nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Koalicija predvidoma v usklajevanja glede zakona o obrambi
Koalicijski partnerji bodo predvidoma danes usklajevali dopolnila k zakonu o obrambi, o katerem bo odbor DZ razpravljal v petek. V SD po besedah poslanca Jana Škoberneta menijo, da lahko dobijo ustrezno večino za sprejem zakona. Računajo na razumskost partnerjev, napori pa gredo še v uskladitev z opozicijo, zlasti z nepovezanimi poslanci in NSi.
Zakonu o obrambi je sredi oktobra zeleno luč za nadaljnjo obravnavo prižgalo 55 poslancev, njihovi glasovi pa so zdaj bolj vprašljivi. Med pomembnejšimi cilji predloga zakona so uskladitev z najvišjimi razvojnimi in političnimi dokumenti s področja obrambe, posodobitev sistema organizacije Slovenske vojske in področja civilne obrambe, jasnejša določitev nalog obveščevalno-varnostne službe in ureditev civilnega vojaškega sodelovanja.
Škoberne je v petek za STA dejal, da težav pri podpori obrambni zakonodaji, ki jo je pripravila ministrica za obrambo iz njihovih vrst Andreja Katič, vsaj v koaliciji ne pričakuje. Je pa napovedal, da bodo vložili vse napore tudi v pridobivanje podpore opozicijskih poslanskih skupin.
Ocenil je, da sta zakona, torej zakon o obrambi in zakon o službi v Slovenski vojski, nekaj tako nujnega, da bo treba dati na stran "kakšen politični prestiž in ego ter pristopiti k izboljšanju položaja v Slovenski vojski".
Danes bo koalicija predvidoma usklajevala dopolnila k zakonu o obrambi, ki naj bi jih v skladu z dogovorom partnerice posredovale do petka popoldne in jih čez vikend preučile. Opredeliti se morajo tudi do opozicijskih dopolnil.
V NSi so svoje pripombe že nanizali, Škoberne pa, kot je povedal že v prvi obravnavi, vidi načelno možnost za to, da se poenotijo in pridobijo njihovo podporo. Dopolnil NSi sicer še niso videli in se bodo do končnega besedila lahko opredelili, ko ga bodo prejeli. "Je pa pripravljenost, da nekatere povsem zdravorazumske pripombe sprejmemo," je dodal.
V SMC so v petek sicer zatrdili, da njihovo stališče do zakonov ostaja enako kot v začetku tedna, ko so Katičevo pozvali, naj do druge obravnave v DZ pripravi ustrezna dopolnila, s katerimi bi izboljšali predlog zakona o obrambi. "Sicer menimo, da za sprejem zakona v DZ ne bo mogoče zagotoviti potrebne dvotretjinske večine," je povedal poslanec SMC Marjan Dolinšek.
Škoberne ugotavlja, da bo z bližanjem volitev vedno več težkih besed in solo akcij. "A dokler smo koalicijska večina, računamo na podporo. Če eni ali drugi ugotovimo, da koalicijske večine ni več mogoče zagotavljati, pa je posledica te ugotovitve jasna," je odgovoril na vprašanje, kako bo SD ravnala, če SMC ne bo podprla obrambne zakonodaje. A računa, da bodo na koalicijskem usklajevanju uspešni in bo koalicija vzdržala do konca mandata. "Ničesar ne pogojujemo, računamo na racionalnost partnerjev," je dodal Škoberne.
Z usklajenimi dopolnili k zakonu o obrambi bodo prisluhnili tudi pripombam zakonodajno-pravne službe. Želijo si, da zakon o obrambi ne bi prejel zgolj zahtevane dvotretjinske večine prisotnih poslancev, pač pa kakšen glas več. "Institucija, kot je Slovenska vojska, ne bi smela biti predmet političnih preigravanj," je prepričan Škoberne.
Odnose med SMC in SD oziroma Katičevo je sicer nekoliko napelo ravnanje Dolinška na seji odbora za obrambo, ko je menil, da je Katičeva z izjavami o morebitnem umiku vojakov iz Iraka povzročila škodo v tednih, ko potekajo postopki za implementacijo arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško. Tega se je pred nekaj dnevi dotaknil tudi koalicijski vrh.