REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janševa diplomacija: »Šef oboroženih sil je pozitiven. Vojna Slovenije s Kitajsko je do nadaljnega prestavljena za 7 dni«

Janševa diplomacija: »Šef oboroženih sil je pozitiven. Vojna Slovenije s Kitajsko je do nadaljnega prestavljena za 7 dni«Kako Tonina uporabiti v spopadu s Kitajsko? Vir: Twitter

Obrambni minister Matej Tonin je prek družbenih omrežij presenetil z novico, da je bil pozitiven na testu na koronavirus.

Zapisal je še, da je trenutno brez vseh simptomov, ob tem pa pripomnil, da cepljenje deluje. Sam je namreč prejel tri odmerke cepiva.

Toninov nenadni umik iz političnega življenja v bolezen je mnogim dal misliti, da gre v resnici za odmik od zadnje afere, ki jo je sprožil njegov šef v trenutni slovenski vladi premier Janez Janša z nespametnimi izjavami na račun Kitajske.

Spomnimo, Peking se je na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede podpore tajvanskim secesionistom odzval zelo ostro in srhljivo hitro ter jih označili za »nevarne.«

Janša je namreč v ponedeljek v pogovoru za eno od indijskih televizij razkril, da s Tajvanom potekajo pogovori o »izmenjavi predstavništev.«

Janša je izrekel še kopico skrajno nediplomatskih ocen tako na račun Kitajske kot njene komunistične partije ob poudarku, da bo Slovenija podprla neodvisnost Tajvancev.

Zanimivo je, da se je ob vsem tem dogajanju izognil komentarju na primer svetovalec predsednika države Boruta Pahorja in občudovalec Janševe variante fašizma ter nekdanji diplomat Ernest Petrič.

Janša ni skoparil z žaljivkami na račun Kitajske, pa jo je še ozmerjal z neutemeljenimi besedami, da je strateška goljufivka.

Mimogrede ji je pripel še oznako države, ki je izsiljevalka.

In vse to je Janša storil javno, z intervjujem za televizijo države, s katero je Kitajska v zelo napetih odnosih zaradi mejnega spora na skoraj 3.500 kilometrov dolgi meji, ki poteka večinoma čez gorovje Himalajo.

Tam sta se vojski obeh držav - Indije in Kitajske - v preteklem letu dni že večkrat spopadli.

Spomnimo, najhuje je bilo lanskega junija, ko je v spopadu s pestmi in gorjačami umrlo najmanj 20 indijskih in najmanj štirje kitajski vojaki.

To je bil tudi prvi spopad med Indijo in Kitajsko po letu 1975, ki je terjal smrtne žrtve.

Toda trenutni slovenski premier se je na svetovnem parketu srborito spopadel v imenu dvomilijonske Slovenije z najbolj obljudeno državo na svetu, medtem ko se istočasno s sosednjo državo – Hrvaško, Janša gre tiho doplomacijo, s katero kljubuje arbitražni razsodbi in Haaškemu sodišču.

Na Janševe obtožbe se je hipno odzval Global Times, državni medij pod okriljem kitajske komunistične partije, ki je povzel besede tiskovnega predstavnika kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijiana.

»Opazili smo nevarne pripombe, s katerimi slovenski voditelj odkrito izziva načelo ene Kitajske in podpira tajvanske secesioniste. Globoko smo šokirani in temu odločno nasprotujemo,« se glasi odziv Pekinga na Janševo izzivanje.

Ni bilo potrebno dolgo čakati na povračilne ukrepe, ki so doleteli – pričakovano – v prvi vrsti slovenske gospodarstvenike.

Odpovedi pogodb, ki so jih že prejela nekatera slovenska podjetja so prihrumele nepričakovano hitro.

Predsednik LMŠ Marjan Šarec se je ob tem spomnil soočenj iz leta 2018, ko so nekateri vidni podjetniki močno podpirali sedanje vladajoče.

»Kasneje so trdili, da jih bo dvig minimalne plače uničil, zlasti pa naše sodelovanje z Levico. Zdaj se vidi, kdo je grožnja gospodarstvu. Ni vse zlato, kar se sveti,« je sklenil Šarec v odzivu na poročila, da so nekatera podjetja v skrbeh, kakšni bodo v prihodnje odnosi z državo, ki bo v naslednjih petih letih postala gospodarsko najmočnejša država sveta.

In vse to zaradi Janševega bahavega soliranja o Tajvanu.

Janšev spor s Kitajsko je dal poguma posameznikom za še bolj odbite ideje.

Ne nazadnje, če smo se sprli z eno od treh velesil, zakaj se ne bi s še eno – Rusijo?

Idejo za to, da napademo Rusijo in jim zaplenimo plin ter nafto, so obupanim posameznikom dale položnice za stanovanjske stroške, na katerih so cene energentov švignile v nebo.

Vse našteto dogajanje z Janševim kazanjem mišic Kitajski in nato še novica, da je predsednik NSi in podpredsednik Janševe vlade Matej Tonin pozitiven na koronavirus, je nekatere komentatorje družbenega dogajanja na Slovenskem navdihnila s kančkom cinizma.

»Vodja oboroženih sil republike Slovenije Toninov Matejči je pozitiven. Vojna s Kitajsko je do nadaljnega prestavljena za 7 dni

Vladniki medtem mirijo, češ da kljub dejstvu, da je covid-19 potrjen pri Toninu, vlada deluje.

Večnemu gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku in premierju Janši ne bo potrebno teden dni prebiti v karanteni, se glasi sporočilo z Gregorčičeve.

Tako smo ravno v teh časih napetosti s Kitajsko ostali brez najpomembnejšega člena obrambe, se je posmehnila Nada Koder.

Nakar je Kosirič prišel na plano s predlogom, kako Tonina vendarle lahko uporabimo.

Nič ne de, daljnovida NoraKrava že poroča, da je Maršal Twitto zaukazal, da se rušilec Triglav odvleče proti Tajvanski ožini

Zanimivo je, da se je med zaskrbljenimi odzivi desnosučnih in posmehljivih s levega političnega spektra na koncu našel nekdo, ki na morebitni spopad s Kitajsko gleda iz nekoliko drugačnega zornega kota…

Seveda je Janševo obračunavanje s Kitajsko v preteklem tednu vladnikom še kako prav prišlo, da se preusmeri pozornost ljudstva stran od podtalnega dogovarjanja s hrvaškim kolegom Plenkovićem glede Piranskega zaliva, madžarskega naskoka oziroma Orbánovih tajkunov na elitne slovenske hotele in turizem ter škandaloznega predloga sprememb kazenskega zakonika, s katerimi se sedanja koalicija bori proti gospodarskemu kriminalu in korupciji tako, da krajša zastaralne roke.

In s tem pomaga kriminalcem.

Očitno so prepričani, tako kot Jelinčič, da je narod glup.

»G. Janša se bori proti gospodarskemu kriminalu in korupciji tako, da krajša zastaralne roke. Zase in za svoje frende,« je sklenil eden od komentatorjev, ob tem pa odmislil, da krajšanje zastaralnih rokov vsekakor ugaja tudi članom Janševe družine.

Vse to je spravilo na plano nekoliko nenavaden predlog, pa vendar zelo verjetno tudi učinkovit, kako se izboriti z gospodarskim kriminalom na Slovenskem: z uvedbo protikorupcijskega dela kitajske kazenske zakonodaje.

Nerazumevanje tajvanskega vprašanja v Sloveniji je privedlo do še nekaterih bizarnejših situacij.

Tako je na primer predsednica OZP govorila o nekem posebnem, tajvanskem ljudstvu -, ki seveda ne obstaja, saj gre za del kitajskega naroda.

Ob tem pa gre za vprašanje, ki je dejansko stvar Kitajcev samih - Kitajcev na Tajvanu in tistih, ki živijo na Kitajskem.

V to se svet res ne bi smel vmešavati.

Toda desnosučni poslanci in predsednik vlade v svojem zaslepljenem, navideznem boju proti komunizmu - tega očitno ne razumejo.

Vsekakor pa je spor s Kitajsko, ki je po številnih podatkih že največje gospodarstvo na svetu in prva sila sveta na mnogih področjih zelo škodljiva poteza, ki bo imel za Slovenijo dolgoročne posledice.

Povedano drugače: odzivi na Janševo napadalno izjavo, s katero je vzbodbujal k ogorožanju ozemeljske celovitosti Kitajske - tako to seveda vidi Kitajska - kažejo, da je že imela hude posledice za slovensko gospodarstvo.

In kolikor bolj bo Kitajska napredovala, toliko bolj bodo te posledice hujše.

Slovenija ima žal smolo, da že nekaj zadnjih predsednikov vlad nima pojma o geopolitiki in se tako verno in zvesto držijo za ameriško krilo, da jih bo nenaden prepih na svetovnem prizorišču popolnoma razgalil in presenetil.

Ampak Janša je seveda glede kratkovidne in škodljive bojevitosti - najhujši.

Vse kaže, da se lahko le bolezni Mateja Tonina zahvalimo, da Janša ni s Triglavom že napadel Kitajske in osvobodil Tajvan...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek