torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Cilj: Slovenija kot referenčna država zelene mobilnosti
Partnerji mednarodne strateške pobude Edison so danes v Ljubljani podpisali skupno zavezo o sodelovanju, katerega cilj je Slovenijo kot referenčno državo zelene mobilnosti umestiti na zemljevid Evrope. Po besedah direktorja Hidrie Iztoka Seljaka želijo električno mobilnost na prijazen in konkurenčen način približati množičnim uporabnikom.
Med glavnimi partnerji projekta sta družbi Hidria in Kolektor. Po Seljakovih besedah se v njegovem okviru predvsem trudijo razumeti "ključne megatrende, ki bodo oblikovali mobilnost v naslednjih 20, 30 letih, in biti pred drugimi pri njihovem uresničevanju".
Poudaril je, da bomo v naslednjih treh do petih letih še vedno v veliki meri odvisni od motorjev z notranjim izgorevanjem, zato je treba delati tudi na zmanjševanju emisij iz takšnih motorjev, a hkrati izboljševati vse karakteristike in predvsem dostopnost električne mobilnosti.
"To pa je pravzaprav tema in vsebina, ki je v jedru Edisonovega pristopa: približati električno mobilnost na prijazen in konkurenčen način neposredno množičnim uporabnikom, kar doslej ni uspelo še nikomur," je pojasnil.
Na vprašanje, ali avtomobilska industrija s spodbujanjem medsebojnega deljenja sredstev mobilnosti ne spodkopava same sebe, je odgovoril, da gre za "reinvencijo samega sebe ter da se delamo nove in drugačne; fit za prihodnost, preden bodo to naredili naši konkurenti".
Cerar: Fantastičen projekt!
Dogodka se je udeležil tudi premier Miro Cerar, ki je v izjavi za medije dejal, da gre pri Edisonu za "fantastičen projekt za našo prihodnost". Sloveniji lahko omogoči, da kot zelena in moderna država z naprednim infrastrukturnim in digitalnim sistemom državljanom zagotovi boljše in cenejše življenje.
Vlada se bo po njegovih besedah v projekt nedvomno aktivno vključila, saj v njem vidi zelo dobro možnost sodelovanja med podjetji, lokalnimi skupnostmi in znanstvenimi institucijami. Podporo lahko nudi v obliki "zadev, ki jih lahko omogoča kot servis javna uprava", kandidatur za evropska sredstva ali neposrednih spodbud. "Predvsem pa tudi z znanjem in drugimi oblikami sodelovanja," je poudaril premier.Korak na poti zelene mobilnosti po njegovih besedah predstavlja tudi projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper, ki bo tovor s cest preusmeril na železniške tire.
Cerar se je sicer strinjal, da lahko pametne tehnologije razvoj obrnejo tudi v negativno smer, a je prepričan, da je s sodelovanjem in povezovanjem mogoče doseči zdravo smer pametnega napredka.
Po Hidriinih internih predpostavkah bo do leta 2025 električnih približno tretjina prodanih novih vozil v Evropi, po letu 2030 pa verjetno sledi popoln prehod na električna vozila, je še povedal Seljak.
Edison je zasnovan v obliki številnih manjših projektov, ki jih bodo izvajali posamezni konzorciji partnerjev. Med njimi so avtomobilski grozd ACS, ki je tudi nosilec strateško-razvojno-inovacijskega partnerstva za mobilnost SRIP ACS+, razvojni center slovenske avtomobilske industrije SiEVA, številna slovenska zagonska podjetja ter tuja podjetja in ustanove.
Projekt so poleg partnerjev iz EU podprli predsedniki devetih držav jugovzhodne Evrope, evropska komisarka za transport Violeta Bulc in slovenska vlada.