REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janša pozitiven na koronavirus, ga bodo samoizoliranega sedaj na domačem naslovu našli vsaj sodni kurirji?

Janša pozitiven na koronavirus, ga bodo samoizoliranega sedaj na domačem naslovu našli vsaj sodni kurirji?Hišni odvetnik prvaka SDS in Janez Janša. Vir: Twitter

Slovenskemu predsedniku vlade Janezu Janši, ki se mu v postopku v »zadevi prostitutki« prav nič ne mudi, saj bo primer zastaral letošnjega maja, je na pomoč priskočila tudi okužba s koronavirusom SARS-CoV-2.

Prav zato mora biti Janez Janša v samoizolaciji.

Se bo Janez Janša znova z zastaranjem izognil sodbi v zadevi »prostitutke«?

Zato je bila obravnava na vnovičnem sojenju Janši v odmevnem primeru, kjer ga tožita novinarki RTV Slovenija - znova prestavljena.

Janša se mora zagovarjati, ker je v tvitu marca 2016 zapisal, da na »neki Facebookovi strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.«.

Kot je takrat dejal v zagovoru, ni mislil na spolno, ampak na medijsko prostitucijo.

Tožnici pa sta vztrajali, da je bil poniževalen in žaljiv do njiju kot žensk in novinark.

Janša, Carlova in Paškova  Vir: Reporter
Janša, Carlova in Paškova. Vir: Twitter

O zadevi sta se vodila kazenski in odškodninski postopek, v teku pa je odškodninski.

Janšev odvetnik je – verjetno prav z namenom zavlačevanja postopka – zahteval tudi izločitev predsednice okrožnega sodišča, pred tem pa še ene od porotnic.

Višje sodišče pa je zavrglo zahtevo Janševega zagovornika Francija Matoza, ki je na četrtkovem naroku zahteval izločitev predsednice celjskega okrožnega sodišča Petre Giacomelli.

Matoz je v 3. februarja zahteval izločitev tudi ene od sodnic porotnic, a je sodnica Giacomellijeva zahtevo zavrgla.

Toda zaradi nenadne bolezni Janeza Janše so 9. februarja znova preložili obravnavo na sojenju predsedniku SDS in premierju zaradi razžalitev novinark RTV Slovenija.

Da Janše ne bo na sojenje, je že pred dnevi sporočil vodja njegovega kabineta, včeraj pa je Janša sam razkril okužbo s koronavirusom.

Sojenje se bo tako predvidoma nadaljevalo 24. oz. 25. februarja, čeprav je Stojan Zdolšek, pooblaščenec novinark Mojce Šetinc Pašek in Eugenije Carl, ki tožita Janšo, opozoril, da je od zadnje obravnave, ki je bila 1. junija lani, minilo več kot tri mesece, zato bi se sojenje moralo znova začeti.

Dvom: se bo Janez Janša znova z zastaranjem izognil sodbi v zadevi »prostitutke«? Vir: Twitter

Sodnica je potrdila, da je opravičilo za odsotnost 9. februarja, ki ga je vložil Janša, nepravilno in nepravočasno.

Zdolšek pa je dejal, da to ni bilo opravičilo, ampak obvestilo, ki ga je napisal šef Janševega kabineta, in sicer da ima premier predviden sestanek glede ukrepov zaradi epidemije covida-19.

Je pa pooblaščenec Zdolšek v kazenski spis kot dokazni predlog vložil sodbo Vrhovnega sodišča o reviziji, ki jo je zahteval Janša zoper odločbo celjskega višjega sodišča zaradi priznanja sodbe velenjskega okrajnega sodišča za plačilo odškodnine Eugeniji Carl.

»S to sodbo dokazujem, da je bilo storjeno kaznivo dejanje razžalitve,« je poudaril odvetnik Zdolšek.

Celjsko okrožno sodišče je Janšo v prvem postopku nepravnomočno obsodilo na tri mesece enotne pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta ter mu naložilo plačilo stroškov sodnega postopka v zvezi z žaljivim tvitom na račun novinark.

Nato pa je višje sodišče sodbo razveljavilo.

Obe novinarki sta sicer Janšo zaradi tega tvita tožili tudi odškodninsko.

Celjsko višje sodišče je maja 2020 potrdilo sodbo velenjskega okrajnega sodišča, ki je odločilo, da mora Janša Eugeniji Carl plačati odškodnino v višini 6000 evrov ter povrniti stroške pravdnega postopka.

Vrhovno sodišče je nato v ločenih postopkih zavrnilo Janševo zahtevo za revizijo postopka, v katerem je višje sodišče pritrdilo Eugeniji Carl, ugodilo pa je njegovi zahtevi za revizijo v primeru Mojce Šetinc Pašek, ki ji je celjsko višje sodišče prav tako pritrdilo.

Po sodbi Vrhovnega sodišča je Šetinc Pašek vložila pritožbo na ustavno sodišče.

Vendar pa ima okužba predsednika vlade tudi svojo dobro plat – vsaj za ta postopek.

Glede na to, da mora biti predsednik vlade v samoizolaciji, najbrž na domačem naslovu, je vsaj jasno, kje je oziroma kje bi moral biti – to pa bo vsaj vročevalcem sodnih pisanj in vabil lahko olajšalo delo…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek