ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
DeSUS kljub paktu z Jankovićem z relativno skromno podporo v Ljubljani
Osmoljenka tokratnih volitev, stranka DeSUS, je največjo podporo prejela v volilni enoti Ptuj, najnižjo pa v enoti Kranj, kjer je kandidiral predsednik stranke Karl Erjavec. Očitno pa DeSUS ni pomagala sklenitev levega bloka z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem niti v Ljubljani. V štirih ljubljanskih okrajih se sploh ne bi prebili v DZ.
Volivci so v volilni enoti Ptuj DeSUS namenili 5,58-odstotno podporo, kar je tudi največji delež glasov, ki so ga prejeli med volilnimi enotami. Medtem pa jim glede na podporo v volilni enoti Kranj, kjer je kandidiral Erjavec, niti ne bi uspelo priti v DZ. Tam je DeSUS obkrožilo 3,56 odstotka volivcev. Erjavec je sicer v svojem volilnem okraju Tržič uspel zbrati 5,95-odstotno podporo, njegovo ime je obkrožilo 392 tamkajšnjih volivcev.
Čeprav je Erjavec pred volitvami napovedoval, da bodo celo izboljšali rezultat iz volitev pred štirimi leti, pa so ga na koncu prepolovili. DeSUS je namreč po preštetih 99,98 odstotka glasovnic prejel skupaj 43.205 glasov oz. 4,91 odstotka podpore, medtem ko so na volitvah leta 2014 prejeli desetodstotno podporo.
Tokrat so tako osvojili pet mandatov v DZ, med njimi ni Erjavca. Erjavec si to šteje kot osebni poraz. "V politiki je tako, da doživljaš velike zmage, lahko pa tudi poraze," je dejal v nedeljo po razglasitvi delnih neuradnih rezultatov. Glede svojih prihodnjih korakov pa je dejal, da je treba počakati na to, da bodo sklicani organi stranke. Ti še niso bili sklicani, so danes za STA pojasnili v DeSUS.
Erjavec je danes za medije pojasnil, da so zadovoljni, da so še naprej parlamentarna stranka. "DeSUS podpira oblikovanje leve vlade. V stranki pa bomo vsekakor napravili oceno volitev in se odločili kako naprej," je sporočil.
V parlament prav tako ni prišel dosedanji poslanec Peter Vilfan. Sta pa v parlament ponovno izvoljena dosedanja poslanca Ivan Hršak in dosedanji vodja poslanske skupine Franc Jurša, poleg njega pa še glavni tajnik stranke Branko Simonovič in novinca Robert Polnar in Jurij Lep, sicer dosedanji župan Selnice ob Dravi.
Kljub podpisu levega bloka z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, s katerim je med drugim Erjavec tudi želel spodbuditi mobilizacijo volivcev, pa se mu ta poteza očitno ni obrestovala niti v Ljubljani. V volilni enoti Ljubljana-Center so prejeli 4,18-odstotno podporo, v volilni enoti Ljubljana-Bežigrad pa 4,57-odstotno.
Medtem pa v nekaterih volilnih okrajih znotraj Ljubljane niti ne bi prestopili parlamentarnega praga. Štirih odstotkov niso dosegli v okraju Ljubljana center, kjer jim je pevec Lado Leskovar prinesel 3,81 odstotka glasov. Prav tako so po štirimi odstotki ostali v okraju Šiška IV (3,44 odstotka), Vič-Rudnik I (3,78 odstotka) in Vič-Rudnik IV (2,89 odstotka).
So pa nekoliko več volivcev pritegnili v ljubljanskem okraju Moste-Polje II, kjer so zabeležili 9,83-odstotno podporo, in Moste-Polje III, kjer jih je obkrožilo 6,72 odstotka volivcev. Nekdanji košarkar Sašo Dončič pa je DeSUS v okraju Šiška I dobil 6,28-odstotno podporo.
Po mnenju komentatorke in urednice na Radiu Slovenija Tanje Starič je Erjavec sklenil pakt z Jankovićem sklenil potem, ko se je že zavedal, da mu na volitvah kaže zelo slabo. Tako padec v podpori DeSUS po njeni oceni ni posledica sklenitve tega sporazuma, zagotovo je bil ta sporazum korak, da bi v bistvu saniral razmere oziroma da bi pridobil večjo podporo.
"Očitno pa bistvenega učinka ni imel, za kar je pa verjetno vrsta razlogov. Janković sploh ni kandidiral na teh volitvah, poleg tega ima tudi sam bremena, ki mu jih očitajo recimo organi pregona in v bistvu se tudi nobena od drugih strank ni odzvala na to pobudo. Tako da lahko štejemo, da ni bil to razlog padca stranke, zagotovo pa ni prispeval k temu, da bi prišlo do preobrata," je ocenila Staričeva.
Po mnenju urednika spletnega portala Domovina Roka Čakša pa je Janković upokojenski stranki odnesel glasove zunaj prestolnice, kjer državljani ljubljanskega župana dojemajo precej bolj negativno kot Ljubljančani. Erjavca je po njegovih besedah hkrati dohitelo 14 let sodelovanja DeSUS v vladi na za upokojence povsem nepomembnih resorjih.