nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
Ameriški podrepnik: Žbogar pomagal onemogočiti razpravo o agresiji Nata na Jugoslavijo v Varnostnem svetu OZN!
Varnostni svet ZN je zavrnil predlog Rusije za razpravo o Natovem bombardiranju ZR Jugoslavije.
Večina članic Varnostnega sveta ZN ni glasovala za uvrstitev te teme na dnevni red. Med njimi je bila tudi Slovenija.
Zasedanje je bilo razpisano na pobudo Rusije, številne zahodne države pa so poskušale preprečiti njegovo izvedbo, kar se jim je tudi posrečilo. S tem prikrivajo tudi prave vzroke za ukrajinsko vojno.
“Nebenzya called France's disruption of the UN Security Council meeting on the 25th anniversary of NATO's bombing of Yugoslavia an act of diplomatic aggression”
— herve hannoun (@HerveHannoun) March 25, 2024
Jusqu’où ira le conflit diplomatique France/Russie ?
Cela semble hors de contrôle. https://t.co/CESBmJ8bTI
Rusija, Kitajska in Alžirija so glasovale za razpravo o samovoljni akciji držav NATO pakta pod taktirko ZDA zoper tedanjo ZRJ, kar je bila brutalna kršitev mednarodnega prava.
Toda večina članic Varnostnega sveta ni glasovala za uvrstitev te teme na dnevni red, med njimi tudi Slovenija.
Tako se je odločil tudi Samuel Žbogar v imenu Slovenije.
Oglasio se i Putin povodom agresije na SRJ 1999. godine. Evo sta kaze: pic.twitter.com/DZsaDl9qDf
— Majjjja (@MajjjjaMajjjja) March 24, 2024
Spomnimo, Žbogar se je že pred leti sam hvalil, da je proameriški in to vedno znova dokazuje, seveda tudi po inštrukcijah Tanje Fajon in Roberta Goloba.
Zato iz tega zornega kota tudi tokrat ni razočaral.
Toda s takšnim ravnanjem zahodne države tudi prikrivajo prikrite vzroke za ameriško posredniško vojno v Ukrajini.
The real reason for NATO’s barbaric attack on Yugoslavia 25 years ago. pic.twitter.com/J9FAbq3e5g
— Дамир Сансуси (@DamirSouci) March 24, 2024
Z napadom na ZRJ, sestavljeno iz Srbije in Črne gore so namreč ZDA napadle suvereno državo v Evropi prvič po koncu hladne vojne.
In to je privedlo do posledic - podobnega ravnanja drugih velikih sil.
Da je bilo bombardiranje ZRJ velika tragedija in prelomen dogodek, je opozoril tudi predsednik Ruske federacije Vladimir Putin.
Analitiki opozarjajo, da so tedaj v Rusiji prvič spregledali laži Zahoda.
Šlo je za pričakovane posledice, ki pa so jih zahodne sile ignorirale.
Vassily Nebenzya, Permanent Representative of the Russian Federation to the United Nations, on the disruption of the UN Security Council meeting on the attack on Yugoslavia:
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) March 26, 2024
Yesterday, France and the Western troika of Security Council members in general refused to convene a… pic.twitter.com/1SgMDh0aYw
Zahodne države so se sklicevale na pravico do zaščite in humanitarne intervencije, vendar tem argumentom pozneje ni pritrdilo niti Meddržavno sodišče v Haagu ob svojem posvetovalnem mnenju o sprejemu deklaracije o neodvisnosti Kosova.
Na današnji dan, 9. 4. 1999. god. počela je Bitka na Košarama. Trajala je 67 dana. U paklu Košara poginulo je 108 vojnika SRJ, a njihova prosečna starost bila je 25 godina. Najveće breme borbe nosili su mladići koji su bili na redovnom odsluženju vojnog roka. Slava im i hvala! pic.twitter.com/yF0ezLbeEG
— Vera Marjanvić (@VeraMarjanovic) April 9, 2020
Ob tem so Srbijo in Črno goro napadle države združene v ameriškem vojaškem paktu in brez dovoljenja VS OZN ter kljub nasprotovanju tedaj ekonomsko in vojaško šibkejših Rusije in Kitajske.
This is not 9/11.
— Boris Malagurski (@malagurski) March 23, 2024
Washington is the one that did this to a sovereign country, bombing it for 78 days straight. In 1999, #NATO decided to make #Serbia go through hell because it refused to hand over its province of #Kosovo to a group of Albanian terrorists, as the State… pic.twitter.com/LnCusVrixU
Zunanji minister Ivica Dačić je po razpravi dejal, da je Srbija razočarana, ker, kot je dejal, v Varnostnem svetu Združenih narodov niso slišali resnice o agresiji Nata na ZR Jugoslavijo leta 1999.
Serbia’s foreign minister criticized the UN Security Council’s decision not to hold a Russian-proposed debate about NATO’s 1999 air campaign against Yugoslavia, while Kosovo accused Moscow of using the issue to justify its war in Ukraine. https://t.co/mISzMF6Oea
— Balkan TJ (BIRN) (@BIRN_BTJ) March 26, 2024
»Nismo tukaj, da bi govorili o odnosu med Rusijo, Ameriko in Francijo, ampak o agresiji na Srbijo, na ZRJ, ki je bila precedens, kot je ta odločitev Varnostnega sveta danes. In vse je za hrbtom Srbije in srbskega naroda.
Da bo ta agresija za vedno ostala zločin, ki seveda ne bo pozabljen. Če Varnostni svet sploh ne more razpravljati o vprašanju bombardiranja, kako bo potem preprečil bombardiranje drugje.
Postavlja se vprašanje, ali Varnostni svet sploh obstaja? Mislim, da vsi poznamo odgovor na to vprašanje,« je zaključil Dačić.
On this day 24.03.1999, NATO illegally commenced an aerial attack on Serbia which would continue for 76 terrifying days
— sLOVEnia (@occultni) March 24, 2024
Serbian civilians were subjected raids day and night that sought to destroy all of the infrastructure of Yugoslavia and to poison her people,
pic.twitter.com/kho6RD3xxo
Stalni predstavnik Rusije v Varnostnem svetu OZN Vasilij Nebenzja je na začetku zasedanja izjavil, da se ves svet te dni spominja žrtev tragičnih dogodkov na Balkanu, ki jih je povzročila nezakonita agresija Nata.
»Razumem, da je predstavnikom Nata za to mizo neprijetno to slišati in o tem razpravljati, vendar je pomembno, da o tem razpravljamo, ne samo zaradi tega, kar se je zgodilo, ampak tudi zaradi tega, kar se zdaj dogaja v tej regiji,« je dejal ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzja.
Zahodne države so to pobudo že od samega začetka spodkopavale in pobudnikom dejale, da jim ni treba priti v New York, ker seje sploh ne bo.
A Serbian boy pose in the ejection seat of an F-117 Nighthawk, after it was shot down during the NATO bombing of Serbia in 1999. pic.twitter.com/sGtwm6URLX
— Based Serbia (@SerbiaBased) March 24, 2024
Tako je francoski predstavnik že na začetku zasedanja nasprotoval uvrstitvi te teme na dnevni red.
»Tudi Rusiji je jasno, da predlaganje te teme ne bo v ničemer prispevalo k napredku,« je dejal.
»Rusija cinično uporablja intervencijo leta 1999, da opraviči svojo vojno proti Ukrajini in svojo agresivno zunanjo politiko v Gruziji leta 2008 in na Krimu leta 2014,« je dodal.
The "circus" organized by the Western representatives in the UN Security Council on the occasion of the meeting requested by Russia and regarding the 25th anniversary of the NATO aggression against Yugoslavia speaks of how much they fear a public discussion on this issue,… pic.twitter.com/yenwJzuk9S
— S p r i n t e r F a c t o r y (@Sprinterfactory) March 26, 2024
Diplomat Zoran Milivojević je poudaril, da se je Zahod z zavrnitvijo uvrstitve te teme na dnevni red Varnostnega sveta ZN proceduralno poskušal izogniti neposredni razpravi na rednem zasedanju.
Danes je zato vsa Srbija posejana z osiromašenim uranom, ki povzroča raka in druga maligna obolenja.
The destruction of Yugoslavia became a kind of “test run” - a prototype of what US/NATO capitalist imperialism seeks to do with Russia, Ukraine and other countries of the Soviet Union. pic.twitter.com/MSlpWY1SGI
— IskoLat (@IskoLat) March 24, 2024
Sogovornik RT Balkan meni, da je dejstvo, da so bile za uvrstitev te razprave na dnevni red le Rusija, Kitajska in Alžirija, preostalih 12 članic pa se je vzdržalo, pokazatelj, da je šlo vse skupaj za »neposredno lobiranje zahodnih sil, in to je bistvo«.
»Ko gre za odnos Zahoda, menim, da ne odnehajo od svojega cilja, ki sta ga predstavili Quinta in Norveška v izjavi ob 25. obletnici (agresije Nata). Jasno je, da nimajo variante B, ampak le varianto A - torej samo priznanje (tako imenovanega Kosova), samo vztrajanje pri tem in kakršna koli razprava na to temo jim ne ustreza,« ugotavlja Milivojević.
Milivojević dodaja, da razprava o agresiji Nata na Jugoslavijo v Varnostnem svetu Združenih narodov Zahodu ne ustreza, ker bi »ne le spomnila človeštvo na kršitve mednarodnega prava in na to, kar so (Zahod) storili, ampak tudi na ofenzivno funkcijo, ki jo ima NATO še danes in tudi na vprašanje moralne in politične odgovornosti zahodnih držav«.
»Učinki takšne seje bi bili neugodni za Zahod in razdeljeni svet, če upoštevamo odnos kolektivnega Juga v tem trenutku do vojne v Ukrajini, pa tudi do položaja kolektivnega Zahoda,« zaključuje Milivojević.
Za bombardiranje Srbije, a tudi mnogih drugih držav je bil zmeraj znova tudi sedanji ameriški predsednik Joe Biden, kot kažejo njegove izjave spodaj.
Oh Joe#NoStatuteOfLimitations
— Markus Kartesalo (@MKartesalo) March 24, 2024
25 years ago, to the day, on March 24, 1999, NATO launched a full-scale aggression and started mercilessly bombing Yugoslavia in gross violation of the fundamental principles of international law enshrined in the UN Charter.
The US and NATO’s… pic.twitter.com/jQdZzqbgrR
Mimogrede, Rusija je predlagala zasedanje v začetku marca, Japonska kot predsedujoča Varnostnemu svetu pa je to pobudo podprla in razpisala zasedanje.
Pred nekaj dnevi je ruska državna Duma, torej oba doma ruskega parlamenta, sprejela osnutek dokumenta, ki naj bi bil predstavljen v Združenih narodih.
“What the West did is completely unacceptable”
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) March 24, 2024
Vladimir Putin commented on the bombing of Yugoslavia by NATO countries.
The President pointed out that without a UN Security Council resolution, military operations were launched in the center of Europe. pic.twitter.com/Yukfcc6gq1
V tem dokumentu Rusija poziva mednarodne organizacije in parlamente, naj obsodijo agresijo Nata na ZRJ, se zoperstavijo poskusom prikrivanja resnice o dogajanju pred četrt stoletja in vplivajo na države, ki so sodelovale v bombardiranju ZRJ na mednarodno pravno odgovornost.
Dokument ocenjuje, da je agresija ustvarila pogoje za nove vojaške akcije po svetu pod »krinko domnevnega boja za vrednote svobode in demokracije«.
On March 24th. 1999 The U.S. AND NATO used depleted uranium to bomb Yugoslavia.
— Jos Quinten (@TaranQ) March 26, 2024
Never were they held accountable for the genocide and ecocide they committed.
NATO = North Atlantic Terror Organisation #USA#NATO#Yugoslavia#Kosovo pic.twitter.com/NDp5J5NyNo
Zračni napadi Nata na ZRJ, izvedeni brez odobritve Varnostnega sveta ZN, so trajali od 24. marca do 10. junija 1999.
Bombardiranje ZRJ pod taktirko sil Nata je povzročilo smrt več kot 2500 ljudi, med njimi 87 otrok, in povzročila škodo za sto milijard dolarjev.
»Sem smo prišli na povabilo Varnostnega sveta ZN. Menimo, da je tema izjemno pomembna za mednarodni pravni red in da se je danes, tako kot je bilo bombardiranje Srbije izvedeno kot precedens, zgodil precedens v proceduralnem glasovanju,« je dejal Dačić na novinarski konferenci v Združenih narodih.
Zahvalil se je Rusiji, Kitajski in Alžiriji za podporo pobudi za razpravo o bombardiranju ZRJ v Varnostnem svetu OZN.
Most of my Chinese friends have a negative view of NATO.
— Eivor (@Eivor_Koy) March 21, 2024
I cannot speak for all Chinese, but my dislike of NATO, like that of many of the Chinese Millennials, stems from the bombing of the Chinese embassy in Belgrade in 1999.
NATO bombed Yugoslavia without the UN's approval in… https://t.co/5oKg41bHnL pic.twitter.com/aNMslL87ey
Zahvalil se je tudi državam, ki niso glasovale »za«, pri čemer je dejal, da se je veliko držav vzdržalo, ker niso želele razpravljati o temi, pri kateri »so očitno dvojna merila«.
Ko je komentiral dejstvo, da je bilo Natovo bombardiranje izvedeno iz domnevno humanitarnih razlogov, je Dačić vprašal, za kakšne humanitarne razloge gre, glede na to, da je bilo izvedeno »skoraj popolno etnično čiščenje Srbov s Kosova in Metohije«.
»Ali je potrebna humanitarna intervencija proti Prištini zdaj, ko se dogajajo zločini nad srbskim narodom, ko je bilo v zadnjih mesecih izgnanih 14 odstotkov Srbov, ko Priština noče oblikovati Zveze srbskih občin, in je zato nagrajena s članstvom v različnih mednarodnih organizacijah,« je opozoril vodja srbske diplomacije.
To the 25th anniversary of the NATO bombing of Yugoslavia.
— SIMPLICIUS (@simpatico771) March 24, 2024
You can endlessly watch fire, water, the work of the Lancents, and how Colonel Zoltan Dani shoots down the American stealth aircraft F-117 Nighthawk.
- Mister Colonel, how did you manage to shoot down the… pic.twitter.com/TT1h3EQ2Cj
NATO oziroma države članice tega vojaškega pakta niso imele mednarodne pravne podlage za agresijo na Jugoslavijo pred 25 leti, zato je po Dačićevih besedah cinično, da Srbija danes o tem ne more govoriti niti v Varnostnem svetu.
Pred 25 leti Varnostnega sveta OZN sploh niso vprašali, ali lahko bombardirajo Srbijo, je poudaril.
The main terrorists are in the USA:
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) March 25, 2024
Yugoslavia.
Clinton: "Today we and 18 of our NATO allies began what we said we would do, we would restore peace."
Biden : "I insisted on bombing Belgrade, I insisted that our pilots destroy the bridges over the Drina."
Iraq.
Bush: "Dear… pic.twitter.com/e3JMskFRoE
»O vsem tem, poleg bomb, pa sedaj ne moreš reči še niti besedice! No, to nekaj govori o mednarodnem pravnem redu in mednarodnem pravu. To govori o tem, ali OZN in Varnostni svet sploh še obstajata,« je sklenil.
Kot je dejal, bi moral Varnostni svet ZN razpravljati o agresiji na ZRJ, ki je bila izvedena brez odločitve tega organa in je bila precedens, kot tudi o ponedeljkovi odločitvi na proceduralnem glasovanju.
Po njegovih besedah je težava v tem, da se vse dela za hrbtom Srbije in srbskega naroda.
»Ta agresija bo za vedno ostala zločin, ki ga ne moremo pozabiti,« je dejal Dačić.
Vprašal je, kako bo VS ZN preprečil agresijo na drugo državo, če ne more razpravljati niti o bombardiranju ZRJ leta 1999.
Zakharova: The bombing of FR Yugoslavia is an attack on the entire world order, Russia does not forget that Kosovo is part of Serbia
— Djole (@onlydjole) March 20, 2024
Speaking on the occasion of 25 years since the NATO aggression against Yugoslavia, the spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign pic.twitter.com/RaO5V766WX
»Vprašanje je, ali obstaja mednarodni red, in vsi poznajo odgovor na to vprašanje,« je dejal Dačić.
Dodal je še, da samovoljna uporaba oborožene sile ni dovoljena, možna je le pod strogo določenimi pogoji, ki jih določa Ustanovna listina ZN.
»NATO in njegove članice niso imele mednarodne pravne podlage za agresijo na Jugoslavijo. Ker je vsa ta leta in desetletja potekal nelegalen boj za ločitev Kosova od Srbije in Jugoslavije,« je dejal.
25 years since NATO started bombing Yugoslavia
— What the media hides. (@narrative_hole) March 24, 2024
The geopolitically motivated attack disguised as humanitarianism kiIIеd thousands and erased all civilian infrastructure pic.twitter.com/d5UeYUao6s
O tem, kako ZDA planirajo vojne po svetu kakor po tekočem traku pa je nekoč lepo pojasnil zdaj že upokojeni ameriški general Wesley Clarke, poveljnik vojske zveze NATO, ki je napadla Srbijo in ZRJ.
General Wesley Clarke reveals how the US decides to go to War, smashing societies, killing millions, wasting trillions.
— Chay Bowes (@BowesChay) March 21, 2024
Astounding. pic.twitter.com/peqPKXFGQD
Dačić je dejal, da so vsi priča, da v Varnostnem svetu vsi govorijo o ozemeljski celovitosti, nihče pa ne govori o ozemeljski celovitosti Srbije.
Wesley Clark, NATO Supreme Commander:“We created ISIS.
— Ηλιο βασηλεμα (@Ss0Pal) March 23, 2024
explains that DAESH/ISIS was created by the US and its allies to destroy Hezbollah.
Wesley Clark, Ανώτατος Διοικητής του ΝΑΤΟ: «Δημιουργήσαμε το ISIS.Εξηγεί ότι το DAESH/ISIS δημιουργήθηκε από τις ΗΠΑ και τους συμμάχους τους. pic.twitter.com/kOdV9x4MfT
»Uporaba sile v mednarodnih odnosih je nezakonita in predstavlja kršitev temeljnih načel in pravil mednarodnega prava.
To so povedale same članice Nata, ki so to akcijo okvalificirale kot nezakonito, a legitimno uporabo sile, da bi zaustavili domnevno humanitarno katastrofo,« je dejal Dačić.
Frenchman who delayed the bombing of FR Yugoslavia:
— (@marialarsson201) March 25, 2024
"I would do the same again."
Bunel couldn't prevent the bombing, unfortunately, but he delayed it for several months. He thwarted the plan to have the horrors happen during winter. pic.twitter.com/SYWHZo76c9
Srbski minister za zunanje zadeve je še spomnil, da je bilo od 10. junija 1999, ko je Nato prekinil bombardiranje ZRJ, na Kosovu in Metohiji izvedenih več kot 9000 etnično motiviranih napadov.
»Od 10. junija 1999, od prihoda Nata, do danes je bilo na Kosovu in Metohiji izvedenih 9407 etnično motiviranih napadov na posameznike in premoženje, v katerih je življenje izgubilo 666 Srbov in drugih Nealbancev, pri čemer je bilo ranjenih 1471 ljudi. 1.092 jih je bilo ugrabljenih. 33.411 hiš in stanovanj je bilo uničenih in požganih, poškodovanih je bilo 232 verskih objektov in 63 kulturno-zgodovinskih spomenikov,« je poudaril Dačić.
Dodal je, da je bilo uničenih in poškodovanih 9750 nagrobnikov na 275 srbskih pokopališčih.
Žbogar vse to dobro pozna, ker je bil med letoma 2012 in 2020 tudi visoki predstavnik Evropske unije na Kosovu.
“There are 200 million of us and the Serbs”
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) March 24, 2024
"We will never forget"
"We will never forgive"
“We won’t allow it anymore”.
Such inscriptions appeared on the US Embassy building in Moscow on the eve of the anniversary of the NATO bombing of Yugoslavia in 1999 two years ago.
Unknown… pic.twitter.com/bYYmDbU3gQ
Dačić je poudaril, da se na vprašanje ozemeljske celovitosti gleda na ravni dvojnih meril in skozi odnos velikih sil, ter dodal, da Srbija ni nikogar napadla, temveč brani svojo ozemeljsko celovitost.
»Kosovo se je želelo odcepiti od Srbije in je za to uporabilo teroristično organizacijo Osvobodilno vojsko Kosova, s pomočjo zahodnih islamističnih držav,« je dejal Dačić in spomnil, da je bila t. i. OVK na seznamu terorističnih organizacij tudi na Zahodu.
A vse to, kar je povedal Dačić je bilo zaradi onemogočanja razprave veliko manj opazno, kot bi bilo sicer.
Marinos Ritsoudis.
— Ana (@_anatc0) March 25, 2024
The Greek Navy Captain who refused to participate in the NATO bombing of Yugoslavia in 1999.
pic.twitter.com/wHG02Gi4OT
Slovenska diplomacija s tem še naprej zavržno pomaga ameriški in skrbi za to, da se prikrivajo tiste kršitve mednarodnega prava, ki so privedle do porasta uporabe nasilja v mednarodnih odnosih in s tem tudi do večjega ogrožanja Slovenije same.