REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Do konca oktobra več kot 10 milijonov turističnih prenočitev

Do konca oktobra več kot 10 milijonov turističnih prenočitev

Potem ko je Slovenija leta 2015 prvič po osamosvojitvi presegla mejnik 10 milijonov turističnih prenočitev letno, je letos to številko dosegla že v prvih 10 mesecih leta. Glede na primerljivo obdobje lani se je od januarja do oktobra število nočitev povečalo za 12 odstotkov, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Od začetka letošnjega leta do konca oktobra so v turističnih nastanitvenih objektih našteli več kot 4,2 milijona turističnih prihodov in skoraj 10,8 milijona turističnih prenočitev. To je 14 odstotkov več turističnih prihodov in 12 odstotkov več prenočitev turistov kot v istem obdobju prejšnjega leta.

Tuji turisti so ustvarili več kot 7,3 milijona vseh turističnih prenočitev, kar je 15 odstotkov več kot v istem obdobju lani, in skoraj 3,1 milijona prihodov, kar je 17 odstotkov več kot lani.

Tuji turisti so ustvarili več kot 7,3 milijona vseh turističnih prenočitev, kar je 15 odstotkov več kot v istem obdobju lani, in skoraj 3,1 milijona prihodov, kar je 17 odstotkov več kot lani. Domači turisti pa so število prenočitev povečali za pet odstotkov na 3,4 milijona, število prihodov pa za šest odstotkov na 1,1 milijona.

Oktobra je bilo turističnih prenočitev 834.000, prihodov turistov pa skoraj 366.000. To je za osem odstotkov več prenočitev in za 12 odstotkov več prihodov kot oktobra 2016.

Prihodov tujih turistov je bilo skoraj 253.000 ali za 10 odstotkov več kot v oktobru lani, njihovih prenočitev pa skoraj 537.000 ali za štiri odstotke več. Prihodov domačih turistov je bilo nekaj nad 113.000, kar pomeni 18-odstotno rast, njihovih prenočitev pa več kot 297.000, kar predstavlja 16-odstotno zvišanje, delno tudi zaradi krompirjevih počitnic.

Ključni trgi, od koder so bili tuji turisti, ki so v oktobru ustvarili največ prenočitev pri nas, so bili Avstrija (16 odstotkov), Italija (13 odstotkov), Nemčija (11 odstotkov), Hrvaška (pet odstotkov), druge azijske države (pet odstotkov) in Velika Britanija (štiri odstotke).

Ključni trgi, od koder so bili tuji turisti, ki so v oktobru ustvarili največ prenočitev pri nas, so bili Avstrija (16 odstotkov), Italija (13 odstotkov), Nemčija (11 odstotkov), Hrvaška (pet odstotkov), druge azijske države (pet odstotkov) in Velika Britanija (štiri odstotke).

V primerjavi z oktobrom lani so več turističnih prenočitev ustvarili turisti iz skoraj vseh ključnih trgov: tisti iz drugih azijskih držav za 56 odstotkov več, iz Velike Britanije za 21 odstotkov več, iz Nemčije za 18 odstotkov več in iz Avstrije za sedem odstotkov več. Prenočitev hrvaških turistov je bilo približno toliko kot v oktobru 2016, prenočitev Italijanov pa za 14 odstotkov manj.

Skupno 72 odstotkov prenočitev turistov je oktobra odpadlo na hotele, v kampih jih je bilo ustvarjenih šest odstotkov, v apartmajskih in počitniških naseljih pet odstotkov, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah so bili ustvarjeni štirje odstotki, v delavskih počitniških domovih in apartmajih, otroških in mladinskih počitniških domovih prav tako štirje odstotki in v mladinskih hotelih trije odstotki.

Po občinah so največ prenočitev turistov oktobra beležile zdraviliške (31 odstotkov), sledile so obmorske (20 odstotkov), gorske občine (18 odstotkov) in občina Ljubljana (15 odstotkov). Število prenočitev se je povečalo v vseh tipih turističnih občin: v obmorskih občinah, v občini Ljubljana in v gorskih občinah po 10 odstotkov, v zdraviliških občinah pa za štiri odstotke.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek