sreda, 14. maj 2025 leto 30 / št. 134
Cerar v krožnem gospodarstvu vidi velike priložnosti Slovenije

Dvodnevna mednarodna konferenca o krožnem gospodarstvu se je danes v Mariboru končala z obiskom in nagovorom predsednika vlade Mira Cerarja, sicer tudi častnega pokrovitelja dogodka. Kot je dejal, to konferenco razume kot edinstveno priložnost, da se Slovenija predstavi kot ambiciozna in referenčna zelena država v digitalni Evropi.
Po besedah premierja mora Slovenija postati regionalna voditeljica na področju sistemske tranzicije v krožno gospodarstvo, ki ga sam dojema kot zelo pomemben del naše skupne prihodnosti, hkrati pa s pozicije prvega človeka aktualne vlade na dogajanje v družbi gleda kot na celoto.
Meni namreč, da tako kot družba krožno gospodarstvo potrebuje in ga bo v vedno večji meri potrebovala tudi v prihodnje, tudi krožno gospodarstvo potrebuje širše okolje, ki ga ustvarjamo vsi ljudje na različnih področjih življenja.
"Za Slovenijo in naš razvoj je osrednjega pomena človek in njegova kakovost bivanja, to pa želimo še naprej ohranjati v smeri zelenega in čistega okolja, razvojno naravnane države, ki je zazrta v prihodnost in spodbuja trajnostni razvoj ter spoštuje človekove pravice in hkrati skrbi za varnost.
V tem smislu Cerar krožno gospodarstvo vidi kot civilizacijsko nujo, kot nekaj, brez česar ne bo prihodnosti za človeštvo. Prepričan je, da vsak, ki globlje razume pomen krožnega gospodarstva, ne vidi bistva le v prihranku in večji produktivnosti ter zmanjševanju stroškov, pač pa tudi v osebni preobrazbi v smeri večjega spoštovanja do okolja in družbe.
Kot je dejal, Slovenija spodbuja trajnostni razvoj na področju zelenega gospodarstva, trajnostne mobilnosti, preureditve energetske infrastrukture, inovacijske krožne transformacije industrije in trajnostnega turizma. Veseli ga, da je naša država letos prejela nagrado National Geographica prav na področju zelenega turizma, kar kaže, da o trajnostnem razvoju ne le govorimo, pač pa ga tudi dejansko živimo.
Ob tem je spomnil, da Slovenija povezave vzpostavlja tudi na mednarodni ravni, s čimer zagotavlja učinkovitejši prenos znanj in izkušenj, krepi zmogljivost ter daje podjetjem sposobnost učinkovitega sodelovanja na mednarodni ravni.
"Slovenija mora biti ambiciozna in mora biti ob boku vodilnim na področju krožnega gospodarstva, kot sta Nizozemska ali Škotska. Tudi zato bomo letos gostili letno konferenco Eurocities prav na temo krožnega gospodarstva," je dejal predsednik vlade, ki je vesel, da sta tokratni dogodek gostili obe največji slovenski mesti, ki sta tudi sicer krožno najbolj aktivni v širši regiji.
Vlada se po njegovem zaveda, da gre pri tem za velike sistemske spremembe, pri katerih ne želimo le slediti svetovnim trendom, pač pa jih tudi aktivno soustvarjati. Naša vizija predvideva uporabo sodobne digitalne tehnologije tako, da bomo spodbujali trajnostno rast, s promocijo in razvojem svojega znanja pa še naprej izboljševali kakovost življenja.
Cerar je na koncu še poudaril, da ima Slovenija za dosego teh ciljev številne primerjalne prednosti, med drugim naravne danosti, ugodno geostrateško pozicijo, dobro razvito infrastrukturo, močne znanstvene in raziskovalne inštitucije, vrhunske krožne strokovnjake ter osveščeno in motivirano prebivalstvo. Slednje se med drugim kaže tudi v dejstvu, da smo pri samem vrhu evropskih držav po razvrščanju odpadkov.