REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Madžarski referendum po mnenju Bruslja pravno neveljaven

Madžarski referendum o begunskih kvotah je po mnenju Evropske komisije neveljaven. Kljub temu spoštujejo demokratično voljo madžarskega ljudstva, so pojasnili danes v Bruslju. Odločitev o tem, kako bo v zvezi z izidom referenduma ravnala madžarska vlada, pa prepuščajo Budimpešti.

V Bruslju so danes sporočili, da jemljejo na znanje izid nedeljskega referenduma, ki pa je v skladu z odločitvijo madžarske volilne komisije pravno neveljaven.

Na referendumu je nekaj več kot 98 odstotkov volivcev glasovalo proti kvotam. Referendum ni veljaven, ker se ga je udeležilo nekaj manj kot 40 odstotkov volilnih upravičencev, kar je manj od potrebnih več kot 50 odstotkov.

"Spoštujemo demokratično voljo madžarskega ljudstva - tako tistih, ki so glasovali kot tudi tistih, ki niso," je dejal govorec Evropske komisije Margaritis Schinas.

Madžarski premier Viktor Orban je kljub neveljavnosti izid referenduma označil za izjemnega in napovedal vložitev predloga ustavnega dopolnila v parlament, ki naj bi vgradil "voljo ljudi v ustavo".

"Menimo, da je na madžarski vladi, da se odloči, kaj bo naredila z izidom tega nacionalnega referenduma," je ob tem dejal Schinas, ki Orbanovih napovedi ni želel podrobneje komentirati.

Orban naj bi po poročanju medijev tudi napovedal, da bo v kratkem obiskal Bruselj. Pri komisiji s tem po Schinasovih besedah niso seznanjeni. So pa vrata urada predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja predsednikom držav in vlad držav članic vselej odprta, je pojasnil.

Tudi do ugibanj o tem, da bi referendum o begunskih kvotah lahko spodbudil podobne težnje v drugih državah članicah, se Schinas ni želel opredeljevati. "Kar je del evropskega pravnega reda, je treba izpolnjevati," je dejal.

Glede reševanja begunske krize, do katerega so marsikje v Evropi kritični, pa je Schinas menil, da "čudežne rešitve ni". Potrebujemo celosten pristop, ki vključuje tudi načrt o premestitvah in preselitvah prosilcev za azil, kar pa je le del rešitve in ne edina rešitev, je poudaril.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek