nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Koalicijski vrh v ponedeljek o aktualnih temah, tudi arbitraži in demografskem skladu
Koalicijski vrh bo v ponedeljek razpravljal o odprtih vprašanjih in aktualnih temah. Razhajanj koalicije pri zakonodaji je sicer vse več, ena od prioritet, ki se jim morajo posvetiti, pa je zakon o demografskem skladu, pri katerem so zaradi novih zahtev DeSUS še daleč od soglasja. Pričakovati je sicer tudi razpravo o arbitraži in odnosih s Hrvaško.
Premier Miro Cerar je namreč zaradi izjav hrvaškega kolega Andreja Plenkovića na 72. zasedanju GS Združenih narodov, da je odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško primer spodkopavanja mednarodnega prava, v četrtek odpovedal obisk v Zagrebu. Ta je bil predviden 27. septembra.
Večina slovenskih strank in funkcionarjev je podprla Cerarjevo odločitev, čeprav nekatere s svarili pred naivnostjo v odnosih s hrvaškimi politiki. Pozvali so tudi k pospešeni pripravi podlag za implementacijo arbitražne odločbe in čeprav imajo koalicijski partnerji veliko odprtih tem na zakonodajnem področju, se bodo v ponedeljek razpravi o arbitraži le težko izognili.
Pri demografskem skladu konceptualna razhajanja, za SMC zahteve DeSUS glede upravljanja naložb nesprejemljive
Potem ko so se koalicijske stranke načeloma uskladile glede demografskega sklada in je bil zakon tudi že v javni obravnavi, je DeSUS pred nekaj dnevi na mizo prinesel nov predlog in stranke na nek način oddaljil od soglasja. DeSUS napoveduje vztrajanje pri samostojnosti demografskega sklada in pri tem, da bodo tako v lastništvu sklada kot v njegovem avtonomnem upravljanju tudi nekatere strateške in pomembne naložbe države. To je za SMC in tudi ministrstvo za finance nesprejemljivo.
Tako v DeSUS kot v SMC pa so napovedali, da od svojih stališč ne bodo odstopili. Prvak DeSUS Karl Erjavec je pred nekaj dnevi za STA navedel, da je bistvo demografskega sklada dolgoročno zagotavljanje finančnih sredstev za bodoče generacije upokojencev in če želijo to doseči, mora biti neodvisen od Slovenskega državnega holdinga, v skladu pa da je treba združiti vsa strateška državna podjetja, kot sta Zavarovalnica Triglav in Krka.
Kaj bo DeSUS storil, če se s SMC ne bodo uskladili, je stvar razprave v stranki, je pojasnil Erjavec. Nikakor pa po njegovih navedbah ne bodo pristali na to, da bi bil demografski sklad "prazna škatla brez vsebine".
Partnerji oz. delovna skupina za pripravo zakona so sicer našli nekaj kompromisov na drugih področjih, tudi v zvezi s sestavo nadzornega sveta. Kot je nedavno za STA pojasnil poslanec SMC Bojan Krajnc, bi se strinjali s predlogom ministrstva, da bi nadzorni svet štel 50 odstotkov predstavnikov vlade in 50 odstotkov drugih, t. i. civilnodružbenih organizacij, ob upoštevanju, da ima predsednik nadzornega sveta dvojni glas, kar še vedno omogoča vladi, da prevzame odgovornost za upravljanje sklada.
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je v petek poudaril, da morajo oblikovati tak demografski sklad, ki bo čez 30 let dal rezultate, "ne pa takega, da bo kakšni politični stranki prinašal točke na volitvah junija prihodnje leto".
Sicer pa se je po besedah Hana za razpravo na koaliciji nabralo več tematik, saj je bilo kar nekaj neusklajenih glasovanj v DZ.
Partnerji se v ponedeljek verjetno ne bodo mogli izogniti pogovoru o dogajanju na seji DZ pri sprejemanju novele zakona o kazenskem postopku, ki jo je nazadnje podprlo le 32 poslancev, večinoma iz vrst SMC. Večina poslancev DeSUS, dva poslanca SMC in poslanci SD pa so glasovali proti noveli.
Dogajanje pred glasovanjem je sicer zapletla kritika notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar glede zakona v izjavi za STA, v SD pa so nazadnje noveli nasprotovali zaradi podpore poslancev SMC dopolnilu NSi. V primeru, da bo DS zahteval veto, je zato težko pričakovati, da bi predlog lahko pri vnovičnem glasovanju podprlo zadostno število poslancev, to je 46.
Koalicija verjetno tudi o noveli pokojninskega zakona ter zakonu za ureditev problematike posojil v frankih
Pričakovati je, da bo koalicija v ponedeljek razpravljala o noveli zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki sta jo v sodelovanju s sindikati vložili poslanski skupini SD in DeSUS, s tem pa v nejevoljo spravili SMC. Han je sicer pojasnil, da so predlog, s katerim predlagajo spremembe glede upoštevanja dokupa pokojninske dobe, poslali partnericam v skladu s koalicijskim sporazumom, a da se je odzvala le DeSUS.
Medtem pa je vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer pojasnila, da je vodjema poslanskih skupin SD in DeSUS izrazila pričakovanje, da se o tako pomembnem vprašanju stranke koalicije pred končno odločitvijo najprej pogovorijo na vrhu koalicije.
Nekoliko bolj previdni so očitno pri vlaganju zakona za ureditev problematike posojil v frankih, ki ga je predstavilo Združenje Frank. Potem ko je DeSUS že napovedala, da bo v parlamentarni postopek vložila predlog zakona, naj bi se partnerice v ponedeljek odločile, ali bodo zakon vložile skupaj. Pričakovati je tudi mnenje ministrstva za finance.
Koalicija bo morda spregovorila tudi o iskanju kompromisa pri noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero namerava vlada uresničiti ustavno odločbo glede financiranja zasebnega šolstva.
V SMC so namreč ostali osamljeni v podpori predlogu ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, da bi se obvezni del javno veljavnega programa v zasebnih osnovnih šolah financiral stoodstotno, razširjeni program pa 85-odstotno. Če je za stranki SDS in NSi ta delež prenizek, pa je za DeSUS previsok. Menijo namreč, da razširjenega programa ni treba financirati iz javnih sredstev.
Po neuradnih informacijah STA se bo SMC poskušala uskladiti z DeSUS oz. se ji približati z deležem financiranja razširjenega dela programa.