REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kordiš: Cerar je v primeru Šamija sprejel eno njegovih redkih dobrih odločitev

Kordiš: Cerar je v primeru Šamija sprejel eno njegovih redkih dobrih odločitevPoslanec Levice Miha Kordiš je mnenja, da je Miro Cerar storil prav, v primeru Sirskega migranta Šamija, foto: STA

Poslanec Levice Miha Kordiš meni, da je premier Miro Cerar v primeru sirskega migranta Ahmada Šamija sprejel eno od redkih dobrih odločitev v tem mandatu, "pa še ta je bila sprejeta nekoliko pozno". Zato ustavne obtožbe zoper Cerarja, ki jo je zaradi tega primera pripravila SDS, v Levici ne bodo podprli. Menijo tudi, da gre za piarovsko potezo SDS.

Predsednik vlade Miro Cerar je po prepričanju SDS zlorabil svoj položaj, da je dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji v primeru sirskega migranta Ahmada Šamija. Po oceni poslanca SDS Vinka Gorenaka je s tem Cerar storil kaznivo dejanje, ki ga je treba preganjati, zato so v SDS pripravili ustavno obtožbo zoper njega.

V torek bi namreč morali sirskega migranta, ki je februarja lani ob koncu migrantskega vala vstopil v Slovenijo, deportirati na Hrvaško. V ponedeljek je Cerar pozval k ustavitvi postopka deportacije, v torek pa je napovedal, da bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za njegovo začasno prebivanje.

Še pred njegovo napovedjo sta poslanec Levice Miha Kordiš in poslanec SD Jan Škoberne Šamija izpred azilnega doma v izogib deportaciji pripeljala v prostore poslanske skupine SD.

Kordiš je prepričan, da do torkovih dogodkov sploh ne bi smelo priti, ker bi morali Šamija tudi uradno sprejeti v našo skupnost že prej.

V Levici po njegovih navedbah ustavne obtožbe zoper Cerarja ne podpirajo, menijo pa, da se morajo te zadeve dogajati hitreje kot so se v primeru Šamija, in sicer brez da bi bila potrebna taka medijska pozornost, ki so jo sprožile ulica in določene parlamentarne stranke.

Kljub ustavni obtožbi predsednik vlade po oceni Kordiša ne more in ne sme več narediti koraka nazaj. Si pa po njegovem mnenju predlagatelji ustavne obtožbe želijo s tem pritisniti na vlado, ki bo v tem primeru odločala. Kordiš meni in upa, da bo vlada v tem ostala trdna.

"To, kar se gre danes SDS, je navadna piarovska poteza, za katero ni nobene pravne osnove. Če SDS s pravno državo misli resno, lahko njen predsednik začne dvigovati pošto sodišča," je še prepričan.

Na vprašanje, ali pri dejanju, ko so Šamija pripeljali v DZ, ni šlo za piar dejanje, je Kordiš odgovoril z besedami, da če tega ne bi storili, nemara v tem trenutku ne bi bil več svoboden. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je sicer nasprotno danes dejal, da je bil Šami takrat, ko sta ga poslanca odpeljala, svoboden.

Na Policijski upravi Ljubljana so sicer danes za STA potrdili, da je v zvezi s primerom deportacije policija pričela z zbiranjem obvestil za utemeljitev razlogov za sum, da je bilo v konkretnem postopku storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Kot so navedli, bodo z državnim tožilstvom preverili vse okoliščine tega postopka, zato o konkretnih kaznivih dejanjih in osumljencih v tej fazi preiskave še ne morejo govoriti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek