nedelja, 27. julij 2025 leto 30 / št. 208
Kako so nekdanji agenti MI6 postali igralci na informacijskem trgu

Med luksuznimi nepremičninami elitne londonske četrti Mayfair se nahajajo sedeži najbolj uglednih britanskih zasebnih vohunskih podjetij. Njihova imena zvenijo kot iz filmov o Jamesu Bondu, njihovo poslovanje pa cveti.
Zaposlujejo nekdanje vohune, policiste, novinarje in vojaške obveščevalce ter ponujajo storitve od osnovnih preverb do popolnega operativnega spremstva. Nekatera od teh podjetij se ukvarjajo celo z nezakonitim zbiranjem osebnih podatkov. Britanski ministri in varnostne agencije so v preteklem letu opozarjali, da tuje države uporabljajo to industrijo za svoje »umazane posle«, vključno z nadzorom in nadlegovanjem političnih disidentov, ki so našli zatočišče v Združenem kraljestvu.
#Britain’s #spies-for-#hire are running #wild#Lucrative, #freewheeling — and largely #unregulated — #private #intelligence and #security #firms are #booming in the land of #JamesBond and #JohnleCarré.https://t.co/wRerKAZUYz
— highbg (@highbg) July 25, 2025
Kljub odločnim izjavam vlade industrija še naprej deluje brez pravega nadzora.
»Ta industrija deluje skoraj brez nadzora in predstavlja resno grožnjo zasebnosti, človekovim pravicam in demokraciji,« za Politico opozarja Ilija Sijatica iz organizacije Privacy International.
London je postal svetovna prestolnica zasebne obveščevalne industrije, deloma zaradi globalne fascinacije nad britanskimi vohuni iz pop kulture. Nekdanji šefi MI6 in uradniki zunanjega ministrstva ustanavljajo ali nadzorujejo ta podjetja. Njihova prisotnost v upravnih odborih, kot pravi industrija, služi temu, da naredi vtis na tuje stranke iz držav, kot sta Ukrajina ali Indonezija.
When Intelligence Agencies Rule, Democracy Dies
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) June 11, 2025
Former Virginia State Senator Richard Black lays it bare: “The CIA, MI6, and Mossad each have legal constraints—but they don’t care.” These are agencies with “a degree of independence from their own governments,” operating… pic.twitter.com/8EXqlsueII
»Imate lorde, dame, bivše vohune in generale – to prodaja podobo moči,« pravi en vir.
Vendar pa se mnogi nekdanji agenti brez podpore državne infrastrukture težko znajdejo v zasebnem sektorju.
Za razliko od ZDA, kjer nekdanji agenti Cie pogosto javno govorijo o svoji preteklosti in še naprej delajo prek podizvajalcev, v Združenem kraljestvu nekdanji operativci se redko javno oglašajo.
Rare Truth on British TV:
— Khalissee (@Kahlissee) June 24, 2025
"In 1953 MI6 & the CIA organised a coup to topple a democratically elected President & replace him with the Shah. Iran has never tried to have regime change in the UK & US, but the UK & US have imposed regime change on Iran and it didn’t end well.” pic.twitter.com/JkTRQIYqtO
»MI6 skoraj nikoli ne najame zasebnega sektorja za resno obveščevalno delo,« pravi en poznavalev razmer.
Vendar pa stara mreža prijateljev na obeh straneh Temze še vedno deluje.
A new investigation has stirred controversy around Blaze Metreveli, the recently appointed head of MI6. The report asserts that his grandfather, Konstantin Dobrovolsky, was a notorious Nazi collaborator in Ukraine during World War II.
— MintPress News (@MintPressNews) June 27, 2025
Dubbed “The Butcher,” Dobrovolsky is accused… pic.twitter.com/dgFcsUABaI
Ključ do uspeha zasebne obveščevalne industrije v Londonu je v bližini dveh glavnih virov strank: pravnega in finančnega sektorja.
Medtem ko je del posla povezan z rutinskimi preverjanjem ugleda, se pravi denar skriva v sektorju »podpore pri sodnih postopkih«. To vključuje vse od diskreditacije nasprotnika do zbiranja dokazov, odvzema trdih diskov in snemanja prič.
Metode včasih spominjajo na romane Toma Clancyja: nadzor, tatvine, hekanje, ponarejanje.
MI6 infiltrated IAEA, fabricating false Iran intel — in Iraq manner — to justify aggression against Tehran — investigative journalist Kit Klarenberg tells RT pic.twitter.com/vSQEuzOzb1
— GeoWar Scope (@GeoWarScope1) July 3, 2025
»Vse je na mizi. Nek milijarder me je prosil, naj nekoga shekam - samo nasmejali smo se, a njegovi svetovalci so mu zašepetali, naj utihne,« je za Politico povedal drug vir.
Vohunska industrija v Veliki Britaniji je praktično neregulirana. Nadzor se pogosto uporablja kot dokaz na sodišču, čeprav je način zbiranja podatkov vprašljiv, podjetja pa imajo prakso, da sodnikom predstavljajo »absurdne zgodbe«, da bi legitimizirala nezakonito pridobljene podatke.
V enem primeru so bili sodišču predloženi dokazi iz ukradene tablice z razlago, da jo je »nekdo čez noč pustil pred vrati«.
Jeffrey Sachs says it straight:
— Richard (@ricwe123) June 19, 2025
Mossad has been calling the shots in US foreign policy for years.
Trump is no exception, he is just another puppet doing what he's told.
The real power lies with the CIA, Mossad and MI6.
US Presidents don’t lead,they follow orders from the… pic.twitter.com/sowyzqumyC
»Najhuje je, da vse to odobravajo odvetniki. Ali so aktivno sokrivci ali pa namerno ne postavljajo vprašanj,« pravi isti sogovornik.
Za tiste, ki so tarče – novinarje, aktiviste, disidente – so posledice ogromne. Intervjuvanci med žrtvami trdijo, da so bili izpostavljeni vohunjenju, hekanju, nadlegovanju in nadzoru.
V enem primeru se je vohunsko podjetje lažno predstavilo in tako uspelo dokopati do bančnih podatkov žrtve, jo snemalo v njenem lastnem domu in celo najelo hekerje, da so dostopali do njenega telefona.
Spying on Iran: How MI6 infiltrated the IAEA@KitKlarenberg on leaked confidential files indicating the International Atomic Energy Agency was infiltrated by a notorious British spy https://t.co/MS6dioyOwY
— The Grayzone (@TheGrayzoneNews) July 1, 2025
Neki veteran vohunske industrije opisuje »korporativne racije«, v katerih vlagatelji izgubijo premoženje zaradi lokalne korupcije in nato najamejo londonska podjetja, da si prek mednarodnih sodišč povrnejo svoje premoženje.
Kazahstan, pravijo, že dolgo neguje to industrijo, dokumenti FBI pa razkrivajo, da je leta 2020 iranski agent Kia Sadeghi najel britansko podjetje, da bi vohunilo za iranskim novinarjem v Londonu, pri čemer se je izdajal za predstavnika podjetja iz Dubaja.
V resnici je delal za iransko obveščevalno službo.