sobota, 01. februar 2025 leto 30 / št. 032
Kmalu »Air Slovenia«? Nova študija potrdila že znano, zaradi cincanja vlad gospodarstvo izgubilo na milijone evrov!
Te dni smo glede ustanovitve novega slovenskega letalskega prevoznika izvedeli to, kar smo vedeli - že najmanj tri leta.
Ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika bi bila lahko pod določenimi predpostavkami ekonomsko upravičena, je pokazala analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton.
Najprimernejši bi bil model sodelovanja s strateškim partnerjem in vsaj na začetku konservativen pristop k obsegu poslovanja, so sklenili analitiki.
Gospod profesor, kako to, da na letališču po propadu Adrie ni prišlo do večje konkurence? Zakaj nas prehitvajo okolišča letališča? Zasebni kapital ne vodi letališča optimalno? Kakšni so po vašem mnenju stroški zaradi propada nacionalnega prevoznika?
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) May 23, 2023
Ampak vse kaže, da je Insajder.com prvi točno razkril načrte za ustanovitev novega državnega letalskega prevoznika.
Že oktobra in novembra leta 2019 smo poročali, da so se o tem za zaprtimi vrati pogovarjali politiki tedanjega slovenskega političnega vrha, kar so nato potrdili tudi drugi mediji.
Po tragičnem propadu Adrie Airways, ki smo ga prav tako že pred časom napovedali, je že tedaj prišlo do strateškega razmisleka, kako naprej.
Farewell to ADRIA AIRWAYS
— Just Planes (@justplanes) October 2, 2019
Watch the FULL 10min VIDEO https://t.co/Z5pGLddLTp#adria #adriaairways #adria4ever #avgeek #ljubljana #slovenia pic.twitter.com/2WnAallzs1
Iz pogorišča bankrotirane Adrie pa naj bi po zanesljivih informacijah vstal feniks »Air Slovenia«, smo poročali tedaj, a politika nato še leta ni bila sposobna sprejeti nobene odločitve.
Ime Air Slovenia se sicer pojavlja tudi v gradivih vlade, a ni nijno, da bo takšno ostalo.
V igri naj bi bilo sicer tudi več drugih imen, na primer »Slovenian Airlines« ali »Slovenia Airways«, toda Air Slovenia ima po oceni poznavalcev največ možnosti za uspeh pri izbiri imena novega letalskega prevoznika.
Nova slovenska letalska družba je svoj čas imela tudi podporo tedanjega predsednika SMC in dolgoletnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.
Najela naj bi deset ali dvanajst letal in vzpostavila 15 najbolj potrebnih linij.
Tudi če vse ne bodo prinašale dobička, je namreč potrebno računati tudi na to, da te linije lahko prinašajo prilive slovenskemu gospodarstvu v celoti.
V okoliških državah, naslednicah SFRJ praviloma imajo svoje nacionalne letalske prevoznike, medtem ko bo Slovenija, ki je bila v nekdanji Jugoslaviji sedež edinega drugega nacionalnega letalskega prevoznika poleg JAT-a (in danes zelo uspešne Air Srbije) ostala brez nacionalne letalske družbe.
Study commissioned by the government paves the way for creation of new national air carrier in a public-private partnership.https://t.co/sYjvkIoFNO
— The Slovenia Times (@sloveniatimes) June 2, 2023
Adria Airways je Slovenijo povezovala s svetom.
Brez Adrie se je Slovenija s težavo povezala z letališči ostalih držav v regiji »Zahodnega Balkana« (Sarajevo, Skopje, Priština, Podgorica, Tirana), to pa je bilo zelo škodljivo tudi za slovensko gospodarstvo.
Zato je na prvi pogled »neracionalen« letalski prevoznik v bistvu racionalna izbira številnih držav, na kar smo opozarjali tudi v naših člankih.
Following the collapse of Adria Airways, there has been a lot of talk in the media about public service obligations. Some of it has been misleading.
— Violeta Bulc (@Bulc_EU) October 4, 2019
More information → https://t.co/Yp2IVIqVTo pic.twitter.com/UbaX4WF8gp
Sicer pa je prav na to že pred leti opozorila SDH.
SDH je že pred leti opozarjal, da Adria posredno generira 150 milijonov evrov.
Ob odgovorih na vprašanja poslancev leta 2015 so pri SDH navedli tudi nekaj vplivov družbe Adria Airways na povezanost Slovenije s svetom in potencialne izgube iz tega naslova v primeru stečaja.
»Z družbo Adria Airways bo v letu 2015 v Slovenijo pripotovalo 200.000 tujcev, kar je 6 odstotkov več kot preteklo leto. Povprečna poraba vsakega gosta v Sloveniji znaša 140 evrov, kar pomeni, da tujci, ki pridejo v Slovenijo z Adrio Airways, porabijo 28 milijonov evrov letno.
Z 200 tedenskimi leti na 30 različnih destinacij Adria zagotavlja mobilnost domačemu prebivalstvu, poleg tega pa preko svojih partnerskih družb zagotavlja hitre in kakovostne povezave na vse konce sveta.
Družba Adria Airways zagotavlja preko 400 visoko kvalificiranih delovnih mest, posredno pa je največja stranka letališča Ljubljana in družbe Adria Airways Tehnika. Adria Airways generira letno 150 milijonov evrov prihodkov, od tega se v okolje RS na različne načine prispeva letno okoli 50 milijonov evrov (plače, dobavitelji, idr.),« so tedaj navedli v SDH.
Golobu najemajo poslovno letalo https://t.co/pCbaf7adO0
— Jurij Simac (@jurijsimac) May 30, 2023
Analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton, je bila zato po svoje metanje denarja skozi okno, saj se je ponovno raziskovalo to, kar smo že vedeli.
Medtem pa je v treh letih država zmetala že na milijone evrov v večjo povezljivost Slovenije, do katere ni prišlo.
Ta denar je končal v žepih tujih prevoznikov.
Slovensko gospodarstvo je zato izgubilo na stotine milijonov evrov.
Kaj pa rasna enakopravnost pa to?
— Direktx (@Direktx2) June 2, 2023
V Slovenijo bi lahko nacionalni prevoznik pripeljal ogromno turistov, ki so medtem odšli kam drugam.
Da Slovenija nima svojega nacionalnega prevoznika, smo občutili tudi med pandemijo, ko so druge države hitro nabavljale potrebno zaščitno opremo in cepiva iz tujine, Slovenija pa te možnosti ni imela.
Tudi v primeru, da bo nova letalska družba letno povzročila od pet do 10 milijonov evrov »minusa«, bi to lahko pomenilo nove prihodke za vso državo.
Komercialni lastniki sledijo samo interesu dobička, za celotno nacionalno gospodarstvo pa so za državo pomembne tudi povezave, kjer se zasluži manj. Zato je z vidika turizma in gospodarstva ter podjetništva ključno, da se čim prej vzpostavijo nove povezave Slovenije s svetom.
ADRIA AIRWAYS LEAVES STAR ALLIANCE https://t.co/fJhe9YEwsD pic.twitter.com/kpFr8ZeYaa
— Spiros A. Gianiotis (@sgianiotis) October 4, 2019
Adrija je namreč v Slovenijo pripeljala več kot pol milijona potnikov, brez nje pa se je število občutno zmanjšalo.
Slovenija je bila tudi brez zanesljivih povezav s svetom tudi leta 2021, ko je predsedovala Evropski uniji.
Po nekaterih napovedih iz leta 2019 naj bi Air Slovenio dobili že do konca februarja leta 2020.
A se to ni zgodilo.
Pri tem pa se je potrebno zavedati, da bo slovenski letalski prevoznik še naprej nekakšen »privesek« in »feeder« nemške Lufthanse.
Brussels Airlines to Start Flights to Ljubljana, Filling Void Left by Adria Airways https://t.co/9eoAXdKzRL pic.twitter.com/Uk9LYrvX8j
— (@wings_around) October 4, 2019
Ne glede na to pa se je ob tem potrebno zavedati tudi tega, da bo Slovenija zaradi nove »Air Slovenie« vsekakor imela možnost, da se ime države ponese v svet.
In ne le »Adrie« oziroma Jadrana, katerega le majhen košček obale dejansko poseduje Slovenija.
K tej rešitvi se je nagibala tudi večina naših anketirancev in bralcev. In kakšno je vaše mnenje danes?