ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Bill Clinton naj bi kritiziral Obamovo zdravstveno reformo
V ameriški predsedniški kampanji republikanec Donald Trump ni edini, ki ima težave z jezikom, ampak se to dogaja tudi nekdanjemu predsedniku ZDA Billu Clintonu. V ponedeljek je na prvi pogled kritiziral zdravstveno reformo predsednika Baracka Obame, v torek jo je že brez vsakega dvoma branil, vendar je bilo prepozno.
Trump je v Arizoni v torek poudaril, da je Clinton povedal resnico o zdravstveni reformi, ki ji v ZDA pravijo "obamacare". Trump je dejal, da je Clinton povsem skritiziral reformo in se mu zahvaljuje za poštenost.
Clinton je v ponedeljek na zborovanju v podporo ženi v Flintu v Michiganu dejal, da obstaja nor sistem, kjer ima 25 milijonov ljudi nenadoma zdravstveno zavarovanje. "Potem so tu ljudje, ki ga želijo sesuti, včasih 60 ur na teden. Ljudje potem plačujejo dvojne premije za polovično zavarovanje. To je najbolj nora stvar na svetu," je dejal Clinton.
To, kar si je Trump razložil kot kritiko, je tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest razložil kot nejasnost. "Ni mi povsem jasno, kaj je hotel Clinton povedati, vendar pa lahko potrdim, da Obama podpira reformo in se strinja, da obstaja prostor za izboljšave," je dejal Earnest.
Clinton je v torek v Ohiu dejal, da je vedno podpiral reformo in jo še naprej, vendar pa meni, da jo je potrebno še bolj razširiti oziroma zakrpati luknje v pokritju.
Njegova soproga je v času kampanje od začetka odločno branila reformo, ki jo je hotel njen nasprotnik v tekmi za demokratsko predsedniško nominacijo Bernard Sanders izboljšati. Republikanci jo sesuvajo od samega rojstva leta 2010.
Po osvojitvi nominacije Clintonova prav tako priznava, da je reforma potrebna reforme. Zagotavlja, da bo obdržala, kar deluje, in popravila to, kar je potrebno popraviti. S tem se glede na ankete strinja večina Američanov, ki menijo, da je bila reforma potrebna, vendar ni dovolj dobra.
Zadnji problem je ta, da so zavarovalnice po uvodnem navdušenju za reformo opazile, da dobički niso uresničili pričakovanj in se umikajo. Ljudem gre na živce tudi to, da se morajo vsako leto znova zavarovati z vsemi potrebnimi in nepotrebnimi papirji.
Bill Clinton je soprogi škodil že poleti, ko se je sestal s pravosodno ministrico ZDA Loretto Lynch, ko je FBI odločal o tem, ali bo kandidatko morda obtožil česa kaznivega v zvezi z njeno elektronsko pošto. Pri volivcih je nastal vtis, da se politika vpleta v pravosodje.
Trump in njegovi podporniki so prav tako začeli vlačiti na dan stare zgodbe o Clintonovi spolni radoživosti. Menda zato, da pokažejo, kako zlobna je bila Clintonova do vseh žensk, ki so moža obtoževale nadlegovanja, sedaj pa se prikazuje kot zagovornica ženskih pravic. Republikancem se takšni napadi doslej niso obrestovali, Trump pa računa, da bo sedaj drugače.