REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Srebrenici obletnica genocida, Srbi pravijo, da vabila niso prejeli

V Srebrenici obletnica genocida, Srbi pravijo, da vabila niso prejeliPoklon žrtvam genocida v Srebrenici. Foto: STA

V Srebrenici se danes tisoči zbranih poklanjajo spominu na žrtve tamkajšnjega genocida, v katerem je bilo pred 22 leti ubitih več kot 8000 Bošnjakov. V mestu poteka slovesnost, med katero so v spominskem centru Potočari pokopali 71 v preteklem letu identificiranih žrtev.

Ceste proti Srebrenici so kot vsako leto polne avtomobilov in avtobusov. V organizacijskem odboru slovesnosti v Potočarih pričakujejo približno 20.000 udeležencev. Večino tujih gostov bodo tokrat predstavljali veleposlaniki v BiH, navaja hrvaška tiskovna agencija Hina.

Muslimansko enklavo Srebrenico so 11. julija 1995 zavzele enote bosanskih Srbov. V dneh, ki so sledili, so v okolici mesta ubile približno 8300 moških in fantov. Njihova trupla so po koncu vojne odkrili v več množičnih grobiščih. Med 900 in 1000 jih še vedno velja za pogrešane.

V Potočarih so doslej pokopali 6504 ljudi, danes pa so pokopali še 71 žrtev, med katerimi je tudi ena ženska.

"Sprave in boljše prihodnosti ne bo, dokler ideologija, ki je ustvarila genocid v Srebrenici, ne bo popolnoma poražena," je na današnji slovesnosti po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina dejal član predsedstva BiH Bakir Izetbegović. Zato je Srbe pozval, naj "sprejmejo resnico in prenehajo z zanikanjem genocida v Srebrenici ter s tem končno naredijo korak k resnični spravi in boljši prihodnosti za vse".

Današnje slovesnosti se predstavniki Srbije sicer niso udeležili, saj po besedah srbskega predsednika Aleksandra Vučića niso prejeli vabila. Vučić je sicer znova obsodil dejanja v Srebrenici. Takšen zločin se ne bi smel nikoli več ponoviti, je dejal v ponedeljek zvečer, ob tem pa se je izognil omembi besed "pokol" ali "genocid".

Sedaj je po njegovih besedah pogled treba usmeriti v prihodnost - odnosi med Srbi in Bošnjaki so za prihodnost regije ključnega pomena, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal v televizijskem nastopu.

Današnje obletnice se spomnijo tudi v Sloveniji. Kot že tradicionalno se je tudi letos na pot od Velenja do Srebrenice odpravila skupina slovenskih kolesarjev, so sporočili iz kulturno-izobraževalnega zavoda Averroes. Dodajajo, da se predstavniki slovenske javnosti letos udeležujejo tudi pohoda miru dolgega približno 100 km.

Predstavniki Islamske skupnosti v Sloveniji, med njimi mufti Nedžad Grabus, generalni tajnik Nevzet Porić in ljubljanski imam Senad Karišik pa se glede na navedbe zavoda udeležujejo slovesnosti v Potočarih. Poleg tega se bodo v Islamski skupnosti v Sloveniji danes ob 12. uri s posebno molitvijo spomnili vseh žrtev genocida v Srebrenici.

Z minuto miru so se žrtvam genocida poklonili tudi v državnem zboru. Kot je v nagovoru dejal predsednik DZ Milan Brglez, je spominjanje "namenjeno vsem srebreniškim žrtvam ..., preživelim in vsem, ki so v tem zločinu vseh zločinov izgubili svoje najdražje".

"In, ne nazadnje, namenjeno je vsem nam. Da srebreniške in druge tovrstne grozote vtkemo v naš kolektivni spomin in ga prenesemo na zanamce v upanju, da jim bo služil kot bridek opomin na posledice nepojmljivega sovraštva," je dejal.

Obletnice sta se v izjavi spomnila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in komisar za širitev Johannes Hahn. Kot sta zapisala, so vrednote, ki so bile dramatično kršene pred 22 leti, sedaj v središču evropske integracije BiH. V tej luči sta omenila tudi sredino srečanje voditeljev držav regije v Trstu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek