ponedeljek, 28. julij 2025 leto 30 / št. 209
Zablode zahoda: »Nevtralna« Avstrija razmišlja o uradnem vstopu v NATO - proti volji ljudstva

Avstrija je pripravljena razpravljati o morebitnem umiku Dunaja iz nevtralnosti, čeprav je poudarila, da ideja o vstopu v NATO v državi ne uživa široke podpore, je v intervjuju za časopis Welt dejala avstrijska ministrica za zunanje zadeve Beate Meinl-Reisinger.
»Eno je jasno: sama nevtralnost nas ne bo zaščitila,« je dejala Meinl-Reisinger in dodala, da se Avstrija zdaj osredotoča na naložbe v obrambo in krepitev odnosov s partnerji v razmerah »naraščajoče negotovosti glede globalne varnosti in vse bolj agresivne Rusije«.
Ministrica je dejala, da trenutno v avstrijskem parlamentu in med državljani ni večine, ki bi podprla vstop v NATO, vendar da bi »ta razprava lahko bila zelo plodna«.
»Ne gre za to, da si želim nekakšnega zmagoslavnega vstopa v Nato,« je dodala Meinl-Reisingerjeva, je pa poudarila, da se je svet spremenil in stališče, da »če se nikogar ne dotakneš, se te ne bodo dotaknili«, označila za naivno.
Po njenih besedah ima Avstrija že partnerja v obliki Evropske unije, ki lahko državo zaščiti v izrednih razmerah, Avstrija sama pa »pomembno prispeva k evropski varnosti«, medtem ko avstrijska vojska sodeluje v mirovnih misijah EU.
»V tem smislu se je avstrijska nevtralnost od vstopa v EU leta 1995 bistveno spremenila,« je izjavila ministrica.
Avstrijska vojaška nevtralnost je z ustavo zagotovljena od leta 1955, vendar se vprašanje njene odprave večkrat postavlja od začetka konflikta v Ukrajini, piše na spletni strani avstrijskega parlamenta.
Maja letos je kancler Christian Stocker, ki je funkcijo prevzel to pomlad, izključil možnost, da bi se Avstrija pridružila Natu po zgledu Švedske in Finske.
Uradna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je ocenila, da sta »izraza 'Avstrija' in 'nevtralnost' nezdružljiva«, ker »neprekinjen tranzit« zahodnega orožja poteka čez avstrijsko ozemlje.
Leta 2023 je tudi izjavila, da se je Dunaj »brez zadržkov postavil na stran sovražne politike Zahoda do Rusije«.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je spomnil, da je NATO od devetdesetih let prejšnjega stoletja doživel šest valov širitve, pozivi Moskve, naj tega ne stori, pa so ostali prezrti.
Ob tem ne bi smeli pozabiti, da je Avstrija razglasila svojo nevtralnost prav zato, da bi se bila vojska Sovjetske zveze pripravljena umakniti iz do leta 1955 okupirane Avstrije.
Prelom z nevtralnostjo bi bil zato tudi prelom z zavezo, na kateri je Avstrija, ki je kot del Nemčije sodelovala v agresiji na Sovjetsko zvezo, lahko postala neodvisna država ter ob tem celo igrala vlogo »prve žrtve« Hitlerja.
S strani Rusije bo to, če se Avstrija odloči za odstop od nevtralnosti, zagotovo videti kot še ena prelomljena obljuba zahoda, kar bo vplivalo tudi na prihodnje ukrepe Rusije do Avstrije in zahoda.
Izjava avstrijske zunanje ministrice pa kaže tudi, zakaj zahodnim državam ni pomoči – celo v nevtralnih državah, kot je Avstrija namreč očitno vztrajajo pri popolnoma napačni diagnozi razlogov za vojno v Ukrajini, posledice tega absolutnega sprejemanja propagande ameriških neokonov pa so lahko zgolj novi spori in spopadi v Evropi in svetu.