"Naš glavni cilj za vrh na Malti je zajeziti tok nezakonitih migracij iz Libije v Evropo," je napovedal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Unija je pri tem po njegovih besedah pripravljena podpreti Italijo.
Med prednostnimi nalogami bodo voditelji izpostavili podporo libijski obalni straži, nadaljnja prizadevanja za razbitje poslovnega modela tihotapcev s prebežniki in zagotovitev ustreznih zmogljivosti za sprejem migrantov v Libiji.
V drugem delu zasedanja pa se bodo brez britanske kolegice Therese May posvetili pripravi rimske izjave, ki jo bo unija sprejela 25. marca v italijanski prestolnici, kjer so pred šestdesetimi leti podpisali temeljni pogodbi EU, Rimski pogodbi.
Osnutek koncepta za izjavo ob 60. rojstnem dnevu unije je za zdaj precej splošen. V njem piše, da je unija v času "globalnih tektonskih sprememb" na "zgodovinski prelomnici" ter da se sooča z "dramatičnimi izzivi" od zunaj in od znotraj.
"Srečanje v Rimu bi moralo ponuditi ambiciozno vizijo za ohranitev enotnosti," še piše v osnutku koncepta za Rim, v katerem naj bi unija med drugim izpostavila tudi pomen prenovljenega sodelovanja med vladami in institucijami EU.
Odnosi med Slovenijo in Evropsko komisijo so trenutno napeti, zlasti zaradi terana in nadzora na meji z Avstrijo. Dvostranski pogovori premierja Mira Cerarja in šefa komisije Jean-Clauda Junckerja na Malti vsaj za zdaj niso predvideni. Bi pa naj Juncker po neuradnih informacijah 2. in 3. marca obiskal Slovenijo.