REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Če imaš jahto, vikend ali drugo lastnino, greš lahko na Hrvaško vsak vikend. Drugi pa skrajšujejo počitnice«

»Če imaš jahto, vikend ali drugo lastnino, greš lahko na Hrvaško vsak vikend. Drugi pa skrajšujejo počitnice«Klimno: Kacinov modri bazenček na Krku. Vir: Twitter

Slovenska vlada s težavo sprejema ukrepe povezane s koronavirusom, ki ne bi diskriminirali.

Ob uvrščanju Hrvaške na »rdeči seznam« si je tako dovolila celo vrsto nelogičnosti, ki jih je po ezopovsko poimenovala za nekakšna okna, ki privilegirancem, Slovencem, ki imajo v južni sosedi zasidrano kakšno jahto ali pa nepremičnino praktično omogoča in celo dopušča, da se po vrnitvi domov z dvodnevnega dopusta izognejo sicer za vse ostale obvezni 14-dnevni karanteni.

Potem ko je najprej propadla ideja vladnega govorca za Covid-19 Jelka Kacina o ločevanju »po starosti«, kjer bi karanteno odrejali le mlajšim od 35 let, se je Janševa vlada odločila za – lastniško in premoženjsko diskriminacijo nič hudega slutečih sodržavljanov.

Po novem imajo lastniki nepremičnin in plovil na Hrvaškem v prihodnje 48-urno »okno«, s pomočjo katerega lahko brez karantene še naprej brezskrbno hodijo na morje.

Reveži, ki nimajo ne nepremičnin in ne plovil, ki počitikujejo v apartmajih, hotelih ali celo v prikolicah in šotorih – pa so očitno drugorazredni in za njih izjem ni.

Lahko tudi za vsak konec tedna, kot je na to nelogičnost pronicljivo opozoril evroposlanec Milan Brglez.

»Če imaš jahto, vikend ali drugo lastnino na Hrvaškem, greš lahko na Hrvaško vsak vikend. V petek dol, v nedeljo nazaj. Po drugi strani pa ljudje, ki tega nimajo, odjavljajo in skrajšujejo svoje počitnice,« je opozoril Milan Brglez.

In ostali?

Reveži, ki nimajo ne nepremičnin in ne plovil, ki počitikujejo v apartmajih, hotelih ali celo v prikolicah in šotorih – pa so očitno drugorazredni in za njih izjem ni.

Čofotanje: Bazenček v vasici Klimno na otoku Krk, v senci vile v lasti Jelka Kacina. Vir: Twitter

Ampak Jelko Kacin se bo lahko zato še naprej vsak konec tedna odpravil v Klimno na Krku, veselo namakat v svojem modrem bazenčku.

Na druge države v podobni situaciji pa ta pravila niso uveljavili, kar je prav tako svojevrstna diskriminacija tistih, ki nepremičnin nimajo na Hrvaškem, ampak kje drugje ...

Pri tem pa je pred prihodom na oblast predvsem stranka SDS imela veliko za povedati o »prvorazrednih« in »drugorazrednih«.

Tu pa je še dodatno vprašanje, namreč, kako je mogoče, da vlada, dr. Bojana Beović in ostali zdravniški strokovnjaki poljubno in arbitrarno spreminjajo in raztegujejo kriterije, na podlagi katerih se države uvrščajo na rdeč, zelen ali rumen seznam.

Nekatere to poigravanje s kriteriji spominja na igračkanje s pobarvankami.

Kacinu so hrvaški mediji ob tem v zadnjih dnevih pogosto omenjali njegovo mati, Hrvatico. Ampak morda smo imeli tudi zato čast, da doživimo vikend okna.

Če bi imel Kacin mamo iz BiH ali Srbije, bi pa verjetno imeli vikend okna za te države ...

Ob tem je vlada samo v zadnjem času zamenjala dva kriterija - najprej število okuženih na 100.000 prebivalcev in nato število »uvoženih primerov«.

Nato je prvega samovoljno spremenila, drugega pa pustila popolnoma nejasnega.

Ne nazadnje je tudi ob pogledu na podatke očitno, da slovenski seznami nimajo nič skupnega z logiko, pač pa predvsem s politiko in osebnim mnenjem »trenutnega malarja« kot je zadevo strokovno opisal eden od komentatorjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek