REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Erjavec: Ne vem, zakaj bi Slovenija morala nositi breme celotnega migracijskega vala

Erjavec: Ne vem, zakaj bi Slovenija morala nositi breme celotnega migracijskega valaKerl Erjavec / Foto: STA

V DeSUS so predlogu zakona o tujcih še vedno naklonjeni, saj ga po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca potrebujemo, da lahko varnostne službe v primeru izjemnih okoliščin ustrezno ukrepajo. "Ne vem, zakaj bi Slovenija nosila breme celotnega migracijskega vala," je poudaril Erjavec in dodal, da zdaj čakajo, da se bodo v SMC uskladili o besedilu.

Erjavec je v izjavi za medije po sestanku s poslansko skupino DeSUS v DZ spomnil, da so besedilo, ki je bilo na vladi, v DeSUS potrdili. "Smo pa vedno odprti za še boljše rešitve, za še bolj čiste dikcije, da je zakon dejansko usklajen z mednarodnimi konvencijami. Tako zdaj pričakujejo, da se o besedilu zakona uskladijo v SMC, zlasti da se bosta uskladila premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez.

Pogoj za sprejem končnega besedila je po besedah Erjavca ta, da imajo policisti vsa potrebna pooblastila za kakovostno opravljanje dela v primeru izjemnih razmer, ko bi denimo v Slovenijo želelo vstopiti več tisoč ljudi hkrati. "Za DeSUS je pomembno, da zakon imamo in da lahko naše varnostne službe v primeru izjemnih okoliščin ustrezno ukrepajo," je poudaril.

Ob tem je spomnil, da je trajalo kar nekaj mesecev, da so prišli do besedila, ki je bilo sprejeto na vladi. "Vse tisto, kar je sprejemljivo za ministrstvo za notranje zadeve, je tudi sprejemljivo za stranko DeSUS," je dodal.

Ob tem je zavrnil, da bi šlo za bianco menico ministrici za notranje zadeve. Spomnil je, da je za uveljavitev ukrepov iz predloga zakona potrebna dvotretjinska večina v DZ. Prav tako Erjavec pričakuje, da bi v primeru razmišljanja o sprožitvi ukrepov o tem razpravljal tudi svet za nacionalno varnost. Tako ocenjuje, da je v zakonu zadosti varovalk pred zlorabo njegovih določb.

Pomisleki evropskih institucij so razumljivi, saj gre za varovanje človekovih pravic, vendar pa jih v DeSUS dojemajo bolj kot opozorila. Erjavec je prepričan, da bo končno besedilo zakona v skladu z vsemi mednarodnimi konvencijami in da ne bo predstavljalo kršenja človekovih pravic.

Prav tako je opomnil, da je Slovenija šesta varna država na zahodni balkanski poti, zato ni nobenega razloga, da bi vsi migranti šli prav v Slovenijo. "Ne vem, zakaj bi Slovenija nosila breme celotnega migracijskega vala," je pristavil in spomnil, da nadzor na mejah poostrujejo tudi nekatere druge države članice.

Ob dejstvu, da EU nima enotne politike o tem vprašanju, bi Erjavec še pričakoval, da bi Svet Evrope bolj pritiskal na Evropsko komisijo kot pa na posamezne države, ki za varnost svojih državljanov pač iščejo ustrezne rešitve.

Predstavniki preostalih dveh koalicijskih poslanskih skupin na temo predloga zakona za zdaj niso dajali izjav. Že čez dan pa vsaj v SMC, kjer o besedilu nimajo enotnega mnenja, potekajo pogovori na to temo. V večernih urah bo predvidoma sledilo še koalicijsko usklajevanje, ki naj bi se nadaljevalo tudi v torek, ko je predlog že na dnevnem redu večerne seje odbora za notranje zadeve.

Z novelo zakona o tujcih želi vlada pospešiti postopke pri obravnavi migrantov v primeru novega migrantskega vala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek