REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Koliko soli in peska med zimo konča na cestah, ulicah in pločnikih?

Koliko soli in peska med zimo konča na cestah, ulicah in pločnikih?

Letošnja zima ni tako huda kot pretekle, a vseeno so zimske službe širom Slovenije bile primorane uporabiti sol in pesek za omogočanje boljšega oprijema in preprečevanje poledice. 

DARS, ki pokriva več kot 600 km avtocest in hitrih cest, ima na voljo 187 tovornih vozil in specialnih vozil, 150 lahkih tovornih vozil in 171 posipalcev.

Od oktobra lani do 22. januarja letos so porabili 6.869 ton soli, medtem ko so lani so med celotno zimsko sezono (oktober 2017-konec januarja 2018) porabili skoraj enkrat več in sicer 15.403 ton soli.

Od oktobra lani do 22. januarja letos so porabili 6.869 ton soli, medtem ko so lani so med celotno zimsko sezono (oktober 2017-konec januarja 2018) porabili skoraj enkrat več in sicer 15.403 ton soli

Pri tem so izpostavili, da se že vsa leta vzdrževanja avtocest prične »s posipanjem malo pred pričetkom sneženja«. Kako posipajo ceste, je odvisno od snežnih razmer: »Če dež prehaja v sneg, posipamo s suho soljo, če pa na vozišče pada suh sneg, sol ovlažimo z raztopino kalcijevega ali natrijevega klorida v razmerju 30 odstotkov raztopine in 70 odstotkov suhe soli. To delamo zato, ker sol brez vlage ne prične delovati.«

Raztopljena sol oz. solnica ustvari film na cestišču, ki ne povzroča drsenja, nakar na slanico zapade sneg, ki je posledično dodatno posipan in plužen: »Tako dobimo topljenje snega s spodnje in z zgornje površine. Poleg tega slanica steče v asfaltne pore, vozila pa s pnevmatiko povzročijo podtlak in izčrpajo to slanico na površino ter z njo znova uspešno topijo sneg s spodnje strani.«

Preko celotnega leta, tudi s preventivnim posipanjem, opravijo okoli 100 dni posipanja, pri čemer je to posipanje »vedno z ovlaženo soljo, oziroma v novejšem času tudi samo z raztopino natrijevega klorida.«

Obrnili smo se tudi na komunalna podjetja štirih mest (Ljubljana, Maribor, Kranj in Novo mesto). 

vir: Insajder.com

Mariborski Nigrad je v lanski zimski sezoni skupaj porabil 2.231.000 evrov, pri čemer so opravili 22 akcij pluženja in 40 akcij posipanja. Iz sezone 2016/17 jim je preostalo okoli 590 ton posipne soli, dodatno so kupili še 4.439 ton. Lansko leto so porabili okoli 4.229 ton soli, pri čemer jim je za letošnjo sezono preostalo okoli 800 ton soli

V Mariboru zimsko službo opravljajo s pomočjo okoli 80 vozil, traktorjev in specialnih strojev, ki imajo nameščene plugi in avtomatske posipalce z možnostjo suhega ali mokrega posipa.

Poleg soli so v lanski sezoni kupili 2.597 kubičnih metrov posipnih agregatov, medtem ko so na zalogi imeli še okoli 800 kubikov različnih frankcij. Za letos jim je ostalo okoli 500 kubikov, medtem ko so okoli 2.900 kubikov uporabili. Ta številka je v okviru povprečja zadnjih treh let. 

V Mariboru zimsko službo opravljajo s pomočjo okoli 80 vozil, traktorjev in specialnih strojev, ki imajo nameščene plugi in avtomatske posipalce z možnostjo suhega ali mokrega posipa. Skupaj, v primeru večjih snežnih padavin, lahko aktivirajo moštvo 120-150 ljudi.

Odgovorili so nam tudi iz Kranja, kjer »zimsko službo opravljata dva izvajalca: za hitre ceste, glavne ceste I. in II. reda, ter regionalne ceste I. in II. reda, je pristojna Gorenjska gradbena družba d.d., lokalne in mestne ceste, ulice, javne poti in pločniki so v pristojnosti Komunale Kranj.« 

Komunala Kranj »za preko 80 km lokalnih cest in skoraj 100 km mestnih ulic, trgov in parkirišč« skrbi s pomočjo petih tovornih in petih manjših vozil za posipanje ter nalaganje snega.

Komunala Kranj »za preko 80 km lokalnih cest in skoraj 100 km mestnih ulic, trgov in parkirišč« skrbi s pomočjo petih tovornih in petih manjših vozil za posipanje ter nalaganje snega. »Poleg tega pa Komunala Kranj vzdržuje ceste izven mestnih krajevnih skupnosti v skupni dolžini skoraj 200 km.

V času zimske službe, pa so na terenu tudi vozila kooperantov in pogodbenih partnerjev. Število zaposlenih vključenih v izvajanje zimske službe se prilagaja glede na vremenske napovedi in potrebe na terenu,« so še odgovorili v gorenjski prestolnici.

Na področju Mestne občine Kranj je na letni ravni v povprečju porabljeno za potrebe izvajanja zimske službe med 800 in tisoč tonami soli ter dva tisoč ton peska. Pri tem so tudi poudarili, da lahko uporabniki Komunale Kranj »že drugo leto prevzamejo sol za posipanje, v s seboj prineseno posodo«. Lansko sezono so tako občanom razdelili okoli 8 ton soli za posipanje.

V Kranju so glede stroškov za sol odgovorili, da se cene »v letošnjem letu gibljejo med 52-60 EUR/t«. 

Iz Ljubljane in Novega mesta nismo prejeli odgovora.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek