sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Konec medenih tednov in odstop ministrice Tatjane Bobnar: Dan, ko se je Robert Golob prelevil v - Janeza Janšo?
Na dan 7. decembra, ko je notranja ministrica Tatjana Bobnar javno napovedala, da bo podala odstopno izjavo, Robert Golob pa, da bo njen odstop sprejel, je slovenska politika doživela nov pretres.
Ta je bil šok predvsem za slovensko javnost in velik del volivcev, ki so glasovali za Roberta Goloba in proti vladi Janeza Janše prav zato, da se ne bi zgodilo to, čemur smo bili priče letošnjega 7. decembra – da je bila namreč ministrica za notranje zadeve, ki je politiko želela pustiti pred vrati policije »odstopljena.«
Zdi se, da je s tem Janšev dedič na mestu premierja Slovenije izvedel podobno, kot je že storil v primeru Marte Kos. In se je, tako kot se je pred predsedniškimi volitvami znebil predsedniške kandidatke lastne stranke, zdaj na hitro znebil tudi ministrice, ki ni dovolila politiki vnovičen vdor v pristojnosti policije.
Ima ta problem, ja.
— Darijan Košir (@DKosir7) December 7, 2022
Res je, da je Bobnarjeva podala odstopno izjavo sama, a v resnici je bilo nezaupanje s strani predsednika vlade tisto, ki jo je prisililo v to določitev.
S tem je tudi simbolično prišlo do konca medenih mesecev in neomejenih simpatij, ki jih je užival Robert Golob na krilih svojega pomladanskega uspeha.
To seveda ni prvo in edino razočaranje, čeprav prvega in najpomembnejšega slovenska javnost sploh še ni dojela.
Danes je od teh izjav in obljub samo nekaj mesecev razlike, a vendar se že pojavljajo insinuacije oz. intimne želje po menjavi notranje ministrice in blokada imenovanja v.d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava,ker naj ne bi dosegala planov, ki si jih je zadal PV.
— Luka Goršek (@GorsekLuka) December 5, 2022
Golob je prvo napako namreč naredil že s tem, ko je popolnoma napačno ocenil vzroke in posledice vojne v Ukrajini in slovensko zunanjo politiko uravnal skladno z največjimi državami Evrope, ki so s priklanjanjem politiki ZDA naredile največjo geopolitično napako v zadnjih desetletjih.
Ta napaka bo Slovenijo ekonomsko onesposobila, vendar se posledic prihodnje gospodarske invalidnosti večina danes sploh še ne zaveda.
Je pa jasno, zakaj in kako je prišlo do spora med Golobom in Bobnarjevo in kdo je tu najbolj odgovoren za izgubo zaupanja javnosti – in to je sedanji predsednik vlade.
Golob je namreč, kot kažejo navedbe odstopljene ministrice, posegal tja, kamor ne bi smel. Želel je početi in je počel natanko to, kar je počel tudi Janez Janša.
Namesto samoomejevanja, ki ga je zahtevala javnost, je pokazal, da skupaj s svojimi oprodami želi imeti nadzor tudi tam, kjer ga ne bi smel imeti.
In zato je bil konflikt neizogiben.
https://t.co/PFCyvXgMFI
— marko.schulz@marko.schulz (@Janez72652023) December 7, 2022
Razumem PV, da zahteva očiščenje policije od kadrov, ki so sledilci JJ! Vendar Vukoviceva nima kaj pošiljati sms ministrici za notr.zadeve! To je nedopustno! Zaenkrat je vtis kot, da je PVGolob popustil prisepetevalcem...
V policiji dobro obveščeni krogi opozarjajo predvsem na želje Golobovega ožjega kroga po vplivanju na policijo.
Predvsem glede kadrovske politike, čeprav je policija po slovenski zakonodaji organ v sestavi notranjega ministrstva in lahko o kadrovskih zadevah v policiji odloča le generalni direktor policije, ne pa notranja ministrica, kaj šele predsednik vlade in njegovi PR-ovci.
Kljub temu pa so ti sodelavci Goloba dosegli, da so za potrebe varovanja predsednika vlade sami izbrali in premestili ducat policistov neposredno na generalni sekretariat vlade, zaželeli pa so si še nekaterih menjav na vodstvenih položajih.
Ministrica Bobnar v pismu (ki ga objavlja Dnevnik) predstavi svojo vizijo depolitizacije policije. Predsednik vlade očitno ni imel potrpljenja za uresničitev te vizije. In vizija je čisto OK...https://t.co/oi90C3cuoD
— zoran p (@p_zoran) December 7, 2022
Iz Golobovega kroga zaupnikov je bilo po drugi strani mogoče slišati predvsem očitke, da Bobnarjeva in Lindav nista dovolj očistila policije. In ne dovolj hitro.
Toda jasno je tudi, da ni mogoče »čistiti« policije brez upoštevanja pravil, zgolj zato, ker jih je imenovala prejšnja vlada.
Tako kot očitno ni mogoče dovolj hitro - kot si to želi večji del javnosti! - »očistiti« javne televizije...
2/ Prejšnji torek je @GrahWhatmough v oddaji RTV danes in jutri pri Vidi Petrovčič zatrjeval, da referendumskega izida ne enači z nezaupnico in da bi bil njegov morebitni odstop v veliko škodo zavodu, saj prav zdaj poteka sprejemanje pomembnih dokumentov za leto 2023.
— Kolektiv RTV SMO (@RtvSmo) December 6, 2022
Ali pa odpraviti pereče probleme v zdravstvu, ki se vse bolj sesuva in je vse več ljudi brez osebnega zdravnika...
Ob tem ni res, da Bobnarjeva in v.d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav nista storila ničesar.
Če je tako, ste postali stranka, ki izvaja tonina. Boste vsaj pri potrjevanju kandidata/tke za to funkcijo glasovali po svoji vesti? Torej proti, zanesljivo bo slabši/a od odhajajoče ministrice. Spomnite se zgodbe, ko so prihajali pa Jude, pa so bili tiho, ker niso prišli po njih
— Ivan Ivanovič Marijin (@IMarijin) December 8, 2022
Novo vodstvo notranjega ministrstva in policije je v šestih mesecih v precejšnji meri normaliziralo razmere na policiji, zamenjalo praktično vse sporne vodilne kadre, ki so v času tretje Janševe vlade hodili po meji spodobnega in zakonitega (dva tesna sodelavca nekdanjega generalnega direktorja policije Antona Olaja sta bila celo odpuščena), razpustilo nepremišljeno ustanovljeno upravo avtocestne policije in opravilo številne nadzore, med katerimi po obsežnosti bržkone izstopa nadzor nad represivnimi ukrepi policije v času protivladnih protestov.
Izboljšalo se je tudi zaupanje javnosti v policijo.
Upam, da tožilstvo opravi svoje delo in da se na Dobu rezervira celica za Hojsija, herr Olaja in ostalo policajsko sodrgo, ki ne pozna osnovne zakonodaje.
— Burja (@ana_hocevar) December 6, 2022
V javnosti se zato že slišijo očitki, da trenutni predsednik vlade ponavlja nekatere napake svojega predhodnika, ki se je odlikoval predvsem po avtoritarnosti, samovolji in imenovanju sebi zvestih, a nesposobnih kadrov na vse mogoče položaje, zaradi česar je 24. aprila tudi izgubil volitve.
Ablast je najveći afrodiziak .
— Marijan Miletic (@s56a) December 8, 2022
Ob tem je za Goloba zelo hudo tudi dejstvo, da je ministrica v javnosti zelo jasno razkrila politične pritiske.
Trditve Goloba, češ da političnih pritiskov ni bilo so izzvenele v prazno.
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je namreč obvestila predsednika vlade Roberta Goloba, da zaradi nesoglasij odstopa s funkcije.
Golob je njen odstop zaradi »izgube zaupanja« sprejel, Bobnarjeva pa bo navedbe o političnih pritiskih naznanila tudi tožilstvu.
To absolutno, zelo narobe.
— JJ (@JJ13003305) December 7, 2022
Ministrica je torej konkretizirala politične pritiske – in napovedala odstop.
»Za uspešno nadaljevanje dela in številnih projektov, ki smo jih zastavili, je nujno zagotoviti kontinuirano, strokovno in visoko profesionalno vodstvo policije. Tvoja odločitev, da mojemu predlogu za imenovanje Boštjana Lindava na mesto generalnega direktorja policije za polni mandat ne slediš, je brez primere v zgodovini policije in po mojem mnenju predstavlja oviro za učinkovit razvoj sistema.
Enako velja za imenovanje Slavka Koroša na mesto direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge,« je zapisala Tatjana Bobnar.
Aj aj en mesec nazaj jo branite na vse možne pretege. Sedaj pa notranjo ministrico sami odpikate .Res ste butalska vlada. Naslednje l 2023 vas bo stranko Sd nagnal iz vlade in nadomestil vas bo https://t.co/RaR29n4HUu vi pa še kr plešete aja saj je veseli december
— Franci Molj (@FranciMolj) December 8, 2022
»Izjave iz vrst Gibanja Svoboda, SMS-sporočilo vodje piar službe GS Vesne Vuković, ki mi je bilo poslano v soboto, 29. oktobra 2022, da so raztrgani plakati GS in da ne vedo, če bi to prijavili policiji, ker se ve, kdo vodi policijsko upravo Nova Gorica (na kar sem ji odgovorila, da ni nikakršnih indicev, da ne bi strokovno opravljali svojega dela), in tudi tvoje stališče (izrečeno na najinem pogovoru 10. novembra 2022, zakaj Lindav ne bo imenovan za polni mandat in se mu le podaljša status vršilca dolžnosti kot nekakšna dodatna poskusna doba, kljub oceni uradniškega sveta, da je primeren in izpolnjuje vse zahtevane pogoje), da je do neimenovanja prišlo, ker da z Lindavom nisva upravičila pričakovanj o čiščenju policije, so politični pritiski na vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije.
Pa tudi, da bo prejel polni mandat le, če bo na podlagi političnih meril in pričakovanj politične stranke in predsednika vlade 'očistil' policijo določenih ljudi,« je zapisala Tatjana Bobnar.
Primer gospe Bobnar je po moji oceni začetek konca te vlade. Moje podpore nima več.
— M22s64 (@m22s64) December 8, 2022
Bobnarjeva v pismu zapiše še, da ne more opravljati svojega dela, če si ne more sama sestaviti strokovne ekipe, ki ji zaupa.
»Odrekanje te možnosti in sugestije za imenovanje drugih izbir po moji oceni predstavljajo politični pritisk ... Ob tem ti ponovno pojasnjujem, da so politični pritiski tudi pogojevanje kadrovskih zamenjav, nasprotovanje napredovanjem in odpuščanja,« je med drugim zapisala ministrica in dodala, da ji je bilo ob neimenovanju Koroša rečeno, da bo pa na tem mestu morda imela koga drugega.
Zato bo konkretne politične pritiske Bobnarjeva naznanila tožilstvu.
Golob je ob tem - tako kot je od Lindava zahteval sam! - dobil tudi poročilo vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije, vsebina katerega uradno ni znana, ker je poročilo označeno kot tajno.
Bobnarjeva se je ob tem izpostavila kot pristna branilka tradicij »aprilske revolucije« in zahtev po depolitizaciji policije.
»Prepričana sem, da je nazadnje to tudi stališče vlade Republike Slovenije, ker konec koncev je to ljudem obljubljala,« je bila jasna, kot tudi, da je bil Boštjan Lindav od vsega začetka njena izbira za funkcijo generalnega direktorja policije, zato ker je karierni policist.
Lindav je zeleno luč dobil tudi na uradniškem svetu.
Samo tole bom rekla:
— Code5 (@Dr_Angela_March) December 7, 2022
Ce bo Golob odzagal ministrico Bobnar in obdrzal DBL, si pac zasluzi vse tisto, kar ga bo doletelo.
Ali, kot so ze zdavnaj rekli v X-Files:
"Konja lahko pripeljes k vodi, ne mores ga pa prisiliti, da bi jo pil."
»Policija je v službi ljudstva in javnomnenjske raziskave kažejo, da je policija pod mojim vodstvom, pod delom moje ekipe to zaupanje znova pridobila. In če kdo ocenjuje delo policije, je to seveda ljudstvo, družba,« upravičeno opozarja Bobnarjeva.
Po drugi strani pa Goloba na vse kriplje brani – kako pričakovano: provladni portal necenzurirano. Iz katerega je tudi PR-ovka njegove stranke, prav tista, ki je Bobnarjevi pošiljala sporna SMS-sporočila...
Portal, ki je nekoč pritiske na policijo napadal, jih sedaj – zagovarja…
Jo je bobnar v svoji odstopni izjavi.
— xmp125a (@xmp125a) December 8, 2022
Ta navaja, da naj bi v zadnjih letih kriminalist Mitja Nerat, ki je preiskoval še eno korupcijsko vejo afere TEŠ izgubil pomemben primer.
Sredi poletja mu je novo vodstvo policije odvzelo primer in ga premestilo v Tacen.
Ob tem novo vodstvo policije v zadnjih mesecih menda ni kazalo pretirane volje uradu NPU vrniti samostojnega statusa, ki ga je izgubil pod SDS.
Celo navodila, ki NPU vežejo roke, spisal pa jih je Anton Olaj, naj bi bila še vedno v veljavi.
Argumenti kljub temu zvenijo kot privlečeni za lase.
Vsega se ne da spremeniti čez noč (nenazadnje to je slišati tudi iz Golobovih vrst, ko gre za nebrzdano sesuvanje javnega zdravstva, saj minister pristojen za ta resor doslej ni pokazal nobenega vidnega napora, da pereči problem družbe res začne urejati), po drugi strani pa bodo v policiji seveda zmeraj delali tisti, ki jih je imenovala tudi prejšnja vlada.
PO NAVADI. KO PRIDES NA OBLAST SE PRICNES SPREMINJATI KOT KAMELON BOBNARJEVA JE EDINA V SLOVENIJI KI JE NEODVISNA KOREKTNA NEPRISTRANSKA IN BO NAREDILA RED V POLICIJI DA BO POLICIJA ZA NAROD NE ZA OBLASTNIKE. BRAVO BOBNAR TAKO NAPREJ MI SMO VSI SLOVENCI S TABO . BRAVO! @vladaRS
— petrinjo (@petrinjo500) December 7, 2022
Sodelovanje nekaterih domnevno Janševih izbrancev z drugimi policisti je včasih pač nuja, ne pa nekaj, kar bi bilo nujno preprečiti.
Še posebej, če za to početje ni nobene zakonske podlage.
Takšno gledanje je do te mere revanšistično, da je nevarno za samo policijo. In družbo kot celoto.
Vse skupaj je ob tem zelo tragikomično, če ne celo tragično.
Pred manj kot mesecem dni, 14. novembra, je namreč predsednik vlade Robert Golob v podporo Tatjani Bobnar prišel celo v Državni zbor, kjer so poslanci obravnavali desnosučno interpelacijo notranje ministrice.
Sedel je skoraj neposredno za govorniškim pultom in z govorico telesa ter besedami javno podprl Bobnarjevo ob interpelaciji, ki jo je vložila Janševa SDS.
Edini zmagovalec ob odstopu Tatjane Bobnar je dejansko Janez Janša.
— Luka Goršek (@GorsekLuka) December 8, 2022
Poslanci stranke Gibanje Svoboda so nato ministrici soglasno izglasovali zaupnico.
Nato pa je predsednik vlade v pičlih dveh tednih nenadoma – »izgubil zaupanje« vanjo.
In zakaj?
Zato, ker je počela točno to, kar je morala in kar je počela že tedaj, ko se je v delo policije vmešaval Žan Mahnič.
Še vedno se sprašujem kdo je zares izgubil zaupanje? #Bobnar pač ne.
— Jutranja (@jutranja) December 8, 2022
Robert Golob zaradi tega, kar je storil, sicer še ni povsem enak Janši, a ta zdrs ga bo zagotovo stal veliko ugleda.
Lahko bi rekli, da v sli po čim večji oblasti nespametno oponaša svojega predhodnika in je že »izvedel Janšo«.
Golob se ni ničesar naučil od prejšnjega diktatorja.
— The Last Man - Jože Mlinarič (@meteoriterain) December 8, 2022
S tem, ko se je vsaj v tem primeru prelevil v Janšo, pa je razočaral velik del svojih volivcev.
Drugi mandat, ki si ga želi in ga je napovedoval, se vse bolj oddaljuje…