ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Jeseniški center za socialno delo z novimi projekti za pomoč ljudem v stiski
Jeseniški center za socialno delo z različnimi inovativnimi projekti in programi skuša omiliti težave ljudi, ki se znajdejo v stiski. Že dlje časa izvaja programe Botri občani, En topel obrok za najranljivejše in Brezplačen kruh, lanskega decembra pa so poskrbeli tudi za obdarovanje osamljenih starejših ljudi.
Program Občani botri deluje po vzoru projekta Botrstvo v Sloveniji. Številni občani in društva so prepoznali Center za socialno delo (CSD) Jesenice za zaupanja vrednega partnerja, ki dobro pozna okolje in poskrbi, da gredo donirana sredstva v prave roke. Še posebej velik odziv donatorjev beležijo decembra, pojasnjuje direktorica jeseniškega CSD Anita Bregar.
S sodelovanjem botrov, ki mesečno donirajo prispevek za družino oziroma otroka, se zmanjšuje stiske in pripomore k izboljšanju kakovosti življenja otrok, ki so prikrajšani za sanje o brezskrbnem otroštvu in vsakdanje dobrine. Z mesečnim prispevkom boter omogoči, da se otrok lahko vključi v prostočasno dejavnost, kar pripomore k razvijanju otrokovih pozitivnih potencialov.
Pred novim letom na CSD dobijo še posebej veliko število donacij za socialno šibke. Tako je jeseniški hokejski klub lani s pomočjo Rdečega križa zbral 2500 evrov. Večino sredstev so namenili za nakup bonov oziroma vrednostnih kartic za živila, ki so jih razdelili družinam. Sredstva za bone prispevajo tudi kolektiv jeseniške bolnišnice in drugi donatorji, posamezniki in društva.
"Donatorji so se že navadili na naše delovanje in vedo, kako z nami sodelovati. Pridejo k nam, nam povedo, da nam zaupajo ter naj sami presodimo, kako je najbolje razdeliti sredstva," je pojasnila Bregarjeva.
Decembra vsako leto dobijo tudi veliko donacij za otroke. "Pogosto pa se pozablja na starejše ljudi, ki so osamljeni," je izpostavila Bregarjeva. Zato so se lani povezali s Slovenskimi železnicami, s katerimi so izpeljali akcijo Mislimo tudi na vas. Pripravili so 50 darilnih paketov za odrasle, ki so jih razdelili tistim, ki so pod skrbništvom CSD in imajo slabo socialno mrežo.
"Hvaležni so, da mislimo na njih, in velikokrat nam rečejo kar moja socialna. Veliko ljudem smo namreč mi njihova socialna mreža," je pojasnila Bregarjeva in dodala, da če se kateri posameznik znajde v hudi situaciji, vsi skupaj stopijo v akcijo, poiščejo konkretne rešitve zanj ter poskrbijo, da se izvleče iz krize. "To je naše delo," je prepričana Bregarjeva.
Svoje poslanstvo uresničujejo tudi s programom En topel obrok za najranljivejše, ki so ga lani z Jesenic razširili še v Žirovnico in Kranjsko Goro. V sodelovanju z javnimi zavodi starejšim socialno šibkim, ki imajo večinoma tudi pridružene zdravstvene težave, zagotavljajo toplo kosilo. Za družine pa poskrbijo drugače, in sicer tako, da jih aktivirajo in usposobijo, da se rešijo iz težkih razmer.