REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington in Bruselj na nasprotnih bregovih pri preiskavi ugodnih davčnih pogojev za ameriška podjetja

Preiskava ugodnih davčnih pogojev za ameriške multinacionalke v EU, ki jo vodi Evropska komisija, je v zadnjih dneh dvignila veliko prahu, tako v Washingtonu kot v Bruslju. ZDA komisijo obtožujejo enostranskega delovanja in prekoračitve pooblastil, medtem ko v Bruslju poudarjajo, da v preiskavi niso pristranski do ameriških podjetij.

Evropska komisija je pod drobnogled vzela domnevno posebno davčno obravnavo ameriških multinacionalk - med drugim tehnološkega velikana Apple - v določenih članicah EU, poročajo tuje tiskovne agencije. Preiskujejo, ali so davčne ugodnosti lahko v tem primeru "državna pomoč" tem družbam.

Washington je pred dnevi komisijo obtožil, da preiskava "ogroža mednarodni davčni sistem", saj naj bi škodovala boju proti davčnim utajam. Prepričani so, da se Bruselj nesorazmerno osredotoča predvsem na ameriška podjetja.

V primeru, da bi komisija ta podjetja prisilila v poravnave in plačilo davkov za nazaj, bi si lahko Washington obetal manj davčnih prihodkov, so prepričani na ameriškem finančnem ministrstvu.

"Če se bodo preiskave nadaljevale, bodo lahko imele negativne posledice za ZDA ... tako v obliki morebitne izgube prihodnjih davčnih prihodkov kot tudi povečanja ovir za naložbe zunaj države," so zapisali.

ZDA sicer priznavajo težavo t. i. državnih pomoči za ameriška podjetja, ki so na Irskem, v Belgiji in Luksemburgu deležna posebnih davčnih olajšav, če tam odprejo podružnice.

Vendar pa so prepričani, da je to v skladu z mednarodnimi davčnimi praksami. Komisijo so sicer pohvalili za spremembe na področju davkov, vendar pa teh, kot so prepričani, ne morejo uveljavljati retroaktivno. Bruselj naj bi se, kot so prepričani v ZDA, vedel kot "supernacionalna davčna avtoriteta"

Predstavnik Evropske komisije Alexander Winterstein pa je zanikal, da bi imela komisija posebno obravnavo za ameriška podjetja. Poudaril je, da pravila EU članicam ne dovoljujejo, da davčne olajšave ponudijo le nekaterim podjetjem, če te niso omogočene vsem. V primeru ugotovljene nedovoljene pomoči podjetjem mora država odpraviti nepravične ugodnosti.

Kmalu naj bi bili sicer znani izsledki preiskave davčnih ugodnosti za Apple, ki je na Irskem, kjer ima svoj sedež v Evropi, deležen posebnega davčnega režima.

Komisija je lani v podobnih preiskavah že odločila, da morata Starbucks in Fiat Chrysler plačati skupno 30 milijonov evrov davkov Nizozemski in Luksemburgu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek