REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Burja v kozarcu (blejske) vode zaradi Cipi Livni, namesto da bi se Slovenija pridružila tožbi proti Izraelu pred ICJ!

Burja v kozarcu (blejske) vode zaradi Cipi Livni, namesto da bi se Slovenija pridružila tožbi proti Izraelu pred ICJ!Gaza danes. Vir: Posnetek zaslona, X

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob prihodu na Blejski strateški forum komentirala odločitev vlade, da nanj povabi tudi izraelsko političarko Cipi Livni.

Do izbire povabljenke je bila kritična.

»V goste ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo in ustanovno listino Organizacije združenih narodov,« je dejala predsednica države.

Kaj torej še čakata slovenska vlada in predsednica države? Slovenija bi lahko podprla tožbo proti Izraelu, namesto tega pa politiki le besedičijo.

Začetek Blejskega strateškega foruma (BSF) je v bližini festivalne dvorane sicer pospremil protest, na katerem so udeleženci opozarjali na pasivnost in dvoličnost mednarodne skupnosti ob vojni v Gazi.

Ob prihodu predsednice republike Nataše Pirc Musar so jo novinarji povprašali, kaj meni tako o protestu kot o vabilu nekdanji izraelski zunanji ministrici Cipi Livni na enega od panelov foruma.

»Povsem legitimen protest, in če mene vprašate, izbira te gostje ni bila ravno posrečena.

V goste namreč ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo, ki zanika ustanovno listino Organizacije združenih narodov.

Sama sem preposlušala kar nekaj njenih izjav, zelo radikalne so. Slovenija dela točno nasprotno v Varnostnem svetu, namreč zavzemamo se za to, da bi znotraj mednarodnega prava našli rešitve, ta gospa pa takšnih naporov ne priznava,« je odločitev vlade, da povabi izraelsko političarko, komentirala predsednica države.

Cipi Livni
Cipi Livni. Vir: Posnetek zaslona, X

Tudi nekdanji predsednik republike Danilo Türk je ob prihodu na blejski forum akcijo protestnikov pozdravil. Po njegovih besedah je dobro, da ti jasno povedo, da se v Gazi dogaja genocid.

»Seveda mora biti dialog, je pa v tem dialogu treba tudi poznati dejstva in je treba imeti dovolj jasne moralne kriterije,« je še poudaril Türk.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je ob začetku foruma dejala, da so reakcijo civilne družbe pričakovali, mirni protesti pa so legitimni.

V vladnih vrstah so vabilo izraelski političarki utemeljevali z besedami, da je potreben dialog in da Cipi Livni ne podpira sedanje politike izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

»Trditev, da povabilo izraelski političarki Cipi Livni na blejski strateški forum omogoča dialog in soočanje pogledov, je sprenevedanje. V Gazi se dogajajo množični zločini proti človeštvu. To ni nekaj, o čemer je mogoče voditi debato med sprtima stranema. Ne obstaja kompromisna pozicija med izvajanjem in nasprotovanjem genocidu,« pa so zapisali v stranki Levica in, kot so pred dnevi obljubili, poudarili, da ker vabilo ni bilo umaknjeno, dogodek v celoti bojkotirajo.

Cipi Livni je bila med letoma 2006 in 2009 zunanja ministrica ter podpredsednica izraelske vlade.

Gre za burjo v kozarcu (blejske) vode, ki le prikriva veliko bolj tragično stanje slovenske diplomacije in zunanje politike.

Med napadi na Gazo decembra 2008 in januarja 2009, v katerih so izraelske sile v 22 dneh ubile najmanj 1.166 Palestincev in uničile domove več kot 100.000 ljudi, je bila tudi članica izraelskega vojnega kabineta.

Razburjenje zaradi prihoda Cipi Livni na blejski forum je sicer razumljivo, po drugi strani pa tudi preveč teatralno.

Gre za burjo v kozarcu (blejske) vode, ki le prikriva veliko bolj tragično stanje slovenske diplomacije in zunanje politike.

Gre za spopad brez prave vrednosti. Cipi Livni je vsekakor že odslužena političarka, da tudi izraelski politiki imajo pravico, da vsaj povedo svoja mnenja pa ne bi smelo biti sporno niti v Sloveniji.

Problem namreč ni le v tem, kar misli Cipi Livni.

Problem je v tem, česar še ni naredila Slovenija.

Nataša Pirc Musar - zaprisega
Vir: Posnetek zaslona, X

Slovenska vlada je res sicer priznala Palestino, toda Slovenija se še vedno ni pridružila Južni Afriki v tožbi zaradi genocida pred Meddržavnim sodiščem (ICJ) v Haagu.

Če predsednica Slovenije s svojimi trditvami o pomenu mednarodnega prava misli resno, potem bi morala podati pobudo, da naj Slovenija čim prej podpre tožbo zoper Izrael.

To je najmanj, kar bi Slovenija lahko naredila.

Točno tako je naredila že v začetku avgusta, na primer, neka druga članica zveze NATO.

Turčija se je namreč pridružila tožbi proti Izraelu zaradi genocida.

Postopek pred ICJ je decembra sprožila Južna Afrika, ki je judovsko državo obtožila genocida nad Palestinci v Gazi.

Če predsednica Slovenije s svojimi trditvami o pomenu mednarodnega prava misli resno, potem bi morala podati pobudo, da naj Slovenija čim prej podpre tožbo zoper Izrael. To je najmanj, kar bi Slovenija lahko naredila.

Od takrat je več kot deset držav napovedalo, da se nameravajo pridružiti tej zadevi. Haaško sodišče še ni izdalo končne odločitve, vendar je Izraelu odredilo, naj se vzdrži vseh dejanj, ki bi lahko spadala pod Konvencijo OZN o genocidu.

Izrael to zahtevo še naprej krši.

Turški zunanji minister Hakan Fidan je poudaril, da Bližnji vzhod ne more več prenašati izraelskih »provokacij«, vključno z napadi na Libanon in Iran, ter obtožil judovsko državo, da si prizadeva za nasilje in »ekspanzionizem«, premier Benjamin Netanjahu pa želi »požgati celotno regijo«.

Minister je obsodil »izdajalski« umor političnega vodje Hamasa Ismaila Hanijeha v Teheranu, ki je bil glavni pogajalec te palestinske oborožene skupine v posrednih pogajanjih o prekinitvi ognja z Izraelom.

Iran in Hamas sta obtožila Izrael, da stoji za napadom, čeprav judovska država ni želela potrditi ali zanikati vpletenosti.

Namesto praznega besedičenja bi v imenu Slovenije za mir in mednarodno pravo slovenski politiki lahko naredili tudi kaj konkretnega, za Slovenijo, Palestince in mednarodno pravo.

Fidan je »brezpogojne podpornike« Izraela obtožil tudi, da spodkopavajo mednarodni red, pri čemer je opozoril, da so si tisti, ki so obsodili rusko ofenzivo proti Ukrajini, zatiskali oči pred nadaljevanjem izraelske okupacije palestinskih ozemelj.

»Zahod je zaradi izraelskega vprašanja izgubil vso moralno premoč v tej regiji,« je dejal Fidan.

Poudaril je, da je nenehno poučevanje muslimanskih držav s strani Zahoda o demokraciji in človekovih pravicah »že zdavnaj prestopilo mejo«.

»Lastnike« Izraela je pozval, naj »držijo njegov povodec«, in opozoril, da bosta morala regija in svet plačati visoko ceno, »če se pokol v Gazi ne bo ustavil«.

Medtem pa je Izrael etnično čiščenje že razširil tudi na Zahodni breg.

Kaj torej še čakata slovenska vlada in predsednica države?

Namesto praznega besedičenja bi lahko v imenu Slovenije za mir in mednarodno pravo slovenski politiki naredili tudi kaj konkretnega, za Slovenijo, Palestince in mednarodno pravo.

A prazno besedičenje in postavljanje pred novinarji, to je pač ceneje in edino, kar slovenski politiki znajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek