REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovensko gospodarstvo lani vidno izboljšalo poslovanje, finančni položaj podjetij boljši

Slovensko gospodarstvo lani vidno izboljšalo poslovanje, finančni položaj podjetij boljši

 

Še bolj kot prihodki na domačem trgu so rasli prihodki od izvoza, ki so se povečali za 5,9 odstotka na 32,5 milijarde evrov. Izvoz je, kot so sporočili iz družbe, tako v lanskem letu predstavljal 38 odstotkov vseh prihodkov iz prodaje.

Rast izvoza gre predvsem na račun prodaje na trgih EU, kjer je bilo ustvarjenih več kot 25 milijard evrov prihodkov iz prodaje. V primerjavi s predhodnim letom je to predstavljalo 7,5-odstotno rast. Izvoz na trge izven EU je v letu 2016 dosegel dobrih sedem milijard evrov, kar v primerjavi z letom 2015 predstavlja 0,3-odstotno rast.

Izpostavili so, da je pomembnost izvoznih trgov premo sorazmerna z velikostjo subjektov. Velike enote dosegajo bistveno večji delež prihodkov iz prodaje na tujih trgih (lani 19 milijard evrov ali 47 odstotkov) kot mikro enote (4,4 milijard evrov ali 22 odstotkov). "So pa mikro enote predvsem zaradi nižje osnove uspele v letu 2016 najbolj povečati prihodke iz prodaje na tujih trgih in sicer za kar 27 odstotkov," so poudarili v družbi Bisnode.

Daleč najmočnejša izvozna panoga po prihodkih iz prodaje je bila predelovalna dejavnost, ki je od izvoza lani ustvarila skoraj 18 milijard evrov prihodkov oz. 55 odstotkov celotnega izvoza. V primerjavi s predhodnim letom se je ta vrednost povečala za 5,1 odstotka.

Na domačem trgu je sicer najvišjo rast prihodkov iz prodaje dosegla panoga finančne in zavarovalniške dejavnosti, kjer so ti narasli za 131 odstotkov. Po drugi strani pa je ta na tujih trgih zabeležila največji, 22-odstotni upad prihodkov.

Po večletnem upadanju sredstev, vse od finančno gospodarske krize v letu 2008, se je negativni trend lani ustavil in so se sredstva gospodarskih subjektov v letu 2016 ponovno povečala za dobre štiri odstotke iz 90 na 94 milijard evrov. Povečala so se tako dolgoročna (+tri odstotke), še bolj pa kratkoročna sredstva (+6,3 odstotka).

Med finančnimi viri se je višina kapitala povečala z 41,5 milijarde evrov na 44,5 milijarde evrov (+7,1 odstotka). Med obveznostmi so se povečale dolgoročne in kratkoročne poslovne obveznosti ter dolgoročne finančne obveznosti, medtem ko so se za 6,3 odstotka zmanjšale kratkoročne finančne obveznosti.

Spremembe v gibanju sredstev in kapitala so tako po navedbah družbe Bisnode pripeljale do še stabilnejše strukture finančnih virov, kjer je delež kapitala po novem že 47 odstotkov in je za 2,5 odstotne točke višji kot v 2015. "Ugotovimo torej lahko, da se je v letu 2016 izboljšala tako kratkoročna kot dolgoročna likvidnost poslovanja," so še navedli v družbi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek