REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Amaterji: Usoda Slovenije v rokah sodišča, v katerem je kar osem od devetih sodnikov - brez sodniških izkušenj!

Amaterji: Usoda Slovenije v rokah sodišča, v katerem je kar osem od devetih sodnikov - brez sodniških izkušenj!Amaterja: Golob in Acetto. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Predsednik slovenske vlade Robert Golob je v Državnem zboru danes odgovarjal na vprašanja glede glede davčne reforme, kanala C0, 3. razvojne osi in javnih storitev.

Potekala je namreč 9. redna seja Državnega zbora.

Neposreden prenos redne aprilske seje DZ-ja bilo mogoče od 12. ure dalje naprej spremljati na 3. programu Televizije Slovenija.

Medtem pa so vsa pričakovanja levega in desnega pola ter javnosti uprta v smer neke druge institucije.

Gre za ustavno sodišče, ki trenutno odloča o zelo pomembnem vprašanju, usodi novega zakona o RTV.

Pri tem pa je nekdanji sodnik ustavnega sodišča in ESČP Boštjan M. Zupančič opozoril na bistvo problemov, zaradi katerih v Sloveniji pravosodni del oblasti ne more delovati, kot bi moral.

Kritiko ni usmeril na leve ali desne, kot je v Sloveniji v navadi, pač pa je nekaj krepkih povedal praktično vsem sodnikom – in s tem opozoril na kolosalne napake tistih, ki so jih na ta mesta izvolili ter vzpostavili sedanji sistem delovanja sodišča.

Pri tem je spomnil tudi na »spoznavni« obisk Ustavnega sodišča s strani predsednika vlade, ki se je sicer zgodil že 18. julija lani.

Kot je dejal Golob tedaj v izjavi po srečanju, je šlo za spoznavni sestanek, ki je bil »koristen za obe strani«. Pomisleke o poskusu vplivanja je zavrnil.

Golob je tedaj v izjavi po srečanju, dejal, da je šlo za spoznavni sestanek, ki je bil »koristen za obe strani«. Pomisleke o poskusu vplivanja je zavrnil.

Na obisku ustavnega sodišča je bilo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba »zanimivo izvedeti, na katerih točkah so njihovi pogledi usklajeni tudi z našimi usmeritvami, da te stvari v prihodnje tudi čim prej realiziramo«.

Ob tem je pozdravil tudi tedaj pred kratkim sprejeto odločitev ustavnega sodišča, po kateri je zakonodajna ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije.

Boštjan M. Zupančič takšne poteze ocenjuje zelo kritično: »Nepojmljivo je, da predsednik ustavnega sodišča, v tem primeru Accetto, na obisk sprejme predsednika vlade, v tem primeru Goloba. To kaže na amaterizem sedanje sestave ustavnega sodišča. Kot sem že objavil, v tej sestavi 8 od 9 sodnikov nima nobene sodniške kilometrine. To pomeni, da ti ljudje niso senzibilizirani na vprašanje profesionalne sodniške nepristranskosti, da o čem drugem ne govorimo. Da je za ustavno sodnico na primer izvoljena neka Neža Kogovšek Šalamon in neka Urška in neka Katja in nek Accetto, je lep primer za splošni amaterizem.«

Ustavni sodnik, tudi nek Svetlič... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Ne more se iti sodne funkcije nekdo, ki je bil predvsem in samo politični aktivist in je bil poleg tega finančno lansiran in podprt s strani mednarodnega finančnega terorista Georgea Soroša. Poanta pravne doktrine o ločitvi posameznih vej oblasti (checks & balances), ki je v samem temelju pravoznanstva in državoslovja, ima za svoj namen preprečiti prevlado na primer izvršilne veje oblasti nad sodno vejo oblasti.

Podoben kiks si je privoščila na enako amaterski način predsednica Državnega zbora, ki je impulzivno in brez pravnega razmisleka zahtevala izločitev enega od ustavnih sodnikov, ki ji ni bil pogodu.

Govorimo torej o kardinalnih kiksih sodne, izvršilne in zakonodajne oblasti. Do sedaj je ta država delovala še kolikor toliko normalno in je vsaj ohranjala videz resnosti,« komentira klavrno stanje nekdanji sodnik ustavnega sodišča in ESČP.

»Ko pa vidimo gornjo sliko (naslovno) in body language predsednika ustavnega sodišča in predsednika vlade, se te iluzije o slovenski državi rušijo,« poudarja Boštjan M. Zupančič.

»Posebno vprašanje je, kaj je v ozadju političnega dogajanja do tega pripeljalo, a tistim, ki gledamo širše, je to jasno...,« je ocenil Zupančič.

To je seveda res. Koliko od državljanov bi popravilo svojega jeklenega konjička zaupalo šušmarju, ki ni avtomehanik, napeljavo elektrike ljubiteljskemu elektrikarju, operacijo slepiča pa lokalnemu zdravilcu?

Na ustavnem sodišču pa lahko v skladu s slovensko ureditvijo sedijo »sodniki«, ki v življenju niso nikoli sodili. Posledice vidimo.

K temu lahko dodamo še dodatni, vladni amaterizem, namreč dejstvo, da je bil tudi nov zakon o TV Slovenija – sicer z najboljšimi nameni - prepuščen v izdelavo civilnodružbenim organizacijam, praktično brez sodelovanja vlade, kar je priznal tudi Robert Golob, posledice pa so sedaj tukaj.

Politično odgovornost za to dogajanje bodo na koncu morali nositi politiki, ne civilnodružbene organizacije.

Čas je ne samo za drugačno javno televizijo, pač pa tudi za drugačen način izbora ustavnih sodnikov.

Isto ustavno sodišče ob tem ni sposobno presojati niti o upravičenosti policijske ure, ukrepu, ki je zelo posegel v ustavne pravice državljanov in še danes razburja veliko ljudi, ob tem pa je celo vlada pri pobudi za izločitev dveh prav tako ne nepristranskih sodnikov v zadevi RTV SLO celo - zamudila rok...

Amaterizem imamo tako na ustavnem sodišču - in v vladi.

Državljani pa bomo predvsem zaradi amaterjev med ustavnimi sodniki, ki se na svojih delovnih mestih šele učijo sodniške obrti, morali živeti s slabšimi zakoni in v slabše urejeni državi…

Čas je ne samo za drugačno javno televizijo, pač pa tudi za drugačen način izbora in drugačne pogoje za izvolitev ustavnih sodnikov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek