nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
EU v novo vojno, ker ZDA ne morejo uporabljati svojega letalskega oporišča za brezpilotna letala v Nigru?
Ameriška vojska ne more izstreliti brezpilotnih letal iz svojega letalskega oporišča v Nigru zaradi zaprtja neba te afriške države po državnem udaru, ki je strmoglavil vlado, je dejal neimenovani ameriški uradnik.
Gradnja »Nigerien Air Base 201« je stala 110 milijonov dolarjev.
To ameriško oporišče ima približno 2000 metrov dolgo vzletno-pristajalno stezo za brezpilotna letala MQ-9 »Reaper«, pa tudi za bojna letala s posadko. Ameriška vojska to oporišče uporablja od leta 2019.
Niger Situation Update
— Freddie Ponton.. (@LFCNewsMedia) August 2, 2023
The US can’t use its $110 million drone base in Niger due to the country’s airspace being closed after the 26th July coup.
Algeria, Libya, Burkina Faso and Mali seems to be authorised to use the Nigerien airspace.https://t.co/mNUIwcfkHl
Po podatkih obrambnega ministrstva je v Nigru trenutno nameščenih približno 1100 ameriških vojakov.
Portal Task & Purpose navaja, da je bil Niger pomemben zaveznik ZDA v boju proti Islamski državi in drugim terorističnim skupinam v Afriki.
Bruseljski portal Politico je prvi poročal, da po državnem udaru 26. julija ameriški droni ne morejo leteti iz te baze v Agadezu.
US preparing to evacuate some staff from Niger embassy https://t.co/cstr6vnPmn
— Task & Purpose (@TaskandPurpose) August 2, 2023
Omenjeno letalsko oporišče je ključno obveščevalno in nadzorno središče v prizadevanjih ameriške vojske za boj proti nasilnemu ekstremizmu v Severni in Južni Afriki, poudarja Jocelyn Trainor, strokovnjakinja Centra za novo ameriško varnost, možganskega trusta iz Washingtona.
»Z majhnim številom oporišč v Afriki, omejenih na Džibuti in Niger, bo omejitev dostopa do 'Baze 201' hud udarec za skupna prizadevanja ZDA in Afrike v boju proti ekstremističnim skupinam, povezanim z Islamsko državo in Al Kaido,« opozarja Trainorjeva.
Prezgodaj je za ocenjevanje, kako bo nezmožnost uporabe baze v Nigru vplivala na ameriške vojaške operacije v Afriki, je za ta portal povedal drug ameriški uradnik.
Is the european union going to get involved in the domestic political problems of an african country......???
— jules Lepo (@JulesLepo66146) August 2, 2023
Kratkoročno bo nezmožnost uporabe vojaške baze omejila vidnost ameriške vojske v regiji Sahel, pravi strokovnjak za džihadizem v Afriki in na Bližnjem vzhodu Caleb Weiss.
»To bo zagotovo vplivalo na njihovo zmožnost podpore vojakom na terenu, ne glede na to, ali gre za ameriške specialne enote ali francoske,« je dejal Weiss.
It seems that EU under @vonderleyen have nothing to offer but destruction. This is what you get when decisions are made based on emotions. Zero leadership sense
— O (@oris_femoris) August 2, 2023
Glede na politično nestabilnost v državi je negotova tudi prisotnost ameriške vojske na sploh v Nigru, še piše v besedilu portala Task & Purpose.
NATO is set to attack Niger with the help of Nigeria and ECOWAS nations. Nigeria has its economic interests in the TNGP project as part of the 4,401 km-long Trans-Saharan Gas Pipeline (TSGP) to export natural gas to Europe to replace Russian gas. The Pipeline passes through Niger pic.twitter.com/crtR83T0Gx
— Hector (@HectorMarimo) August 2, 2023
Medtem se iz vrha Evropske komisije sliši, da je Evropska unija pripravljena podpreti ameriško vojaško operacijo proti Nigru, če to zahtevajo zahodne marionetne vlade v afriški organizaciji ECOWAS, ali Bela hiša.
Biden administration unwilling to call Niger coup a ‘coup’ https://t.co/TEXCWtzYOi via @politico
— SUPPORT INDIVIDUAL FREEDOM--SUPPORT THE COMMONS (@IILLUSION8) August 2, 2023
Zanimivo je, da administracija predsednika ZDA Joeja Bidna vojaških akcij v Nigru doslej ni označila za državni udar, kar bi bila pravna definicija, ki bi ustavila ameriško pomoč tej državi.