REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janša znova retušira zgodovino: kip skritega Tita odstranili, kip Pučnika pa postavili na vidno mesto

Janša znova retušira zgodovino: kip skritega Tita odstranili, kip Pučnika pa postavili na vidno mestoJanša in retuširanje Pučnika

Vlada Janeza Janše nadaljuje s svojo politiko retuširanja zgodovine. Potem ko je zaradi “restavracije” lani iz Brda pri Kranju izginil kip Josipa Broza Tita, je bil pravkar postavljen nov kip – Jožetu Pučniku.

Uradno se kip Tita samo restavrira, toda lahko bi se ponovila zgodba o rezanju “zvezd” oziroma obeležij “ob žici” okoli Ljubljane, kjer jih je nekdanji župan Jože Strgar dal renovirati, nato pa so jih vrnili na svoja mesta šele ob hudih protestih – pa še to ne vse.

Uničevanje starih in postavljanje novih spomenikov je sicer praksa totalitarnih režimov, zgodovinsko preseženih tvorb (popularno je bilo tako v starem Rimu kot v nekdanjem Egiptu) in nestabilnih držav, ki zgodovino pišejo vedno znova.

V tem primero je ta praksa znova prisotna - veliko lepši kip Tita je sicer skrit v parku, Pučnikov pa je postavljen na vidno mesto, ob zgradbe. 

Pučnik je bil res eden od "osamosvojiteljev", toda še zdaleč ne najpomembnejši. In njegova vloga vsekakor ni večja od zgodovinske vloge Tita.

Pučnik je bil res eden od "osamosvojiteljev", toda še zdaleč ne najpomembnejši. In njegova vloga vsekakor ni večja od zgodovinske vloge Tita.

Kip Pučnika so sicer postavili ob 90. obletnici rojstva nekdanjega politika Jožeta Pučnika.

Ob postavitvi kipa je govoril Janez Janša in delovanje Pučnika opisal samo v rožnatih barvah in izpostavil njegovo vlogo pri osamosvajanju Slovenije.

Pučnikovo delovanje pa je sicer kontroverzno in ima svoje svetle, pa tudi temne plati.

Njegovo vrnitev iz tujine v Slovenijo v času osamosvojitve je Janša primerjal z vračanjem Ukrajincev iz tujine v pomoč pri obrambi Ukrajine.

Janša je spomnil na Pučnikov stavek ob razglasiti rezultatov plebiscita o samostojnosti Slovenije, ki je vklesan na spomenik: “Jugoslavije ni več, zdaj gre za Slovenijo.”

Znamenite besede Pučnika moramo ponavljati še danes, je poudaril.

Stavek je bil sicer že tedaj zgodovinsko netočen. Jugoslavija ni razpadla ne z razglasitvijo plebiscita in ne pol leta pozneje, po njej pa je leta 1992 nastala okrnjena ZRJ s samo dvema republikama.

Doprsni kip Pučnika sta skupaj odkrila premier Janša in Gorazd Pučnik, sin Jožeta Pučnika. V kulturnem delu so nastopili člani kvarteta saksofonov policijskega orkestra ter “dvorna pesnika” sedanje vlade - Igor Pirkovič in Tone Kuntner.

Sodeloval je, čeprav posredno, tudi Borut Pahor.

V imenu predsednika republike Boruta Pahorja je garda Slovenske vojske na Pučnikov grob položila venec in spomnili, da je po Pučniku od leta 2015 poimenovana ena od dvoran predsedniške palače.  

Čeprav se Pučnik ni veliko mudil na Brdu pri Kranju, pa so lokacijo za postavitev doprsnega kipa po Janševih besedah izbrali zato, ker je bil “tam sprejeta ena najusodnejših političnih odločitev.”

Po plebiscitu o samostojnosti Slovenije 23. decembra 1990 so se namreč pojavljali številni dvomi o odločitvi za samostojno pot Slovenije.

Pučnik je takrat na Brdu sklical sestanek Demosove vlade, ki se je poenotila v odločitvi za samostojnost, je pojasnil Janez Janša, ki je v takratni vladi opravljal funkcijo obrambnega ministra.

Pučnik po njegovih besedah ni bil obremenjen z zamerami, kljub težavnosti usklajevanja velikega števila strank v prvi Demosovi vladi. Boril se je za pravico slovenskega naroda do samoodločbe.

“Vesel sem, da glavno slovensko letališče nosi njegovo ime in da so po njem poimenovani ulice in trgi,” je poudaril premier. Ob tem je izrazil razočaranje, da navedeno ne velja za prestolnico Ljubljano.

Ob tem je povedal, da je pred prihodom na Brdo pri Kranju prejel klic avstralskega predsednika vlade, ki ga je spraševal, kako bo EU ravnala v prihodnjih dneh in tednih.

Od dogajanja v Ukrajini bo odvisno tudi, kaj se bodo dogajalo v Južnem Pacifiku in drugod po svetu, kar se tiče miru in spoštovanja mednarodnega prava, je besede avstralskega premierja Scotta Morrisona povzel Janša.

Če bi želel biti dosleden Pučnikovi misli, bi moral Janša danes podpirati ukrajinske Ruse in ne Ukrajince. Rusom, ne Ukrajincem, so bile v zadnjih desetletjih v tej državi kršene temelje človekove pravice. Končno so se Rusi v Donbasu prav zato tudi odcepili od Ukrajine.

Spomnil je, da se številni Ukrajinci, ki živijo v različnih evropskih državah, v teh dneh vračajo v Ukrajino, da bi pomagali pri njeni obrambi. “Tudi Pučnik je prišel iz udobne tujine v razburkano obdobje Slovenske pomladi,” je dejal.

Toda če bi želel biti dosleden Pučnikovi misli, bi moral Janša danes podpirati ukrajinske Ruse in ne Ukrajince. Ukrajinci so namreč večinski, Rusi pa manjšinski narod v Ukrajini.

In Rusom, ne Ukrajincem, so bile v zadnjih desetletjih v tej državi kršene temelje človekove pravice. Končno so se Rusi v Donbasu prav zato tudi odcepili od Ukrajine.

In to po zelo sporni, mednarodno nezakoniti Pučnikovi metodi.

Toda takšna razmišljanja seveda niso našla prostora v Janševem govoru.

Čeprav je Pučnikov prispevek k demokratizaciji nesporen, enako kot dejstvo, da je bil v času socializmna preganjan, pa je zgolj pozitivna ocena njegove zgodovinske vloge preveč idealizirana in mitološka.

Pri referendum o osamosvojitvi Slovenije so imeli glavno vlogo danes že pozabljeni socialisti in ne Jože Pučnik.

Pučnik ima velike zasluge ne samo za enostransko odcepitev, pač pa tudi za posledičen in logično nasilen razpad nekdanje države.

Ko gre za izvedbo volje naroda po osamosvojitvi pa ni dvoma, da je Pučnik najprej zagovarjal konfederacijo, nato pa je obrnil ploščo in imel velike zasluge ne samo za enostransko odcepitev, pač pa tudi za posledičen in logično nasilen razpad nekdanje države.

Enostransko odcepitev, ki jo je izvedla Slovenija – čeprav to ni bila že nujno tudi volja slovenskega ljudstva na referendum – so nato ponavljali, s precej nesrečnimi rezultati, še marsikje na svetu.

S tem se je zrušila varnostnega struktura nekdanjega KEVS-a.

Najprej je Nemčija enostransko priznala Slovenijo in Hrvaško, poznje pa smo imeli opravka z enostranskimi poskusi odcepitev tudi na Hrvaškem (Republika Srbska Krajina) v BiH (AP Zahodna Bosna, Herceg Bosna in deloma celo Republika Srbska) v Srbiji (Kosovo), Makedoniji (Zahodna Makedonija) pa tudi v Gruziji, Ukrajini, Azerbejdžanu, Kataloniji…

Jože Pučnik je imel ob tem veliko vlogo tudi pri nastanku problema izbrisanih, ki ga je njegova stranka vztrajno zanikovala, čeprav je šlo za najbolj grobo in množično kršitev človekovih pravic v Jugoslaviji.

Izbris, oziroma “slovensko etnično čiščenje” je izvedla Demosova vlada.

Po navedbah poznavalcev iz časa osamosvojitve in nekdanjih pripadnikov jugoslovanske SDV pa je Jože Pučnik kot tajni sodelavec delal tudi za nemško tajno službo.

Nemci so pravzaprav v tem času prav z namenom razbijanja Jugoslavije poslali Jožeta Pučnika.

Izbris, oziroma “slovensko etnično čiščenje” je izvedla Demosova vlada. Po navedbah poznavalcev iz časa osamosvojitve in nekdanjih pripadnikov jugoslovanske SDV pa je Jože Pučnik kot tajni sodelavec delal tudi za nemško tajno službo.

V Jugoslavijo in Slovenijo je zato prišel z nalogo, da razpihuje trenja in doseže razpad države. In to mu je, tudi zaradi objektivnih okoliščin v tem času prav lepo uspelo.

“Ustanovljene so bile že nove stranke, vse je že delovalo in to je vodila nemška linija, za njo pa je stal Jože Pučnik. Pučnik je bil zato poslan iz Nemčije. Takrat so tudi že  bile vstaje Srbov na Hrvaškem in bilo je jasno, kaj se bo zgodilo. Vse je vodilo k nasilnemu razpadu Jugoslavije. Orožje je bilo po republikah v rokah takratne policije oziroma milice in na Hrvaškem so jo v velikem delu obvladovali Srbi, v Sloveniji pa tega ni bilo. Slovenska TO je bila najbolje oborožen in organiziran del varnosti. Slovenci smo sloveli kot najbolj strokovni in odgovorni zato so bile slovenske brigade TO velikokrat najboljše ocenjene. Na primer 27. brigada TO iz Kočevske reke. V Beogradu se je vedelo, da Zahod in predvsem Nemčija pripravljata razkol Jugoslavije, veliko pa so delali na Sloveniji in Hrvaški. Zato so Nemci v Slovenijo leta 1989 poslali Pučnika,” se je tega časa spominja Anton Peinkiher, visok obveščevalni častnik v času osamosvajanja Slovenije.

Ob osamosvojitvi Slovenije je delal v Varnostnem organu (VOMO) RSLO, takratne oblike vojaške obveščevalno varnostne službe RS, na mestu vodje analitike in obveščevalnega dela.

“Za njega se je govorilo, da je agent BND-ja že od tedaj, ko je postal politični disident. Čeprav je bil Pučnik perspektiven komunistični kader je s Partijo prišel v navzkriž, ker ni dovolj hitro napredoval, nato je bil zaradi političnega delovanja obsojen in zaprt, nato pa je zbežal v Avstrijo in Nemčijo. Nemci so ga sprejeli, delal je tudi kot prevajalec v taboriščih za begunce, nato je še diplomiral in potrdil diplomo iz sociologije in filozofije, omogočili pa so mu tudi akademsko kariero na nemški fakulteti, kar ne bi bilo mogoče, če ne bi bil kot tujec z Balkana sprejet v njihovo mrežo.

Nato se je še poročil z Nemko in 1989 prišel v Slovenijo, da je ustanovil DEMOS. Vedelo se je, da je v Sloveniji kar nekaj agentov še iz časov druge svetovne vojne. O tem so krožile informacije o Dolancu, Bučarju in še nekaterih.

Nemci so ga sprejeli, delal je tudi kot prevajalec v taboriščih za begunce, nato je še diplomiral in potrdil diplomo iz sociologije in filozofije, omogočili pa so mu tudi akademsko kariero na nemški fakulteti, kar ne bi bilo mogoče, če ne bi bil kot tujec z Balkana sprejet v njihovo mrežo.

Božo Spasić kot agent zvezne SDV je leta 1993 odkrito povedal, da je bil Janša agent republiške SDV in tudi zvezne Službe državne varnosti, da so ga pozneje spremljali v vlogi dvojnega agenta, v navezi z BND-jem in da je bil potem ves čas v navezi s to linijo nemške agenture. To so bile informacije, ki so bile znane v varnostnih in obveščevalnih strukturah vojske in tedanje jugoslovanske državne varnosti.

Božo Spasić kot agent zvezne SDV je leta 1993 odkrito povedal, da je bil Janša agent republiške SDV in tudi zvezne Službe državne varnosti (SDV), da so ga pozneje spremljali v vlogi dvojnega agenta,  v navezi z BND-jem in da je bil potem ves čas v navezi s to linijo nemške agenture. To so bile informacije, ki so bile znane v varnostnih in obveščevalnih strukturah vojske in tedanje jugoslovanske državne varnosti.”

Janša je torej z postavljanjem kipa Jožeta Pučnika na bolj vidno mesto in "začasno" odstranitvijo kipa Tita znova pokazal, da je on tisti, ki bo pisal zgodovino. Kajti zgodovino pišejo zmagovalci.

Le da bo njegova zmaga pirova in kratkotrajna...

 

Janša seveda postavlja kipe drugim, tokrat Jožetu Pučniku, v upanju, da jih bo nekdo njemu.

Toda če bo tako nadaljeval, bo negov lahko stal le za njegovo ograjo.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek