REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EPP postavlja pod vprašaj članstvo madžarskega Fidesza

EPP postavlja pod vprašaj članstvo madžarskega FideszaEvropska Unija

V sporu glede novega visokošolskega zakona na Madžarskem je največja skupina v Evropskem parlamentu postavila pod vprašaj članstvo stranke madžarskega premierja Viktorja Orbana. Vodja skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je v intervjuju za današnjo izdajo nemškega tednika Spiegel dejal, da članstvo v EPP ne obstaja za vsako ceno.

"Članstvo v EPP ne obstaja za vsako ceno, tudi za Viktorja Orbana obstaja skrajna meja," je dejal Weber.

O visokošolskem zakonu se bodo z Orbanom pomenili tudi na srečanju stranke pred prihajajočim izrednim vrhom EU27. "O evropskih temeljnih vrednotah, kot sta svoboda raziskovanja in izobraževanja, se ne da pogajati. Pri našem srečanju stranke pred vrhom prihodnjo soboto bomo z Orbanom govorili brez ovinkarjenja," je dejal.

Voditelji evropskih konservativcev, med njimi tudi nemška kanclerka Angela Merkel in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, se bodo ta teden srečali pred izrednim vrhom EU o brexitu. Pod okrilje EPP sodi tudi madžarski Fidesz, ki ima v Evropskem parlamentu 11 poslancev.

EPP med drugim razmišlja o izključitvi Orbanove stranke ravno zaradi spornega visokošolskega zakona, ki ga je sprejel madžarski parlament. Nova pravila uvajajo stroge omejitve za tuje univerze. Tiste, ki niso iz EU, ne bodo mogle več podeljevati madžarskih diplom brez dogovora med vladama držav. Pogoj bo tudi delovanje tovrstnih neevropskih univerz tudi v njihovi matični državi. Zakon je naletel na številne mednarodne kritike.

Kot še piše Spiegel, Weber tolerira obstanek Fideszovih poslancev v EPP, le ker njihova mesta krepijo EPP kot najmočnejšo stranko v parlamentu. Ta trenutno zaseda 216 sedežev.

Članstvo v EPP pa je pomembno tudi za Orbana, saj je tako postavljen na isto raven kot na primer Merklova, ocenjuje Spiegel. Bil je celo eden redkih premierjev, ki je sodeloval na obeh dnevih srečanja stranke konec marca na Malti.

Weber je zato prepričan, da se bo Orban na koncu podredil. "Orban rad preizkuša meje, vendar se je na koncu vedno izkazal za zvestega pravilom," je dejal.

Po njegovem prepričanju je treba počakati na odločitev Evropske komisije, ali je visokošolski zakon v skladu z evropskim pravom. "Če bo komisija zahtevala izboljšave, se bo moral Orban podrediti," je dodal.

Evropska komisija je prejšnji teden izrazila zaskrbljenost nad Madžarsko in sporočila, da bo do konca meseca podrobneje preučila razmere in se nato odločila o morebitni uvedbi pravnih postopkov proti državi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek