nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Je Slovenija članica napačnih organizacij? Več kot 40 držav želi v BRICS, branilkam hegemonizma vstop prepovedan!
Slovenija se je po razglasitvi neodvisnosti in vstopu v prvo in najpomembnejšo mednarodno organizacijo - OZN – začela hitro pridruževati različnim drugim.
Postala je tudi članica Evropske unije, zveze NATO, pa OECD-ja, Sveta Evrope, OVSE, članica Mednarodne organizacije dela in mnogih drugih organizacij, vse do finančnih, kot so Medameriška razvojna banka, Mednarodni denarni sklad, Mednarodna banka za obnovo in razvoj, Mednarodna finančna korporacija, Mednarodna agencija za zavarovanje investicij in mnoge druge.
Toda pravkar se v svetu dogajajo velike spremembe. Številne organizacije, ki se jim je pridružila Slovenija, so danes videti kot organizacije svetovnega reda, ki je v zatonu.
Algeria has formally applied to BRICS, as well as the BRICS Development Bank, seeking a $1.5 billion stake in the bank.
— Going Underground (@GUnderground_TV) July 22, 2023
Bangladesh, UAE and Egypt have formally joined the bank with oil superpower Saudi Arabia and Uruguay formally applying to join the bank. pic.twitter.com/vfuNGvApa2
Predvsem države svetovnega juga, Latinske Amerike, Afrike, Bližnjega vzhoda in Azije vse hitreje vstopajo v nove organizacije, ki v mnogih tistih, katerih članica je že Slovenija, vidijo branilke nepravičnih odnosov v svetu, neenakopravnosti, izkoriščanja in neokolonializma.
As African countries we must 'make a decision that the monies owed to the IMF and World Bank will not be repaid and are...what is going to constitute the first instalment for reparations for slavery & colonisation'
— Going Underground (@GUnderground_TV) July 24, 2023
-Prof. PLO Lumumba
WATCH HERE: https://t.co/miCL1kuIn8… pic.twitter.com/QNwUblH2lf
Slovenija je bila tem državam veliko bližje kot republika, članica jugoslovanske federacije, ki je bila neuvrščena država, kot pa jim je danes.
Jutranji julijski ekonomski podatki iz Francije in predvsem iz Nemčije to potrjujejo. Nemška industrija praktično razpada. Vsaka čast, Scholz.
— Primož R. (@prutar38) July 24, 2023
Toda nov trend v svetu kaže, da bo postal prevladujoč in da bodo največ koristi pri razvoju v prihodnje imele prav države, ki se bodo pridružile tem novim organizacijam, v katerih imata veliko vlogo tudi Rusija in Kitajska kot največji »sistemski nasprotnici« Zahoda.
Glede na vse to je povsem mogoče, da se je Slovenija z vstopom v organizacije bogatih držav samo za nekaj časa povzpela med svetovno »elito«, v prihodnosti pa bo vse bolj očitno, da je postala članica organizacij, ki izgubljajo mednarodni pomen.
To še zlasti velja za zvezo NATO, ki je s porazom v Ukrajini soočena z največjo krizo v svoji zgodovini.
Ste vedeli, da je UKRAJINA v okviru NATA poslala svoje vojaške enote v Afganistan in Irak? Kar seješ, to žanješ! Tudi SLOVENIJA je sodelovala v tem zlu, kjer je umrlo pol milijona civilistov. Kdaj se nam bo to zlo vrnilo?
— gregor preac (@GPreac) July 24, 2023
Lahko bi celo rekli, da je Slovenija že danes članica – številnih napačnih organizacij, prav s tem pa ima zaprta tudi vrata v članstvo novih organizacij, ki dobivajo na pomenu.
Za kako velik proces gre kažejo že samo podatki o hitrem širjenju članstva.
Več kot 40 držav je pokazalo zanimanje za pridružitev organizaciji BRICS, je povedal Anil Sooklal, veleposlanik Južne Afrike, odgovoren za vezi z gospodarsko zavezniškim in azijskimi državami.
Celo Francija se je zadnjega srečanja organizacije BRICS želela udeležiti kot opazovalka, a je bila zaradi svoje neokolonialne politike v Afriki - zavrnjena.
Macron sought participation in the events of the upcoming BRICS summit, but did not receive an invitation.
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) July 23, 2023
South African President Cyril Ramaposa, as chairman of the BRICS, sent invitations to the leaders of 70 countries to the summit, but neither French President Macron nor… pic.twitter.com/pRYFMWOkFU
Francoski predsednik Emmanuel Macron bi bil neprimeren gost na vrhu BRICS, je v četrtek dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov, ki je kritiziral države, katerih politike Rusija ocenjuje kot sovražne, poroča tiskovna agencija RIA Novosti.
Južna Afrika naj bi sicer avgusta organizirala vrh skupine BRICS v Johannesburgu.
Na vprašanje o Macronovi poročani želji po udeležbi na vrhu v Johannesburgu je Rjabkov dejal: »Jasno je, da voditelji držav, ki vodijo tako sovražno in nesprejemljivo politiko do nas, razpravljajo s takšnim poudarkom in prepričanjem, da je treba Rusijo izolirati na mednarodnem prizorišču, in delijo skupno linijo Nata, da nam povzroči tako imenovani strateški poraz - takšen voditelj je neprimeren gost BRICS.«
French President Emmanuel Macron, who sought participation in the upcoming BRICS summit (Brazil, Russia, India, China, South Africa), did not receive an invitation.
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) July 23, 2023
South African President Cyril Ramaposa, as chairman of the BRICS, sent invitations to the leaders of 70… pic.twitter.com/LF9cwzyOFi
»In tega našega pristopa ne skrivamo, smo povedali kolegom iz Južne Afrike. Pričakujemo, da bo naše stališče v celoti sprejeto,« je dejal Rjabkov.
Južnoafriški diplomat pa je novinarjem v Johannesburgu v četrtek povedal, da je 22 držav uradno zaprosilo za pridružitev skupini, medtem ko je »enako število« držav »neuradno spraševalo, ali bi lahko postale članice BRICS.«
Sooklal je v pogovoru za RT v nedeljo opisal BRICS kot »vključujočo« organizacijo, ki je bila vedno odprta za dialog s širšo svetovno skupnostjo.
At the recent BRICS summit in Pretoria, top leaders called for an independent Palestinian state with East Jerusalem as its capital. pic.twitter.com/79U5ZRTrVB
— Palestine Responds (@PalestineRespon) July 23, 2023
Skupino trenutno sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika ter predstavljajo več kot 40 odstotkov svetovnega prebivalstva in skoraj četrtino svetovnega BDP-ja.
Sooklal je dejal, da BRICS ne razlikuje med globalnim severom in globalnim jugom in se je pripravljen pogovarjati z vsako državo, ki »ima enako vizijo za bolj vključujoč in pravičen svetovni red, kjer ne marginaliziramo velikih delov sveta«, vključno s številnimi državami v razvoju.
Diplomat je v nadaljevanju poudaril, da medtem ko se morajo Združeni narodi šele lotiti obsežnih reform, ki bi državam v vzponu dale večji glas, je BRICS že začrtal svojo pot za izboljšanje položaja.
Welcome to the multipolar world:
— Richard (@ricwe123) July 17, 2023
Iran confirms BRICS gold backed currency plan to undermine US dollar...... https://t.co/m8BAiYNq2t
Vendar je poudaril, da si blok »ne prizadeva postati prevladujoča gospodarska sila«, temveč želi imeti »velik vpliv na vključujoč način, da bi si prizadeval za spremembe.«
»Nočemo sveta, kjer imamo enega ali dva globalna hegemona,« je dodal in pojasnil, da takšna porazdelitev moči seje delitve v svetovni skupnosti.
Sooklal je pred tem v komentarjih novinarjem dejal, da so Argentina, Iran, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati med tistimi državami, ki se želijo pridružiti bloku.
The Russian Foreign Ministry has CONFIRMED that the #BRICS currency will be discussed during August Summit.
— Going Underground (@GUnderground_TV) July 21, 2023
The proposed BRICS currency will be gold-backed, unlike the US dollar which is arguably backed by just declining military dominance. According to recent reports, as many… pic.twitter.com/m3cTJR2Mxv
Južna Afrika bo letos gostila letni vrh BRICS, ki bo potekal v Johannesburgu od 22. do 24. avgusta, predsednik Cyril Ramaphosa pa je poslal vabila skoraj 70 svetovnim voditeljem.
Nova organizacija razmišlja tudi o novi rezervni valuti, v začetku morda le obračunski, ki bi državam omogočila lažje trgovanje v nacionalnih valutah.
Po drugi strani pa je Slovenija članica zveze NATO, ki v zadnjih programskih dokumentih znova poudarja, da se želi ukvarjati z varnostnimi vprašanji ne le v Evropi, pač pa tudi v Aziji in drugje po svetu.
S tem posega na področje OZN in to brez dovoljenja te organizacije. Članice BRICS-a to politiko vidijo kot poskus obrambe ameriškega in zahodnega hegemonizma in takšno politiko zavračajo.
WAR DECLARED ON AMERICAN & WORLD CITIZENS#RUSSIA - #CHINA - #IRAN - #SYRIA - #NORTHKOREA - #SCO - #BRICS
— Samuel Robert Ludwick (@SamuelRobertLu1) July 24, 2023
BY – The DERANGED/DELUSIONAL – Military Industrial Complex/The U.S. Government, a U.S. Military Contract (See Profile for Our Contracts & Testimony)https://t.co/6OYGew7m9Z
Primer zavrnjene prošnje Pariza pa kaže, da države BRICS ne bodo sprejemale držav, ki branijo imperialne interese ZDA in EU. Celo ne na ravni opazovalcev.
Zato je zelo malo verjetno, da bi članice BRICS-a v svoje vrste sprejele Slovenijo, državo, ki podpira organizacijo, ki poskuša izriniti OZN z njenega položaja in se vidi kot žandar evropskega vrta, kot ga je definiral evropski zunanji minister in varnostnik pred vpadom vsiljivcev iz svetovne džungle.
Slovenija prav tako - vsaj ne v doglednem času - niti ne bo zaprosila za članstvo v BRICS, kar je prav tako jasno.
This is how the hegemon stays hegemon but BRICS is unseating the hegemon. https://t.co/pjFLpkUjrH
— Roberta Sutton (@Roberta9996) July 15, 2023
Čeprav bodo domači diplomati trdili, da je Slovenija nadvse zadovoljna z organizacijami, v katerih je trenutno, to seveda ne bo nujno res.
Vztrajanje v sedanjih, okostenelih in času neprimernih povezavah pomeni tudi nove nevarnosti za Slovenijo, če bodo države BRICS zaradi novih povezav hitreje napredovale.
Slovenija je tako obsojena, da ostane na »evropskem vrtu« - vse bolj siromašnem, vse manjšem, z vse večjimi zidovi, recesijo ter stagflacijo – medtem ko bodo druge države, tiste iz svetovne »džungle«, v novih organizacijah doživljale hitrejši razcvet.
Ekonomisti že napovedujejo, da bo svoje težave nastale s katastrofalno vojno v Ukrajini, ki je požrla na desetine milijard evrov EU morala reševati z dvigom carinskih pregrad.
Why does the international media endlessly demonize China? Because the west is locked into their “end of history” thesis, which says that the world’s adoption of the western political model will cause all conflict to end. But it's clearly quite wrong, says top prof Zhang Weiwei pic.twitter.com/o1kvLYqySN
— Nury Vittachi (@NuryVittachi) July 24, 2023
To bo pomagalo obdržati standard ljudi za nekaj časa, a bo uničujoče za konkurenčnost evropskega gospodarstva.
Prebivalci zunaj EU bodo številne izdelke kupovali ceneje kot tisti v Evropski uniji. Gospodarska rast v EU bo majhna ali pa negativna.
Zato bi bil seveda že skrajni čas za spremembo slovenske zunanje politike, a slovenska javnost in politika sta še zelo daleč od sprejetja tega spoznanja.