REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brglez v bran službam državnega zbora - so pritiski, pričakovanja in blokade lobijev ter skupin res tako močni?

Brglez v bran službam državnega zbora - so pritiski, pričakovanja in blokade lobijev ter skupin res tako močni?Milan Brglez, predsednik državnega zbora

Po tistem, ko so ob vložitvi interpelacije proti ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc iz vrst SMC leteli tudi očitki o blokadah zdravstvene zakonodaje in kritike na zakonodajno-pravno službo DZ, se je predsednik DZ Milan Brglez z zapisom na Facebooku postavil na stran služb državnega zbora.

"Včasih se še meni zareče, zato povem še enkrat. Službe državnega zbora, še zlasti pa zakonodajno-pravna služba, so po naši ustavi tako kot zakonodajna veja oblasti v celoti neodvisne od drugih vej oblasti (vlade in pravosodja) in njihovih služb (še zlasti službe vlade za zakonodajo). Enako velja glede njihove vsebinske in postopkovne presoje ustavnosti in zakonitosti, pa če je to všeč meni ali komerkoli drugemu, ki ga je ali ni izvolilo ljudstvo," je zapisal Brglez.

Ob tem je napovedal, da bo v tem mandatu "tako tudi ostalo oziroma si bom za to še naprej prizadeval in jih po potrebi branil, ker sem prepričan, da je tako prav".

Brglez, ki je tudi podpredsednik SMC, se je tako na nek način postavil v bran zakonodajno-pravne službe državnega zbora, medtem ko je bila vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer v petek kritična, ko je dejala, da je delo zakonodajno-pravne službe, da opozarja na nomotehnične in pravne pomisleke ter zagate, "nikakor pa ni delo pravnih strokovnjakov v tem položaju, da pišejo konceptualne, programske rešitve". Za to so politične stranke, je med drugim poudarila v odgovoru na vprašanje o tem, ali je tudi zakonodajno-pravna služba žrtev sil, ki blokirajo sprejemanje zdravstvene zakonodaje.

Zakonodajno-pravna služba je namreč na predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti vložila številna pripombe, ta pa je tako za zdaj obtičal na odboru za zdravstvo.

Kustec Lipicerjeva je ob tem dejala še, da so pritiski, pričakovanja in blokade, ki prihajajo od posameznih skupin in lobijev, tako močni, da dobesedno preprečujejo kakršno koli potezo. Pričakuje, da bo o tem spregovorila tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ob zagovoru na interpelaciji, ki jo je proti njej vložila SDS.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek