REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska inovacija: S topovi izstreljeni letalniki v nekaj sekundah zadenejo cilje oddaljene 10 kilometrov

Kitajska inovacija: S topovi izstreljeni letalniki v nekaj sekundah zadenejo cilje oddaljene 10 kilometrovKitajski top med dtreljanjem. Vir: Posnetek zaslona, X

Po več kot desetletju tehničnih izzivov in skepticizma strokovnjakov so kitajski vojaški znanstveniki potrdili, da lahko njihovi droni, izstreljeni iz topov, preživijo izjemne sile pri izstrelitvi izstrelka in delujejo, kot je bilo predvideno.

Po nedavnem poročilu časopisa South China Morning Post so bili testi opravljeni v vojaški bazi na zahodu Kitajske.

Pet poskusov streljanja v živo je pokazalo, da so brezpilotna letala preživela sile, ki so bile več kot 3000-krat večje od njihove teže, kar je primerljivo s pritiskom 35 odraslih afriških slonov na človeško telo.

Kitajska je dosegla pomemben preboj na področju tehnologije vojskovanja z droni, saj je uspešno preizkusila drone, ki jih je mogoče izstreliti iz 155 mm topov.

Kitajski vojaški raziskovalci so zamisel o streljanju brezpilotnih letal iz topov prvič predstavili leta 2013.

Koncept Tianyan ali »Nebeško oko« je takoj pritegnil pozornost na prvih tekmovanjih prototipov.

Vendar je bil napredek počasen zaradi pomislekov, da elektronske komponente ne bi vzdržale močnega pospeška in pritiska med izstrelitvijo drona, skritega v izvotljeno topovsko granato oziroma v njeno lupino.

Še lani so kitajski vojaški strokovnjaki v pogovoru za državno televizijo CCTV trdili, da so takšni sistemi nepraktični, pri čemer so se sklicevali na uničenje občutljive elektronike pod visokimi silami, ki se razvijejo ob pospeševanju.

Vendar pa so raziskovalci ob stalni podpori kitajske centralne vlade in financiranju vojske dokazali, da je to mogoče.

Uspeh izhaja iz nove pirotehnične naprave za ločevanje, ki so jo skupaj razvili Raziskovalni inštitut za uporabno fiziko in kemijo Shaanxi, kitajske letalske sile in obrambni izvajalec Norinco.

Notranji mehanizem za odpiranje "granate" Vir: SCMP, PLA, X
Notranji mehanizem za odpiranje »granate«. Vir: Posnetek zaslona SCMP, PLA, X
​​​​​

Višji inženir Huang Yunluan je ekipo namesto v iskanje rešitev s pomočjo krhke elektronike usmeril na zanesljiv mehanski sistem.

Njihova rešitev: osemstopenjska verižna reakcija z uporabo eksplozivov, plamenskih kanalov in tlačnih komor za izmet brezpilotnega letala iz lupine sredi leta, odstranitev zaščitnih plošč in pripravo sistema za let, vse to brez kakršnegakoli elektronskega nadzora.

Naprava je zgrajena okoli jeklene strukture, ki lahko vzdrži 1.100 megapaskalov (MPa) tlaka.

Glede na notranje udarne teste so eksplozivi, kot so svinčev azid in spojine na osnovi bora, preživeli notranji pritisk, ki je do 36.000-krat večji od sile teže.

Sistem uporablja tudi zasnovo »labirintnega kanala«.

To omogoča nadzorovano širjenje plamena skozi štiri majhne 1 mm velike luknje za vžig vsake faze zaporedja, hkrati pa preprečuje uničujoče skoke tlaka ali blokiranje z odpadki.

Kitajski 155 mm top med streljanjem Vir: SCMP, PLA, X
Kitajski 155 mm top med streljanjem. Vir: Posnetek zasloa, SCMP, PLA, X

Pri vseh petih izstrelitvah v živo in detonacijah na tleh je prišlo do brezhibne ločitve komponent drona v zraku.

Po izstrelitvi lahko brezpilotna letala v nekaj sekundah premagajo razdaljo več kot 10 kilometrov, s čimer prihranijo energijo, povečajo doseg leta in podaljšajo čas čakanja za izvidniške ali ciljne misije.

Preizkusi so potrdili zanesljivost mehanizma pri različnih temperaturah, od -50°C do 80°C, in pri različnih debelinah sten lupine »granate«.

Po izstrelitvi lahko brezpilotna letala v nekaj sekundah premagajo razdaljo več kot 10 kilometrov, s čimer prihranijo energijo, povečajo doseg leta in podaljšajo čas čakanja za izvidniške ali ciljne misije.

Huangova ekipa pravi, da bo ta tehnologija »nedvomno imela ključno vlogo v prihodnjem vojaškem razvoju«, in dodaja, da bi lahko brezpilotna letala hitro namestila sredstva za nadzor ali komunikacije globoko za sovražnikovimi linijami.

Kitajska je te dni predstavila tudi DF-5B, medcelinsko balistično raketo, ki lahko nosi več jedrskih bojnih glav, od katerih je vsaka več kot 200-krat močnejša od bombe, odvržene na Hirošimo.

Če jo izstrelijo iz Pekinga, lahko doseže New York v manj kot 30 minutah.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek