REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»To, da so Svetliča izvolili za ustavnega sodnika, je posebna oblika okrutnosti!«

»To, da so Svetliča izvolili za ustavnega sodnika, je posebna oblika okrutnosti!«Rok Svetlič, novi ustavni sodnik - in pravni analfabet? Vir: Twitter

Potem ko je Ustavno sodišče presodilo, da je vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj za to ni ustrezne zakonske podlage (kar je bilo pričakovano, saj je izvajanje odloka sodišče zadržalo že konec septembra), so odločitev komentirali številni pravniki.

V resnici pa je vlada sama kriva, ker ni spremenila Zakona o nalezljivih boleznih, da bi bil primeren za obvladovanje epidemije koronavirusa. S tem se sedaj v Sloveniji ukvarjajo nevladniki in profesorji - v prostem času! 

Odločbo je ustavno sodišče sprejelo s šestimi glasovi proti trem.

Janševa vlada je odločitev seveda znova izkoristila za neutemeljen napad na sodno vejo oblasti.

V resnici pa je sama kriva, ker ni spremenila Zakona o nalezljivih boleznih, da bi bil primeren za obvladovanje epidemije koronavirusa na Slovenskem.

S tem se sedaj v Sloveniji ukvarjajo nevladniki in profesorji - v prostem času!

Sodnika Klemen Jaklič in Rok Svetlič sta ob tem dala odklonilni ločeni mnenji, pritrdilna ločena mnenja pa so dali Špelca Mežnar, Katja Šugman Stubbs, Rok Čeferin, Rajko Knez in Marijan Pavčnik.

Ustavni sodniki so ugotovili, da je pogoj PC primerljiv z uvedbo obveznega cepljenja, kar pa bi bilo treba urediti v skladu z zakonom o nalezljivih boleznih.

Odločitev je kot utemeljeno ocenila tudi pravnica Nataša Pirc Musar.

Pozornost sta vzbudili zlasti dve ločeni pravni mnenji, predvsem pa mnenje novega ustavnega sodnika Roka Svetliča.

Svetlič je namreč poudaril, da je treba pri presojanju ustavnosti odloka upoštevati tudi okoliščino, ali si izvršna oblast z njegovo implementacijo širi moč. V izpodbijanem odloku je po njegovem mnenju težko prepoznati tak instrument.

»Nasprotno, gre za ukrep, ki je sprejet v neizpodbitni nuji po zavarovanju temeljne ustavne vrednote: človekovega življenja,« je zapisal Svetlič.

Sodnik Svetlič, ki se požvižga na 'pozitivizem' je presojal tako, da je dal v nič pozitivno zakonodajo in pod krinko zaščite 'življenja' dejansko poteptal ustavo.

Tako kot smo že napovedovali, je ustavni sodnik, ki se požvižga na »pozitivizem« presojal tako, da je dal v nič pozitivno zakonodajo in pod krinko zaščite »življenja« dejansko poteptal ustavo.

Da gre za nesprejemljiva razmišljanja spornega Svetliča, so ocenjevali mnogi.

Eden od komentatorjev je pronicljivo ugotovil, da je bilo že samo imenovanje Roka Svetliča na položaj v US - dejanje posebne okrutosti.

Do ljudstva in do njega samega, lahko dodamo…

Ustavno sodišče je tudi dobro pojasnilo razliko med avstrijskimi in slovenskimi ukrepi.

Slovenija in absurdi zaostrovanja ukrepov
Slovenija in absurdi zaostrovanja ukrepov. Vir: Twitter

Povedali so, da je bil v Avstriji sprejet poseben zakon, ki ministru omogoča, da sprejema ukrepe na podlagi odredb oz. odlokov, slovenska zakonodaja pa seveda ni takšna.

Povedano drugače – za to, da zakona ni in da je Slovenija znova zabeležila veliko število okuženih, je odgovorna trenutna vlada.

Če ni bila sposobna sprejeti zakona (ki ga sedaj predlaga celo Pravna mreža!) – bila pa je sposobna, na primer, potrditi spornega sodnika Svetliča – bi lahko tudi odstopila.

Tega pa ni naredila.

Zato ta vlada nosi polno odgovornost za stanje v Sloveniji v času njenega delovanja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek