ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Delovati začne Evropska mejna in obalna straža
Evropska mejna in obalna straža, ki je bila ustanovljena z namenom boljšega nadzora na zunanjih mejah EU, danes začenja delovati. Ključna naloga bo nuditi podporo članicam pri soočanju z izzivi, kot so nezakonite migracije in čezmejni kriminal. EU bi lahko v primeru pritiskov na meje v države članice napotila enote za hitro posredovanje.
Evropska komisija je predlog uredbe o ustanovitvi Evropske mejne in obalne straže predstavila decembra lani v okviru svežnja ukrepov za boljši nadzor zunanje meje EU in s tem za obvarovanje schengenskega območja brez nadzora na notranjih mejah.
Države članice so uredbo sprejele 14. septembra in s tem potrdile vzpostavitev mejne in obalne straže. Njena glavna naloga bo pomagati pri celovitem upravljanju zunanjih meja EU.
Sistem evropske mejne straže bo sestavljala nova Evropska agencija za mejno in obalno stražo, ki bo temeljila na sedanji agenciji za zunanje meje Frontex, ob sodelovanju pristojnih nacionalnih organov.
Države članice bodo vanjo prispevale osebje in tehnično opremo, pri čemer bo moralo biti vselej na voljo 1500 varuhov meje, ki jih bo mogoče namestiti v zelo kratkem času. Slovenija bo prispevala 35 pripadnikov.
Uredba med drugim določa, da je mogoče v primeru posebnega in nesorazmernega pritiska na zunanje meje, na primer zaradi pritoka migracij ali organiziranega kriminala, na mejo začasno napotiti posebne skupine za hitro posredovanje.
Do napotitve lahko pride bodisi na zaprosilo države članice ali na podlagi sklepa Sveta EU po predhodnem predlogu Evropske komisije.
Nova agencija bo imela tudi več pristojnosti pri vračanju migrantov v njihove države. Med drugim bo lahko organizirala in vodila operacije vračanja iz več držav hkrati.
Delovanje nove evropske mejne straže bodo na meji med Bolgarijo in Turčijo danes slovesno obeležili tudi evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos, bolgarski premier Bojko Borisov in izvršni direktor nove agencije Fabrice Leggari.