četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
Evropska komisija predlaga nekoristno splošno zmanjševanje porabe plina, Slovenija predlog slepo podpira!
Slovenska vlada se je očitno odločila za zelo ideološki in nerazumen pristop ne samo pri analizi korenin vojne v Ukrajini, pač pa tudi pri reševanju praktičnih problemov, povezanih s posledicami neučinkovitih sankcij Evropske unije proti Rusiji.
Če bo treba uvesti obvezno zmanjševanja porabe plina, bo namreč Slovenija zagovarjala enotno zmanjšanje za 15 odstotkov v vseh državah Evropske unije in se strinja z osnovno strukturo predloga Evropske komisije, je sporočilo infrastrukturno ministrstvo.
Tu se lepo vidi, kako slovenska politika zgolj caplja za odločitvami, ki jih sprejemajo v Bruslju.
Brez nekega strateškega razmisleka.
NORTH vs SOUTH 2.0:
— Javier Blas (@JavierBlas) July 21, 2022
Spain, Greece and Portugal reject the EU call for 15% cuts in natural gas consumption to help Germany
Spanish Energy Minister (clearly aiming at Berlin): "Contrary to other countries, Spain hasn't been living beyond its means in energy terms"#EnergyCrisis
Slovenija podpira predlog, ki škodi številnim članicam EU, ostalim pa ne prinaša nobenih koristi.
Zakaj? Ker se je lažje skriti za odločitve Bruslja?
Podpora nekredibilnih predlogov pa žal zmanjšuje verodostojnost države.
Welcome to the Totalitarian Republic of Europe
— Filippo Maria O di B (@Filippo60) July 21, 2022
The President of the EU commission, #VonDerLeyen, has asked member states to give her extraordinary powers to impose mandatory 15% rationing of gas in EU countries.#Agenda2030 pic.twitter.com/2buwfsDdoS
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v sredo ob predstavitvi predloga med drugim dejala, da bi uredba Komisiji omogočila, da bi po posvetovanju s članicami razglasila opozorilo na ravni Unije glede varnosti dobav plina.
S sprožitvijo opozorila bi 15-odstotno znižanje postalo obvezno.
Predlog ima podporo tudi slovenskega komisarja Janeza Lenarčiča.
»Če pride do točke, ko bo treba uvesti obvezna zmanjševanja porabe plina po Evropski uniji, Slovenija zagovarja enotno znižanje porabe plina za 15 odstotkov v vseh državah članicah in se strinja z osnovno strukturo predloga,« so navedli na ministrstvu za infrastrukturo.
The only real adult in the room
— Neighbourhood (Thought) Crime Watch (@DjuroDjuric9) July 20, 2022
Plus Putin has much better sense of humour than professional comedian in charge (or not) of Ukraine
Slovenska vlada je sicer pristojne v Sloveniji že pozvala, da pripravijo tudi analizo o možnem prostovoljnem zmanjšanju odjema iz omrežja.
Prav tako je Plinovodom naročila, naj skupaj z uvozniki zemeljskega plina in ministrstvom pripravi akcijski načrt z različnimi scenariji, »kako bi lahko do leta 2025 opustili rabo zemeljskega plina ruskega izvora.«
Spain rejects EU proposal to cut gas consumption by 15% with a jibe that was overused by Merkel officials during the eurozone crisis: "Unlike other countries, we Spaniards have not lived beyond our means from an energy point of view" https://t.co/CMqhFVUN5S
— Bojan Pancevski (@bopanc) July 20, 2022
Vse to je seveda popolnoma napačno in bo Slovenijo povedlo v gospodarski zlom.
V interesu Slovenije je, da se vojna v Ukrajini čim prej konča in da se v EU še naprej omogoča oskrba s plinom iz Rusije, ki ga je mogoče kupovati po konkurenčnih cenah, ki so vsekakor nižje od ameriškega utekočinjenega plina.
Oskrba iz drugih izvorov je lahko dobrodošla tudi zaradi diverzifikacije, toda ker ekonomsko nikoli ne bo mogla biti cenejša, popolna prekinitev dotoka ruskih energentov predstavlja tudi nevarnost, saj bi višji stroški energije lahko proizvode članic EU spremenili v nekonkurenčne na svetovnem trgu.
These are the nations that oppose the European Commission‘a plan to cut natural gas demand by 15%
— Stephen Stapczynski (@SStapczynski) July 22, 2022
Spain
Greece
Italy
Poland
Hungary
Portugal
This raises concerns about whether the EU will be prepared for winter if Russia halts supplyhttps://t.co/HGR12ZfBeN
Predlog EK pod taktirko nesposobne von der Leynove je skregan z logiko tudi zato, ker zahteva 15 odstotno zmanjšanje porabe plina tudi od držav, ki sploh niso povezane z evropskim plinskim omrežjem ali pa iz njega ne jemljejo skoraj nič plina.
Ali pa ga dobivajo iz Afrike in Bližnjega vzhoda.
Temu predlogu zato že nasprotujejo pristojni ministri Poljske, Italije, Portugalske, Španije, Madžarske, Cipra in Grčije.
»Recimo, da zmanjšamo porabo plina za 15 odstotkov. To ne pomeni, da bo Nemčija dobila več plina. Ne obstajajo prazni plinovodi, ki jih lahko napolnimo,« je dejal grški minister za energetiko Kostas Skrek.
Gas Eclipse coming to #Germany in Winter#Gaskrise #Gaslieferungen #Gazprom pic.twitter.com/EDu9hQ418l
— UkraineNews (@Ukraine66251776) July 24, 2022
Skreku se zdi zanimivo, da je EK svoj predlog predstavila brez »resnejših posvetovanj.«
Toda to ni nič novega, saj tako Komisija pod vodstvom von der Leynove dela že od svojega imenovanja.
Great analysis by @MoonofA
— Cameron Leckie (@leckie_cameron) July 21, 2022
'The and other governments have pledged to suicide the economy and the wealth of their citizens solely out of spite over the government's action in the . They deny that it is THEIR action that is causing the crisis.'
Španska ministrica za ekološki prehod Teresa Ribera je dejala, da predlog EK ni najbolj učinkovit in pravičen, portugalski minister za okolje in energetiko João Galamba pa je opozoril, da na Portugalskem predlogu »povsem nasprotujejo.«
Mnogi iz industrije menijo, da gre za neumnost, neumen predlog.
Talked to a few people in the energy industry today. Everyone thinks a blind 15% gas cut in every EU country is silly. I suspect many in Brussels agree
— Bruno Maçães (@MacaesBruno) July 22, 2022
Predlogu se po poročanju Politica upirajo tudi otoške države, kot sta Malta in Ciper.
»Za Ciper to ne bi smelo veljati, dokler otok ne bo direktno povezan z evropskimi plinovodi,« mnenje ciperske vlade povzema Politico.
Španci so potrdili, da se z Grčijo, Italijo, Francijo in drugimi dogovarjajo za skupno pismo, v katerem bi pozvali k iskanju alternativnih rešitev.
"#Portugal wurde jahrelang [von der #EU] zurückgelassen, weil es keine Verbindung zum restlichen europäischen Energieversorgungsnetz hatte und unser Land musste immer teures #Gas kaufen ..."
— roan (@roansub) July 25, 2022
João Calamba#Leyen#Nato-Osterweiterung: #Ukraine-Krieg: #Inflation/#Gaskrise:
.
Uradni Pariz svojega stališča še ni izrazil, Italija, Slovaška in Malta pa niso želele komentirati, ali bodo pismo s predlogom von der Leynove sploh podpisale.
Španija in Portugalska sta opozorili, da uvedba obveznih znižanj porabe plina - ni začetek. Poudarili sta, da jih s preostalo Evropo povezujejo skromne energetske povezave in da uporabljajo zelo malo ruskega plina v primerjavi z drugimi članicami EU, kot sta Nemčija in Italija.
»Branili bomo evropske vrednote, a ne bomo sprejeli žrtev glede vprašanja, o katerem sploh nismo smeli podati svojega mnenja,« je dejala španska ministrica za ekološki prehod Teresa Ribera.
»Ne glede na to, kaj se zgodi, španske družine ne bodo utrpele izpadov plina ali elektrike v svojih domovih«, je dodala. Ukrep ne bi služil ničemur, če plina, ki ga španska industrija ne bi mogla uporabiti, pozneje ne bi mogli uporabiti domovi ali industrije drugih držav, je ocenila.
https://t.co/FrX4pn1wfd
— Reitbauer Jürgen (@ReitbauerJ) July 25, 2022
Frau Van der Leyen hat sie wohl nicht mehr alle im Oberstübchen, denn sie ist die treibente Kraft für die Sanktionen gegen Russland und jetzt sollen wir alle Gas einsparen, nein sie mus schauen das genug Gas für alle in der EU vorhanden ist!!!
Portugalski sekretar za okolje in energijo João Galamba je dejal, da je predlagani ukrep nevzdržen in nesorazmeren.
Zanimivo je, da ga podpira Slovenija -, ki je sicer bolj odvisna od ruskega plina kot Nemčija.
Morda Slovenija predlog podpira zato, ker nekateri menijo, da bi morale države, ki so bolj odvisne (Nemčija, tudi Slovenija) bolj zmanjšati svojo odvisnost od Rusije, tiste ki so manj odvisne, pa manj?
Why would that be? pic.twitter.com/5Ym9raxcnB
— jo (@jo_nur_jo) July 23, 2022
Celotna logika v ozadju racionalizacije porabe plina predpostavlja, da gre za medsebojno povezane evropske plinske distribucijske sisteme in zdi se, da je Evropska komisija na to pozabila, je Galamba povedal za portugalski časopis Publico.
Portugalska je bila namreč leta in leta prikrajšana, ker ni imela povezav s preostalim evropskim distribucijskim omrežjem za energijo in država je vedno morala kupovati dražji plin. In zato se jim zdi nesmiselno, da se temu dražjemu plinu še dodatno odrekajo.
Španska levičarska koalicijska vlada pa se je v zadnjih mesecih soočala s protesti voznikov in kmetov zaradi zvišanja cen.
Madrid je Berlinu že sporočil, da Španija ni živela izven svojih sposobnosti na področju energije (odgovor na pikre kritike iz Nemčije v času dolžniške krize) in da zato na zmanjšanje ne pristaja.
Inflacija v Španiji je junija presegla 10 odstotkov v primerjavi z 8,6 odstotka v evroobmočju.
Španija je junija 27 odstotkov električne energije proizvedla iz plina, v primerjavi z 48 odstotki iz obnovljivih virov. Rusija je letos zagotovila 10 odstotkov španskega uvoza plina, torej za ZDA (34 odstotkov), Alžirijo (25 odstotkov) in Nigerijo (14 odstotkov).
Španski uradniki so opozorili tudi na lastno razširjeno infrastrukturo za uvoz utekočinjenega zemeljskega plina LNG. S šestimi terminali v Španiji in enim na Portugalskem predstavljajo eno tretjino evropskih zmogljivosti za uvoz utekočinjenega plina LNG.
Ribera je dejal, da je bilo 20 odstotkov plina, uvoženega v Španijo prejšnji mesec, pozneje poslanega drugim članicam EU.
Madžarski zunanji minister Péter Szijjártó medtem opozarja, da naj bo EU glede ruskega plina »resnicoljubna« in naj tega vprašanja ne obravnava kot dogmo.
»Dokazano je, da nakup zemeljskega plina ni ideološko vprašanje, ampak fizično vprašanje, ki ga ni mogoče rešiti s pogovori,« je Szijjártó dejal novinarjem v petek po potovanju v Moskvo.
»Odkrit bom: od vodilnih politikov v Zahodni Evropi zadnje mesece slišim, da so 'vse uredili'. Našli so alternativne vire, kupili so plin od drugod, znebili so se odvisnosti od Rusije. Zakaj torej alarm?« je vprašal Szijjártó.
Handelsoverschot van Rusland wordt groter en groter
— haukes (@haukes6) July 24, 2022
Russia Is Hungary's Only Choice To Buy 700mn Cubic Meters Gas - FM Szijjarto
In his press conference alongside Russian counterpart Sergey Lavrov. pic.twitter.com/Fle1zbtNHl
»Čez nekaj časa bo prišla kurilna sezona in politiki bodo morali povedati, ali je plin ali ne,« je dejal in dodal, da politiki ne bi smeli »prikrivati resnice« glede oskrbe z energijo.
Ruska državna družba Gazprom je v četrtek po desetdnevnem premoru zaradi vzdrževalnih del obnovila dobavo plina Nemčiji po plinovodu Severni tok 1, vendar je dotok plina na samo 40 odstotkih običajne kapacitete.
Vse torej kaže, da je zadnji predlog Evropske komisije nelogičen in neutemeljen. Nejasno ostaja, zakaj ga potemtakem podpira tudi Slovenija.