REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Borut Pahor objavil, da prodaja svojo legendarno »katrco«, toda - kaj je pravi razlog za to potezo?

Borut Pahor objavil, da prodaja svojo legendarno »katrco«, toda - kaj je pravi razlog za to potezo?Odpisal je starodobnika: Pahorjeva katrca in fičo. Vir: Zajem zaslona, Instagram račun

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je na Instagramu objavil, da prodaja svojo legendarno katrco: »Prodajam katro (Renault 4 GTL, l. 1991). Kupnino pa bom podaril otrokom, ki se borijo z rakom. O vseh podrobnostih vas bom obvestil v prihodnjih dneh.«

Številni mediji v Sloveniji so z naslovom »To je razlog« objavili novico o Pahorjevi prodaji avta, na primer tukaj.

Toda – kaj je v resnici razlog za omenjeno (marketinško?) potezo? Iz zapisov v medijih je razvidno, da naj bi bila to želja dobrodelnega Pahorja, da pomaga bolnim otrokom.

Na Twitterju je objavil tudi video oglas za prodajo več kot 32 let starega vozila in povedal, da je bila katrca njegova ljubezen več kot 20 let.

»Zdaj se bova ločila, ločitev pa ne bo težka. Odločil sem se, da jo prodam in kupnino namenim otrokom, ki se borijo z rakom, za Junake 3. nadstropja,« je dodal.

Pahor je o svojih katrci zmeraj pripovedoval (in objavljal) zelo doživeto.

Nekoč je denimo povedal, da se še nikoli ni pokvarila, pa čeprav je stara že več kot 30 let.

Pahor je seveda izrekel neresnico. Majhno, na prvi pogled nedolžno, skorajda šalo, publiki všečno »belo laž«, ki jih je natrosil veliko tudi v času svojih dveh mandatov.

»Katro sem najprej peljal na letni sistematični pregled. Zelo so bili zadovoljni z njo. Potem sva šla še pod tuš, da se lepo sveti, da je še lepša kot nova,« je napisal pred časom.

Z njo se je kdaj vozil tudi v službo.

Poleti, ko je bilo vroče, je zapisal, da se vozi v službo »z naravno aklimatiziranim vozilom. Superkatra.«

V oddaji Antenin zajtrk pa je razkril, da je po pošti prejel tudi kazen, ker je vozil prehitro in malce prekoračil omejitev 60 kilometrov na uro.

Vir: Zajem zaslona, Instagram

Priznal je, da ni vedel, da gre njegov avto lahko tako hitro. »Vozil sem 65 kilometrov na uro. Na tiho sem jo kar pohvalil, ker nisem vedel, da lahko tako hitro pelje,« je takrat povedal.

Pahor je seveda izrekel neresnico. Majhno, nedolžno, na prvi pogled skorajda šalo, publiki všečno »belo laž«, ki jih je natrosil veliko tudi v času svojih dveh mandatov.

Kot pretkan politik seveda dobro ve, da katra s svojimi samo 34 konji zlahka pospeši kar do 120 kilometrov na uro.

Prav tako pa je res, da pravi razlog za prodajo katre ni Pahorjeva nenadoma odkrita humanitarnost.

Prav tako pa je res, da pravi razlog za prodajo katre ni Pahorjeva nenadoma odkrita humanitarnost. Če je, zakaj katrce ni prodal že prej? Bolnih in potrebnih pomoči je v tej državi veliko, bilo jih je veliko tudi v času Pahorjevega mandata.

Če je, zakaj katrce ni prodal že prej?

Bolnih in potrebnih pomoči je v tej državi veliko, bilo jih je veliko tudi v času Pahorjevega mandata.

Zakaj je moralo deset generacij otrok čakati, da je Pahor odkril svojo dobrodelnost?

In dokler so ga ves čas prevažali s službenimi vozili, s katrco pa se je brez klime peljal le kdaj pa kdaj, se je z njo zelo rad hvalil. 

Vir: Zajem zaslona, Twitter

Sedaj, ko je treba s starodobnico katro živeti - pa se je seveda želi rešiti.

Za PR pred ljudstvom mu ni več potrebna. Kako prozaično in pričakovano.

Gre torej znova zanj, za Pahorjevo udobje in nič drugega. Mediji pa nam prodajajo pocukrane zgodbice o dobrodelnosti bivšega predsednika, kakor da bi bili vsi bralci umsko omejeni.

Drug razlog, zaradi katerega zares prodaja vozilo morda razkrivajo Pahorjeve napovedi, da se v domačo politiko več ne bo vračal, ker si, kljub svoji očitni netalentiranosti, »želi funkcije na zunanjepolitičnem področju.«

»Rad bi delal nekaj, kar delam rad, ker bi potem to delal dobro. V domačo politiko se ne nameravam vračati, svoj opus sem zaokrožil. Zdi se mi, da imam nekaj spretnosti, nekaj znanja in izkušenj pri reševanju konfliktov in se znam izpogajati za to, da najdemo lažjo rešitev. Če bom kaj takega lahko delal doma ali v tujini, bom to z veseljem opravljal,« je pred časom dejal.

Katrca pa je bila očito dobra le za »PR«, za »public relations« ali odnose z javnostmi na domačem političnem parketu.

Za dobrikanje malemu človeku, prikazovanju samega sebe kot »navadnega državljana«, ki vozi poceni in »vintage« avtomobile, starodobnike iz časov, ki so njegovim volivcem ostali v lepem spominu.

In Pahor je seveda pazil, da si je izbral in v zadnjem času propagiral le avto, ki je vsaj deloma veljal za »slovenskega«, ne pa na primer izdelka tovarne iz Kragujevca, kot je to počel še pred nakupom katrce, ko se je hvalil s »fičkom.«

Tudi fičko je iz zanimanja javnosti očitno zdrsnil zaradi svojega nenadoma »neslovenskega porekla.« Zasenčila ga je katrca. Do odhoda s funkcije...

Vir: Zajem zaslona, Instagram

In kot ni nič naredil za izbrisane, ni Pahor naredil nič niti za to, da bi fičko res postal njegovo vsakodnevno vozilo.

Katrca pa je bila očito dobra le za »PR«, za »public relations« ali odnose z javnostmi... In dokler so ga ves čas prevažali s službenimi vozili, s katrco pa se je brez klime peljal le kdaj pa kdaj, se je z njo seveda hvalil. Sedaj, ko je treba s starodobnico katro živeti - pa se je želi rešiti. Kako prozaično in pričakovano.

Na mednarodnem prizorišču pa je res vseeno, kakšen avto Borut Pahor vozi.

Kakšna »katrca« mu tam lahko celo škodi, saj se vsi pomembneži vozijo v dražjih ali pa ekološko bolj primernih vozilih in ni nenavadno, da se je Pahor nedavno sprehajal po salonu Toyote, šampionu hibridov, očitno v lovu na naslednika »katrce«.

Ob tem je prav tako jasno, da so bili otroci iz 3. nadstropja bolni tudi v desetih letih njegovega mandata, ne da bi predsednik do njihove usode pokazal kakšno posebno dobrodelnost, da ne govorimo o tem, da je kot predsednik parlamenta, vlade in države v veliki meri soodgovoren za katastrofo slovenskega zdravstva.

Sicer pa je o Pahorju že pred leti odprto pismo, ki razkriva pravo naravo njegovega početja, napisal Ivo Leban, nekoč tudi mehanik fička.

In ravno tukaj, pri dejanjih, si mnogo prekratek dragi Borut! Bredeš v močvirju politikantstva , neodločnosti in grabežljivosti svojih prisklednikov. Odločen in ohol si le takrat , ko je treba 'tepsti' reveže, tiste reveže, ki so ti zaupali in ti dali svoj glas, da se lahko šopiriš od Bruslja do Tripolija.

Takole je zapisal že decembra leta 2010: »Ob zmagoslavju nad Janšo&CO na zadnjih parlamentarnih volitvah sem dejal Milošu, da 'smo' prišli na oblast s floskulami (obljubami) in zato ker je Janša s svojo politiko že nakazoval kam vodi. Oblast je razumel po svoje in se temu primerno tudi obnašal. Toda na naslednjih volitvah bo treba zmagati z dejanji! In ravno tukaj, pri dejanjih, si mnogo prekratek dragi Borut! Bredeš v močvirju politikantstva, neodločnosti in grabežljivosti svojih prisklednikov.

Odločen in ohol si le takrat, ko je treba 'tepsti' reveže, tiste reveže, ki so ti zaupali in ti dali svoj glas, da se lahko šopiriš od Bruslja do Tripolija. Toda tiho kot miška si, ko je treba udariti po mizi in pobrati lopovom nakradeno premoženje, tiho si, ko je treba spraviti za zapahe barabe, ki so pognale na cesto tisoče pridnih rok, ki za svoje garaško delo niso zahtevali tisoče evrov, obnove svojih hiš na tuj račun, ogromne kredite, niso zahtevali jaht in 'poslovnih' izletov.

Ne, zahtevali so le nekaj sto evrov prigarane plače in socialno varnost. Mar je to preveč?

Borut, vsakodnevno se tolčeš po prsih, da si pripravljen prevzeti odgovornost za svojo zavoženo politiko? S čim in komu si do sedaj odgovarjal, s čim so odgovarjali tvoji ministri, ki delujejo kot razglašen orkester brez dirigenta, a polni sami sebe, zato niti ne pomislijo, kaj šele podvomijo v svojo NE-sposobnost? Kaj v tej državi dela policija? Kaj dela tožilstvo? Kaj delajo sodišča? Kakšne zakone sprejema parlament in kdo jih je napisal, da lahko v tej državi razni mogočneži goljufajo in kradejo kot srake? Po zagotovilih njihovih odvetnikov v skladu z zakonom! Očitno so represivni zakoni v deželi Kranjski le za reveže in za tiste, ki so na dobri poti, da bodo ob tvoji politiki to postali, ki nimajo niti za preživetje, kaj šele za advokata.«

Vir: Zajem zaslona, Instagram

Kljub tem stavkom je bil Pahor dva mandata predsednik Slovenije.

In ravnal naravnost tako, kot je to opisal Ivo Leban, s posledicami, ki jih čutimo danes.

Tega pa niti poceni »PR« in poziranje s fičotom ter katro ne morejo izbrisati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek