ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
V Kleti Dobrovo se je s trgatvijo grozdja za penine začela letošnja trgatev
V Goriških Brdih letos pričakujejo povprečno trgatev. Kot je za STA povedal direktor Kleti Brda Silvan Peršolja, to pomeni okrog 7500 ton grozdja, prve grozde pa bodo obrali v začetku septembra. S trgatvijo grozdja za penine pa so začeli že zadnji vikend v avgustu.
Redna trgatev se bo predvidoma pričela 4. ali 5. septembra. Vinogradi so v dobri kondiciji, grozdje je zdravo, pravijo briški vinogradniki. V zadnji fazi dozorevanja mu koristijo topli dnevi in hladne noči, kar bo prispevalo k poudarjeni aromatiki belih vin letnika 2016.
V prvi polovici septembra bodo trgali bele sorte, sredi meseca rebulo, z rdečimi sortami bodo nadaljevali v drugi polovici septembra, ko so tudi te optimalno dozorele. Enologi, agronomi in vinogradniki skrbno spremljajo dozorelost grozdja v vsakem vinogradu posebej; tako bodo določili optimalen čas trgatve glede na tehnološko in organoleptično zrelost vsake sorte posebej. Glavnina trgatve se bo po napovedih zaključila do konca septembra.
"Letos je bilo zaradi vremenskih razmer razmeroma težko leto za pridelavo grozdja, zato bo za oceno letnika treba počakati do konca trgatve," je dejal Peršolja.
Trgatev v Kleti Brda izkoristijo tudi kot priložnost za promocijo na tujih trgih in utrjevanje odnosov z distributerji. Vodja trženja Andrej Valentinčič je povedal, da so se vabilu tokrat odzvali iz ZDA, BiH in Poljske: "Razumevanje področja skozi osebno doživetje je pomembno marketinško orodje, predvsem na tujih trgih, kjer si Slovenija zadnja leta pospešeno utira prodajne poti. Sodelovanje na trgatvi je del celostne izkušnje. Naš motiv je, da spoznajo deželo v celoti."
Tudi na Vipavskem in v Slovenski Istri se trgatev začenja v teh dneh. Medtem ko so istrski vinogradniki zadovoljni nad kvaliteto in dozorevanjem letošnje letine grozdja nasploh, vinogradnike iz Vipavske doline skrbi, kam z letošnjim grozdjem.
Vipavski Agroind jim je sicer ponudil odkup grozdja po nekoliko nižji ceni od ostalih, saj je za prihodnost podjetja pomembno, da se vsaj del letošnje letine predela v vipavski vinski kleti in proda pod vipavskimi blagovnimi znamkami. Vendar so cene za kilogram grozdja, ki so jih Vipavcem ponudili vinogradniki iz drugih slovenskih vinorodnih dežel, kjer so pridelek uničile vremenske ujme, višje.
Predsednik Kmetijske zadruge Vipava Aleš Kosovel je za STA dejal, da vinogradnikom ne gre zameriti, če bodo zaradi svojega preživetja grozdje prodali drugam in ne v vipavski Agroind.
Na Krasu pa je trgatev nekoliko kasnejša kot drugje po Primorskem. Predvidoma bodo prve bele sorte začeli trgati sredi septembra, teran pa v zadnjih septembrskih oziroma prvih oktobrskih dneh.