REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ker se je NSi ob interpelaciji korumpiranega Vizjaka vzdržala, je s »strtimi jajci« dokazala svojo »krščansko poštenost«

Ker se je NSi ob interpelaciji korumpiranega Vizjaka vzdržala, je s »strtimi jajci« dokazala svojo »krščansko poštenost«Vizjak se bo Dobu morda izognil, odgovornosti pa ne... Vir: Twitter
»Veš, da bomo kateremu sodniku jajca strli,« med drugim na posnetku pove Vizjak, govora pa je tudi o »dobrohotnosti države« in kooperativnosti državnega KAD-a ter Slovenskih železnic.

V slovenskem parlamentu se je odvila pomembna razprava o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka.

Kot je znano, je bil ujet v prisluhe, v katerih je tajkunu in lastniku DZS ter šefu uprave Dnevnika Bojanu Petanu povedal marsikaj spornega.

Med drugim tudi to, da ni potrebno plačevati davkov.

In kako bi lahko uredili, da tajkun Petan državi ne bi državi plačal nič, če bo kooperativen.

Istočasno je postalo jasno, zakaj je Petan prav v tem času sklepal pogodbo z Janševim bratom Rajkom, od katerega je odkupil ničvredno podjetje za spominke.

Na ta način pa se je po eni strani očitno reševal zapora in preiskav v času tedanje Janševe vlade, hkrati pa je nato od Andreja Vizjaka res dobil odlične pogoje nakupa deležev v Termah Čatež, kar ga je najbolj zanimalo.

Vizjak se je najpej branil, da prisluhi niso avtentični.

Istočasno je postalo jasno, zakaj je Petan prav v tem času sklepal pogodbo z Janševim bratom Rajkom, od katerega je odkupil ničvredno podjetje za spominke.

Petan pa je celo branil Vizjaka, češ da se spornih pogovorov ne spomni...

V parlamentu pa je ne glede na to Vizjak napadel tudi Petana, s katerim je tako lepo posloval in pomagal, da je prišel do ugodnih finančnih aranžmajev z državo.

»Interpelacija zoper mene je v celoti neutemeljena in sloni na 14 let starih nezakonitih prisluhih in montaži teh. Interpelacija bo tudi priložnost, da pojasnim, kaj se je pred 14 leti pravzaprav dogajalo v Termah Čatež,« je v izjavi pred začetkom interpelacije dejal minister za okolje Andrej Vizjak.

Vizjak, Petan in senčni posli družine janša
Vizjak, Petan in senčni posli družine Janša. Vir: Twitter

Vizjak je dejal, da je »naravnost neverjetno«, kako se podjetniku Bojanu Petanu nič ne zgodi, »čeprav je evidentno jasno, da je s to potezo oškodoval za več kot 100 milijonov državnega premoženja, da ni plačal davka v višini 5 milijonov od kapitalskega dobička in da je v kazenskih postopkih že več kot 10 let

»Jaz se moram pa pred mediji in politiko, ne pred sodiščem, zagovarjati za početje izpred 14 let, za svoja prizadevanja da ne pride do škodljivega prevzema,« je javkal Vizjak.

Pozabil pa je dodati, da je Petanu pri vsem tem pomagal - tudi sam.

Kazniva dejanja, ki jih je Vizjak ob tem storil, so namreč večinoma že zastarala, ali pa bi končala v zastaranju, zato se Vizjaku seveda ni potrebno več bati sodišč.

Da so dokazi proti Vizjaku trdni pa je prav tako jasno.

Da so dokazi proti njemu trdni pa je prav tako jasno.

Kar dva tedna je trajala forenzična preiskava posnetkov, na katerih današnji okoljski, nekoč pa gospodarski minister Andrej Vizjak razpravlja z lastnikom DZS in predsednikom uprave Dnevnika Bojanom Petanom o nadzoru v Termah Čatež, ki jih je tedaj želel prevzeti tajkun Petan.

Najbolj obremenjujoča izjava za Vizjaka v novih posnetkih je vsekakor tista, kjer tedanji in sedanji minister v Janševi vladi Andrej Vizjak napoveduje, da bo vlada, če bo potrebno »strla jajca« tudi sodnikom v tej zadevi.

Istočasno pa je Andrej Vizjak iskal zagotovitev direktorskega mesta »v Termah iz domačih krajev«.

Če bi Bojan Petan privolil v dogovor, naj bi mu Vizjak ponujal dobrohotnost države pri nakupu Term Olimia.

Gre za nadaljevanje afere »glupi davki.«

Zasebni Inštitut za forenziko informacijskih tehnologij je z analizo potrdil pristnost zvočnih posnetkov pogovora med sedanjim okoljskim ministrom Andrejem Vizjakom in podjetnikom Bojanom Petanom iz leta 2007.

V 58 strani dolgem poročilu preiskave so sicer strokovnjaki inštituta, ki je v zasebni lasti, se ga pa po poročanju POP TV za izvedenska mnenja poslužujejo tudi sodišča, zapisali, da obstaja »zelo velika gotovost, da nobena od obravnavanih zvočnih datotek ni bila vsebinsko spremenjena«.

Opravili so forenzično zavarovanje 13 datotek tipa mp3, treh datotek tipa mp4 in ene datoteke tipa WAV.

Zvočni zapis iz videodatotek je po njihovem zatrjevanju sestavljen iz osmih od 13 datotek tipa mp3.

Posnetek je sprožil afero »glupi davki«, Janšev minister in vidni član stranke SDS pa se je nanj sprva odzval z zmrdovanjem, češ da gre za »lepljenko« različnih pogovorov in da bo vložil ovadbe zaradi nezakonitega snemanja proti snemalcem in tistim, ki so posnetek uporabili.

Na koncu je tudi okoljski minister Vizjak moral priznati, da je posnetek njegovega pogovora s tajkunom Bojanom Petanom, objavljenem na POP TV - avtentičen.

Zanj sicer še vedno krivi »smetarski lobi«, branil pa se je na novinarski konferenci in podrobno pojasnjeval, kaj vse se je dogovarjal s Petanom.

Vizjakovi tajkunski posli... Vir: Twitter

Toda prav Vizjakova obramba je potrdila, da je vse predvajano res izrekel.

In je zato zvenela kakor – samoovadba.

Na POP TV so nato objavili še daljši del pogovora, v katerem naj bi Vizjak iskal ohranitev vpliva v Termah Čatež, na posnetku pa je slišati nove sporne izjave, tudi o pritisku na sodnika.

»Veš, da bomo kateremu sodniku jajca strli,« med drugim na posnetku pove Vizjak, govor pa je tudi o »dobrohotnosti države« in kooperativnosti državnega KAD-a ter Slovenskih železnic.

Te družbe bi sicer morale imeti samostojne uprave in Janševa vlada na njih ne bi smela neposredno vplivati.

»Skupaj se bomo dogovorili, kdo bo direktor. Lahko imenujemo dvočlansko upravo, tako kot si hotel imeti ... Naredimo dvočlansko upravo, enega daš ti, enega damo mi, 'furamo' to zadevo naprej. Nadzorni svet – se bomo pa vse dogovorili in 'furali' to naprej, kot se šika,« na posnetku pove Vizjak.

»Skupaj se bomo dogovorili, kdo bo direktor. Nadzorni svet – se bomo pa vse dogovorili in 'furali' to naprej, kot se šika,« na posnetku pove Vizjak.

Predlagal je tudi »gentlemanski dogovor« z umikom lastnih delnic.

Šlo je za 17 odstotkov delnic, ki so bile v lasti Terminih družb Marina Portorož in Turistično podjetje Portorož in niso imele glasovalnih pravic.

Delnice bi Terme Čatež odkupile za 34 milijonov evrov in bi se nato izbrisale, krog okoli DZS pa bi dobil večino v lastništvu Term.

Petanova nočna mora - se bo na koncu vendarle znašel za zapahi?
Petanova nočna mora - se bo na koncu vendarle znašel za zapahi? Vir: Twitter

Kot je razvidno tudi že iz posnetka, objavljenega sredi oktobra, je Vizjak želel Petana od tega odvrniti, češ da je to »glupo«, saj bo treba plačati davek na kapitalski dobiček.

»Posnetek dokazuje, da je bil prvi posnetek zlepljenka,« je uvodoma v svojem odzivu na nove posnetke zatrdil minister Vizjak.

»To se dokazuje tudi zdaj. Celoten včeraj objavljen posnetek pa je avtentičen,« je dodal.

Kot je navrgel, je želel preprečiti Petanov prevzem in izčrpavanje Term Čatež s strani družb, ki jih je ta upravljal.

To mu sicer ni uspelo.

»Kje so na žalost Terme Čatež danes?«, je Vizjak komentiral situacijo, potem ko je »Petan zabetoniral svoj položaj v firmi«.

Vse, česar se je Petan dotaknil, je po Vizjakovem mnenju vodilo v katastrofo.

»Moj greh je, da sem se leta 2007 zavedal njegovega poslanstva in sem želel to preprečiti, to z njim dogovoriti, da do tega ne pride. Zato danes gledam te lepljenke, ki so namenjene moji diskreditaciji, moji glavi,« je potarnal minister Vizjak.

Za dogodek je sicer znova krivil - »smetarsko mafijo«.

Vendar pa so nato opozicijske sranke vložile interpelacijo zoper ministra.

Pri njej je bilo ključno stališče stranke NSi.

Ta je že pred interpelacijo dejala, da ministra ne podpira, vendar ni obljubila, da bo glasovala za njegovo razrešitev.

To bi pomenilo tudi konec trenutne vlade, saj bi se NSi po mnenju Janeza Janše s tem iz koalicije samoizključili.

V skladu s koalicijsko pogodbo namreč ne smejo glasovati zoper ministre vlade.

Drugo vprašanje pa je, zakaj ni minister Vizjak že sam odstopil.

S tem bi vsem prihranil težave.

Tretje in zadnje pa se dotika poštenosti same NSi.

NSi se namreč ves čas hvali s svojimi vrednotami.

Toda v konkretni situaciji jih je bila stranka očitno pripravljena takoj zamenjati za samo nekaj mesecev vladavine več in zato pristati celo na zelo slabe obete za sedenje v naslednjih vladah.

Kako se je stranka odločila, pa smo videli.

Za interpelacijo je glasovalo 43 poslancev, 29 pa jih je bilo proti...

In korumpirani Vizjak je ostal minister.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek