sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Do konca leta menjava še enajstih veleposlanikov
Dosedanji generalni sekretar na zunanjem ministrstvu Stanislav Vidovič bo 1. junija prevzel posle slovenskega veleposlanika v Washingtonu in zamenjal Boža Cerarja. Letos slovensko diplomacijo čaka menjava še enajstih veleposlanikov in dveh generalnih konzulov, večinoma sredi poletja in jeseni.
Letos je že prišlo do menjave na čelu stalnega predstavništva Slovenije pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj, katerega vodenje je prevzela Irena Sodin. Maja pa je za novo veleposlanico v Iran odšla Kristina Radej.
S 1. junijem bo prišlo tudi do formalne menjave na slovenskem veleposlaništvu v ZDA. Novi veleposlanik bo postal dolgoletni diplomat Vidovič, ki je v svoji karieri med drugim vodil veleposlaništvo v Bratislavi, kot generalni sekretar na MZZ pa je bil v ospredju predvsem konec poletja 2015 s poročili o nadzoru na veleposlaništvih, ki so razkrila tudi večje nepravilnosti in navsezadnje pripeljala do predčasnega odpoklica veleposlanice v Parizu, bodočega veleposlanika v Zagrebu pa pripravila k odstopu od kandidature. Zelo aktiven je bil tudi v vlogi vodje slovenske komisije za prevzem diplomatskih nepremičnin nekdanje SFRJ.
Vidovič bo v Washingtonu nasledil Boža Cerarja, prav tako znanega slovenskega kariernega diplomata, ki je bil v času tako prve kot druge vlade Janeza Janše državni sekretar na zunanjem ministrstvu, vmes pa slovenski veleposlanik pri zvezi Nato. Zdaj se vrača na zunanje ministrstvo v Ljubljano, kakšne naloge ga čakajo, pa po neuradnih informacijah zaenkrat še ni znano.
Božo Cerar se sicer v Slovenijo vrača dva meseca pred iztekom mandata. Kot je konec aprila poročal Dnevnik, naj bi se vlada za predčasno menjavo odločila zaradi arbitraže o meji s Hrvaško; zaradi morebitne skorajšnje objave končne odločitve sodišča bi moral Vidovič čim prej zasesti položaj v Washingtonu. Arbitražno sodišče je aprila res sporočilo, da bo razsodbo objavilo v prihodnjih mesecih.
Do konca leta se bo zamenjalo še enajst veleposlanikov, in sicer v Švici, Belgiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini, na Kosovu, na Slovaškem, Madžarskem in na Nizozemskem. Zamenjala se bosta še generalna konzula v Münchnu in Trstu. Večina menjav bo potekala med julijem in avgustom, nekaj pa še jeseni, so pojasnili na zunanjem ministrstvu.
Ker so postopki imenovanja veleposlanikov do končne potrditve pri predsedniku republike in objave imenovanja v uradnem listu zaupne narave, v javnosti krožijo zgolj neuradna imena novih veleposlanikov. Med njimi sta tudi obe državni sekretarki na MZZ, Darja Bavdaž Kuret in Sanja Štiglic, kar, kot je že v začetku marca zapisal časnik Večer, skupaj z Vidovičevim odhodom pomeni, da bo zunanji minister Karl Erjavec ostal praktično brez celotne ožje ekipe na ministrstvu.
Bavdaž Kuretova naj bi prevzela vodenje stalnega predstavništva pri Združenih narodih v New Yorku, kjer bo zamenjala Andreja Logarja. Štigličeva, ki je bila Logarjeva predhodnica v New Yorku, pa naj bi zdaj odšla za veleposlanico v Haag in zamenjala Romana Kirna.
Erjavca naj bi zapustil tudi generalni direktor za gospodarsko in javno diplomacijo Robert Kokalj, ki naj bi prevzel veleposlaništvo v Budimpešti, ki ga je zadnja štiri leta vodila Ksenija Škrilec. Slednja naj bi odšla na Dunaj in zamenjala Andreja Rahtena, ki se kot nekarierni diplomat vrača v Ljubljano.
Na veleposlaništvo v švicarski Bern, ki ga je doslej vodil Franc Mikša, naj bi odšla dosedanja veleposlanica v Nemčiji Marta Kos Marko, na njeno mesto v Berlinu pa naj bi odšel nekdanji minister in prvak SLS Franc But, sicer tudi nekdanji veleposlanik v Srbiji in na Češkem, zdaj pa je na MZZ vodil sektor za bilateralno gospodarsko sodelovanje z evropskimi in nasploh zahodnimi državami.
V Bruselj naj bi se vrnil bivši stalni predstavnik pri EU Rado Genorio, tokrat kot veleposlanik v Belgiji. V Bruselj naj bi odhajal tudi dolgoletni svetovalec predsednika Boruta Pahorja za zunanjo politiko Marko Makovec, ki naj bi bil na stalnem predstavništvu pri EU zadolžen za skupno zunanjo in varnostno politiko.
Veleposlaništvo v BiH naj bi prevzela Zorica Bukinac, veleposlaništvo na Kosovu Bojan Bertoncelj, na Slovaškem pa Gregor Kozovinc. V Ljubljano pa se vračajo Iztok Grmek, ki je bil veleposlanik v Sarajevu, Miljan Majhen, ki je vodil predstavništvo v Prištini, ter Bernarda Gradišnik, ki je bila veleposlanica v Bratislavi.
Generalnega konzula v Münchnu Jožefa Kečka naj bi po neuradnih podatkih zamenjala Dragica Urtelj. Ingrid Sergaš na položaju generalne konzulke v Trstu pa naj bi zamenjal Vojko Volk, sicer prejšnji slovenski veleposlanik v Zagrebu, kamor je lani odšla Smiljana Knez.