIzrinjanje alternativne kulture iz Ljubljane - odprtje Centra Rog za elito. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na območju nekdanje tovarne Rog, kjer so več let živeli in ustvarjali pripadniki avtonomne skupnosti in kjer so živeli in delali tudi znani izbrisani prebivalci Slovenije – na primer pokojni Aleksandar Todorović - je zdaj tudi uradno odprt Center Rog.

A samo za izbrance...

Slavnostno odprtje so prav zato spremljali številni protesti.

V Parku Izbrisanih pred novim Centrom Rog se je v četrtek od 18.00 ure dalje zbralo od 500 do 800 protestnikov, ki so nosili različne transparente.

Aktivist Miha Blažič je denimo nosil tablo z napisom »Javni prostor, privatna zabava

Prestižne prostore, v katerih so delavnice, spalnice, kavarne in še marsikaj namreč praviloma niso dobili v uporabo prejšnji uporabniki prostorov Roga, temveč drugi izbranci župana Zorana Jankovića.

Protestniki, ki so na prizorišče prišli z bobni in transparenti, so stavbo pred tem obkrožili, svoj shod pa naslovili »Mal je velik tale Rog za okrog, nje

S tem mesto dejansko ustvarja kulturo za elito, kulturo za prestižne in tiste, ki uspevajo v senci kapitala. Za vse ostale, prave alternativce, ki kulturne dobrine ustvarjajo drugače in so že po naravi v spopadu s prevladujočimi kulturnimi normami pa župan Zoran Janković - prostor nezadržno krči.

To so namreč besede župana Zorana Jankovića, izrečene pred mesecem dni.

Nekateri gostje odprtja »so si premislili in s prizorišča odšli«, je razmere opisala Špela Kožar v reportaži za RTV SLO in dodala: »V Sloveniji še nismo doživeli takega odprtja kulturnega centra, kot ga spremljamo tukaj.«

Policisti so po dobrih dveh urah protestov uporabili tudi solzivec, eno izmed protestnic so odpeljali v urgentni center.

Župan Zoran Janković je v svojem nagovoru v »gala« odprtju za izbrance, zgolj tiste z vabili, proteste opisal kot znak nespoštovanja.

Poudaril je, da so se sicer z nekaterimi rogovci dogovorili za nadomestne prostore, tistim, s katerimi so bili v sporu na sodišču, pa so v postopku mediacije ponujali 600 kvadratnih metrov površin v Centru Rog brezplačno, kar so zavrnili.

Nekdanji uporabniki Roga so svoje nestrinjanje izrazili že na začetku tedna, v včerajšnjem protestu pa sta jih podprla sindikata Glosa in Zasuk.

V odprtem pismu poudarjajo krizo produkcijskih prostorov v prestolnici, saj so ustvarjalci morali zapustiti Tobačno, nato Kersnikovo zaradi gradnje hotela, naposled pa so jih deložirali še iz Roga.

Namesto da bi prostore dobilo okoli 500 ustvarjalcev, kot je obljubil župan Zoran Janković, so romali v roke pripadnikov »kulturne elite« mesta.

Skupščina neuporabnikov Roga je že na začetku tedna na novinarski konferenci poudarila, da glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti v Ljubljani, temveč gentrifikacija.

Pri podeljevanju prostorov so bili po njihovih navedbah izbrani »izrazito premožni ponudniki«, pri čemer ugotavljajo, da so pri najbolj prestižnih imeli prednost »ponudniki iz ožjega kroga župana Zorana Jankovića in vodstva javnega zavoda Center Rog.«

Le stranka Levica je do odprtja tega centra zadržala kritično držo: »Na območju bivše tovarne koles Rog je pred več kot 15 leti skupina uporabnic in uporabnikov zasnovala avtonomni prostor, ki so ga napolnili z izobraževalnimi, kulturnimi, družbenokritičnimi, športnimi, umetniškimi in socialnimi aktivnostmi. Avtonomna tovarna Rog je v svojem delovanju ustvarila bogato dediščino, ki temelji na participaciji, sodelovanju, soupravljanju, skupnostnih prostorih, enakopravnosti in drugih vključujočih praksah. V njej so se odvijali alternativni koncerti, premišljevali koncepti drugačnih svetovnih ureditev, razvijale različne umetniške in športne prakse, v njej so prostovoljke in prostovoljci skrbeli za vključevanje begunk in beguncev v družbo ter se Izbrisani povezovali v iskanju poprave krivic, ki so se jim zgodile.«

»Januarja 2021 je ljubljanska mestna oblast uporabnike in uporabnice Roga brez predhodnega opozorila in s pomočjo varnostne službe vrgla na cesto in porušila, kar je ostalo od nekdanje tovarne. Od takrat smo bili priča še enemu klasičnemu prizoru vedno večje elitizacije Ljubljane pod vodstvom župana Zorana Jankovića.

Namesto socialnih programov bodo v Centru Rog luksuzne restavracije, namesto alternativnih koncertov galerije premožnih, namesto preizpraševanja družbenih praks ukalupljanje v sistem razpisnih postopkov.

Center Rog bo bolj kot spodbujanju ustvarjalnosti in dostopnosti kulture namenjen nadaljnji gentrifikaciji in elitizaciji središča mesta. Na to očitno cilja tudi sam župan, ki je že večkrat poudaril, da Center Rog pozitivno vpliva na poviševanje cen nepremičnin v bližini. Tistih nepremičnin, ki so zaradi neustrezne mestne zemljiške in stanovanjske politike že tako nedostopne povprečnemu prebivalcu in prebivalki Ljubljane,« so zapisali v Levici v svojem sporočilu za javnost.

»Tako je spet jasno, da bo Center Rog še ena zgradba z lepo fasado v središču Ljubljane, ki ne bo služila prebivalkam in prebivalcem, ampak večanju vrednosti nepremičnin in drugim zasebnim interesom, nadaljnji gentrifikaciji in turistifikaciji Ljubljane. Mesta, v katerem so dobrodošli samo še turisti in premožnejši. V lokalnem odboru Levica Ljubljana ponovno jasno izražamo nasprotovanje izvedbi Centra Rog in podpiramo prizadevanja za ohranjanje avtonomnih prostorov. Današnje uradne otvoritve se zato ne bomo udeležili,« so sporočili iz Levice.

Javni zavod Center Rog je Mestna občina Ljubljana (MOL) ustanovila aprila 2021.

Direktorica Centra Rog je Renata Zamida.

Osnovna težava kulturne politike mesta pa je ne glede na to ostala odprta.

Očitno je, da sedanje vodstvo Ljubljane sicer gradi in ustvarja nove prostore za kulturne ustvarjalce, a hkrati iz mesta izrinja tiste, ki niso dovolj etablirani in družbeno primerni.

Aleksandar Todorović pred nekdanjim centrom Rog. Foto: Igor Mekina

V centru, kot je sedanji Rog namreč nikoli ne bi mogli bivati in delati ljudje, kot je bil nekoč Aleksandar Todorović, prvi in vedno aktivni predsednik Civilne iniciative izbrisanih prebivalcev Slovenije.

Pred centrom Rog je danes park, posvečen Izbrisanim, a na Todorovića in njegove napore ter samožrtvovanje ob razkritju Spomenika izbrisanih ni spomnil prav nihče.

Nek prihodnji upornik z razlogom, podoben Todoroviću seveda ne bo mogel niti vstopiti v sedanji Center Rog, ker ga bodo na cesto takoj postavili - varnostniki.

Prav on je dolga leta edini opozarjal na probleme Izbrisanih, sam protestiral na ljubljanskih ulicah, gladovno stavkal in včasih tudi živel v nekdanjem Rogu, medtem ko je večina medijev Izbrisane označevala kot špekulante, celo državne sovražnike in se naslajala nad njihovo žalostno usodo.

Vse dokler Izbrisanim najprej Ustavno sodišče, nato pa Evropsko sodišče za človekove pravice nista pritrdili, da so bili res žrtve najbolj sistematične in brutalne diskriminacije v neodvisni Sloveniji.

Nek prihodnji upornik z razlogom, podoben Todoroviću, seveda ne bo mogel niti vstopiti v sedanji Center Rog, ker ga bodo na cesto takoj postavili varnostniki.

Da je v novem centru Rog sicer dovolj prostora za razne zanimive, a zmeraj s strani vodstva odobrene projekte kaže tudi očitno zelo draga spletna stran novega centra.

Nekdanji Rog, ki je dajal zavetje Izbrisanim in umetnikom ter aktivistom novih družbenih gibanj podobne seveda ni imel... S tem se jasno kaže, da MOL dejansko ustvarja kulturo za elito, kulturo za prestižne in tiste, ki uspevajo v senci kapitala in bogatašev, med katere se uvršča tudi ljubljanski župan.

Vse to z bistvom družbenega delovanja nekdanjega socialnega centra Rog nima prav nobene zveze.

Za vse ostale, prave alternativce, ki kulturne dobrine ustvarjajo drugače, brez odobritve s strani kogarkoli in so že po naravi v spopadu s prevladujočimi kulturnimi normami pa župan Zoran Janković - prostor nezadržno krči.

V bistvu je ime parka pred novim centrom Rog - Park izbrisanih - zelo primerno tudi za označitev vseh tistih alternativnih umetnikov, ki so bili z novo, elitno kulturno politiko ljubljanskih oblasti prav tako izbrisani iz mestnega središča Ljubljane.

Center Rog danes že služi promociji mode za elito, mode, ki so se ji alternativni umetniki vedno posmehovali enako kot zunanjemu blišču, ko so se borili za resnično pomembne družbene cilje.

A ljubljanske oblasti danes novi Center Rog uporabljajo kot sredstvo za promocijo mesta v cilju pridobivanja novih turistov, znova seveda tisih z globjimi žepi, ki jih modni trendi zanimajo.

Obiskovalcem v novem Rogu ponujajo magijo in bleščavo - a le v obliki tedna mode...

In s tem MOL kljub zunanjemu blišču, ki ga ustvarja, dejansko siromaši kulturno življenje v mestu, v katerem se za zdaj le še Metelkova upira urbanističnim in oblastnim posegom mestne uprave.

Le kako dolgo še?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek