sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Dosedanji predsedniki doslej podelili 1281 državnih odlikovanj
Dosedanji predsedniki republike so doslej skupaj podelili 1281 državnih odlikovanj. Z odlikovanji je bil najbolj radodaren prvi predsednik Milan Kučan, najmanj pa jih je podelil Danilo Türk, ki se je zaradi enega od odlikovanj soočil tudi z ustavno obtožbo. Odlikovanci pa priznanja večkrat niso želeli prevzeti ali pa so ga protestno vrnili.
Odlikovanja Republike Slovenije so najvišja priznanja za izjemne zasluge in dejanja posebnega pomena za blaginjo Slovenije. Podeljuje jih predsednik republike, razdeljena pa so na znake, rede in medalje.
Najvišja državna odlikovanja so častni znaki svobode, podeljujejo pa jih za zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije oz. v zvezi z dejanji, ki so povezana z osamosvojitvijo. Zato tudi ni presenetljivo, da jih je največ podelil prvi predsednik Milan Kučan.
Med prejemniki najvišjih državnih odlikovanj, ki jih je podelil Kučan, je bilo tako precej posameznikov in organizacij, zaslužnih za obrambo Slovenije med osamosvojitveno vojno. Med njimi so bili leta 1992 Igor Bavčar, France Bučar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle in Dimitrij Rupel. A so leto pozneje svoja odlikovanja kar v vrečki protestno vrnili v predsednikov urad. Zmotilo jih je namreč, da je Kučan tedaj enako odlikovanje, zlati častni znak svobode, podelil tudi Ljubu Bavconu. Srebrni častni znak svobode je leta 1993 protestno vrnil tudi Anton Krkovič.
V zgodovini slovenske države je kar nekaj odlikovancev, ki so odlikovanje bodisi zavrnili bodisi ga protestno vrnili. To je leta 2000 storila tudi Svetlana Makarovič, ki ji je Kučan podelil častni znak svobode.
Naslednji predsednik Janez Drnovšek je medtem z zlatim častnim znakom svobode med drugim odlikoval svojega predhodnika Kučana.
Drnovškov naslednik Danilo Türk v času svojega mandata ni podelil nobenega izmed najvišjih državnih priznanj, medtem ko je aktualni predsednik Borut Pahor lani, ob obeleževanju 25-letnice samostojne države, podelil 18 častnih znakov. Med njimi je bilo 16 miličnikov, ki so bili ranjeni v vojni za samostojnost.
Častnim znakom po hierarhiji sledijo redi za zasluge, ki so jih začeli podeljevati v mandatu predsednika Drnovška. Najvišje tovrstno priznanje je red za izredne zasluge, Drnovšek ga je leta 2006 med drugim namenil tedaj že pokojnemu Jožetu Pučniku. A Pučnikovi svojci posthumnega odlikovanja niso želeli prevzeti.
Zaradi podelitve odlikovanja se je v nemilosti znašel Danilo Türk po tistem, ko je leta 2009 s srebrnim redom za zasluge v času akcije Sever odlikoval nekdanjega republiškega sekretarja za notranje zadeve Tomaža Ertla. Ob očitkih tedanjih poslancev SDS in SLS, da je z odlikovanjem nekdanjega šefa SDV kršil ustavo, se je soočil s predlogom ustavne obtožbe. A se mu pred ustavnim sodiščem ni bilo treba zagovarjati, saj državni zbor predloga ni izglasoval.
Aktualni predsednik Borut Pahor je največ priznanj red za izredne zasluge podelil tujim državnikom. V letošnjem letu pa je bila najbolj odmevna podelitev zlatega reda za zasluge slovenski košarkarski reprezentanci za izjemen športni dosežek na evropskem prvenstvu.
Redu za zasluge po hierarhiji sledijo medalje; te predsednik podeljuje za zasluge, za hrabrost ali za častno dejanje. V primerjavi s svojimi predhodniki je bil s temi odlikovanji najbolj radodaren aktualni predsednik.
Tabela s podatki o doslej podeljenih državnih odlikovanjih vseh dosedanjih predsednikov, glede na vrsto odlikovanja.