REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izredni dogodek ali redno ogrožanje zdravja? Iz Acronija izpustili strupene hlape, dogodek preverja inšpektorat

Izredni dogodek ali redno ogrožanje zdravja? Iz Acronija izpustili strupene hlape, dogodek preverja inšpektoratJavornik - iztekanje kislinskih hlapov. Vir: Twitter

Dne 28. decembra leta 2021 popoldan so iz obrata Acronija d.o.o. Jesenice na Slovenskem Javorniku, kjer se nahaja hladna valjarna 2400, skozi dimnik v ozračje izpuščeni gosti temno rdeče-rumeno obarvani oblaki dima.

Na večkrat poslana vprašanja nismo dobili odgovora, strežnik pa je javil »blokado« poštnega naslova v Acroniju, zato smo se obrnili še na Inšpektorat za okolje in prostor.

Družba SIJ Acroni je v sporočilu, ki ga je na Facebookovi strani objavila Krajevna skupnost Slovenski Javornik-Koroška Bela, pojasnila, da se je včeraj pri izvajanju vzdrževalnih del v obratu PDP na Javorniku med postopkom čiščenja pralnika zgodil nepričakovan izpust dušikovega dioksida — plina intenzivno rdeče-rjave barve.

Zanimalo nas je, ali je res prišlo do uhajanja kislinskih hlapov v ozračje pa tudi, kakšni so vzroki za to dogajanje, kakšne so posledice za okolje, ali so v podjetju o dogodku obvestili pristojne in kaj nameravajo narediti, da se ti dogodki več ne bi ponavljali?

Na večkrat poslana vprašanja nismo dobili odgovora, strežnik pa je javil »blokado« poštnega naslova v Acroniju, zato smo se obrnili še na Inšpektorat za okolje in prostor.

Iz inšpektorata so nam sporočili, da je »podjetje je o izrednem dogodku obvestilo Inšpektorat za okolje in prostor. Inšpektorat bo v inšpekcijskem postopku preveril, ali je šlo pri tem dogodku za kršitev predpisov. V kolikor bo ugotovljena kršitev, bo inšpektor ustrezno ukrepal.«

Kislinski oblak - Acroni
Kislinski oblak - Acroni. Vir: Twitter

Eden od naših bralcev, ki želi ostati anonimen, nam je sporočil, da se je dogodek zgodil tam kjer se nahaja hladna valjarna 2400, o oblaku gostega rdeče-rumenega dima pa so poročali ljudje tudi na družbenih omrežjih.

Menda naj bi šlo za hlape kisline, ki jo v obratih uporabljajo za industrijske namene.

»V valjarni se uporabljata dušikova in fluorovodikova kislina. Vodikov fluorid je močan strup, ki takoj in za vedno poškoduje pljuča in očesno roženico. Tako tekočina kot para lahko povzročita hude opekline na vseh delih telesa. Tudi vdihavanje dušikove kisline lahko povzroči poškodbe pljuč.

Acroni Jesenice - izrekanje kislinskih hlapov Vir: FB, Insajder.com
Acroni Jesenice - iztekanje kislinskih hlapov. Vir: FB, Insajder.com

Hladna valjarna na Slovenskem Javorniku se nahaja znotraj gosto poseljenega območja. Obrat v katerem hranijo zgoraj opisano kislino, se nahaja tik pod vzhodnim pobočjem hriba Straža, katerega vzhodno pobočje je povsem golo. Na tem pobočju se je zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja nemogoče zadrževati dalj časa. Več kot očitno hlapi te kisline nenehno uhajano iz obrata, kar je vidno tudi na golem, neporaščenem pobočju (ves ostal hrib je gosto poraščen).

»O primeru je občan pisno obvestil tudi Inšpektorat za okolje in prostor, saj se na telefone v območni pristojni enoti ne oglaša nihče,« nam je sporočil naš bralec.

Poleg smradu pa Acroni Jesenice območje Slovenskega Javornika noč in dan posiljuje s hrupom, prahom in nenehnimi težkimi industrijskimi tovornjaki, ki vozijo skozi naseljeno območje vsakih nekaj minut in poleg hrupa in smradu povzročajo ogromno škodo na objektih. Acroni Jesenice s svojimi posegi in pritiski na okolje onemogoča dostojno življenje domačinov! Domačini se bojimo, da bo nenehno onesnaževanje vplivalo na naše zdravje.

O primeru je občan pisno obvestil tudi Inšpektorat za okolje in prostor, saj se na telefone v območni pristojni enoti ne oglaša nihče,« nam je sporočil naš bralec.

Pri tem je potrebno vedeti, da ne gre za prvi dogodek te vrste.

Tako je na primer 15. decembra 2016 Delo poročalo, da je v okolico »ušel kislinski oblak.«

Acroni - kislinski oblak
Acroni - kislinski oblak. Vir: Twitter

Po besedah Jožeta Špiljaka iz Acronija se je to zgodilo v predelavi debele pločevine, ko so izvajali redni letni remont, pri čemer so morali izprazniti tudi lužilne kadi s fluorovodikovo in dušikovo kislino.

»Med prečrpavanjem kisline je iz cisterne začel uhajati rumeno-rjav dim, ki se je kot oblak dvignil nad območjem Trebeža. V roku ene ure je izrazito rumeno-rjava barva dima zbledela oziroma se je kislinski oblak razkadil. Kot je dejal Špiljak, zaradi hitrega in strokovnega posredovanja zaposlenih, vplivov na zdravje in okolje ni bilo. Kislin po uhajanju dima niso prečrpali v cisterno, ampak so jih v nadaljnjo predelavo in uničenje k certificiranemu pooblaščenemu zbiralcu odpadkov odpeljali v kontejnerjih IBC, je še povedal Špiljak. V času izpusta so bili na kraju dogodka jeseniški poklicni gasilci, ki so bili tamkaj zaradi druge naloge in zato o dogodku niso bili posebej obveščeni,« je poročalo Delo.

Za kisline je sicer značilna jedkost.

Ob stiku večje količine kisline s kožo lahko povzroči opekline, vpliva lahko tudi na oči, če je kislina v zraku, pa lahko draži dihala oziroma jih lahko poškoduje, če je koncentracija velika.

Ob stiku večje količine kisline s kožo lahko povzroči opekline, vpliva lahko tudi na oči, če je kislina v zraku, pa lahko draži dihala oziroma jih lahko poškoduje, če je koncentracija velika.

Omenjeno iztekanje pa je v tem času v družbi očitno vse bolj nekaj, kar se dogaja redno.

Leta 2016 je prišlo do iztekanja v podobnem času kot letos, domačini pa pomnijo še veliko podobnih dogodkov.

In če je tako, potem to niso več »izredni dogodki«, pač pa redno onesnaževanje okolja in ogrožanje zdravja ljudi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek