REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Theodore Postol: »Iran je že (nerazglašena) jedrska država!«

Theodore Postol: »Iran je že (nerazglašena) jedrska država!«Theodore Postol Vir: X

Posledice zločinskega izraelsko-ameriškega napada na Iran so tragične.

Politiki niso upoštevali opozoril strokovnjakov, zato je Bližnji vzhod danes v večji krizi kot kadarkoli doslej.

In z njim ves svet.

Iran je zaradi zahrbtnega napada sredi pogajanj zelo verjetno že v posesti jedrskega orožja.

Iran je zaradi zahrbtnega napada sredi pogajanj zelo verjetno že v posesti jedrskega orožja.

Zato bi na to državo morali gledati kot na »nerazglašeno jedrsko državo«, torej na podoben način, kot se danes gleda na Izrael, ki ima okoli 90 jedrskih bojnih konic in jih lahko hitro naredi še enkrat toliko…

Torej kot državo, ki jedrsko orožje že ima, čeprav tega javno ne priznava. Države, ki nameravajo (ponovno?) napasti Iran bi morale vzeti to v obzir, če se nočejo soočiti s strašnimi posledicami.

Če pa jedrskega orožja Iran res še nima, pa bi bil najboljši nasvet za Iran – da si ga čimprej naredi, kajti ta korak je lažji, kot vsi doslej.

Za delujočo atomsko bombo Iran namreč potrebuje le še izjemno malo energije in sredstev - in ne veliko, kot je to prepričana mednarodna javnost.

Ni mu potrebno izvajati niti testov – tehnologija izdelave jedrskega orožja je namreč znana in preizkušena.

Le majhen delček centrifug, ki jih ima Iran, lahko že danes vsake štiri do pet tednov naredi dovolj jedrskega materiala za eno jedrsko bombo.

Le majhen delček centrifug, ki jih ima Iran, lahko že danes vsake štiri do pet tednov naredi dovolj jedrskega materiala za eno jedrsko bombo.

Za pripravo tega materiala in njegovo spremembo potrebujete le še toliko energije, kolikor je proizvede avto srednjega razreda, na primer Toyota Prius in dva prostora z okoli 60 kvadratnimni metri površine, kot so velika manjša stanovanja, opozarja Postol.

Take prostore ni težko skriti kjerkoli.

Vsak napad na Iran bi lahko bil od tega trenutka naprej izjemno nevaren, kajti nasprotniki morajo računati na možnost, da je Iran že izdelal jedrske bombe in da lahko odgovori z jedrskim orožjem.

Raket, tudi praktično nepremagljivih supersoničnih, ki lahko brez težav nosijo celo dvakratnik ali trikratnik teže jedrske bombe pa ima Iran v izobilju.

To je bistvo opozoril, ki jih je v vrsti svojih analiz te dni razkril Theodore Postol, profesor prestižnega MIT-a, strokovnjak za jedrske orožje in njihove nosilne sisteme, ki je delal tudi za ameriško vlado, Pentagon in vojno mornarico ZDA.

O tem se je namreč pogovarjal z norveškim politologom in geopolitikom Glennom Diesnom.

Omenjena stališča so seveda v popolnem nasprotju s tem, kar trdi ameriška vlada.

Pritisk in napadi na Iran so privedli do nasprotnega učinka od tistega, ki so ga želeli v ZDA in Izraelu...Vir: X

Vojna med ZDA in Izraelom ter Iranom, ki se je začela 13. junija in je trajala 12 dni se je končala, če verjamemo ameriškemu predsedniku, »s popolnim uničenjem« iranskega jedrskega potenciala.

Toda strokovnjaki v ameriških in izraelskih tajnih službah so kmalu zatem opozorili, da so te napovedi daleč od resnice.

V pogovoru z znanim norveškim politologom in geopolitikom Glennom Diesnom, ki si ga lahko ogledate v spodnjem prispevku, je Ted Postol z diagrami, podatki in navedbami prepričljivih podatkov podrobno pojasnil, zakaj so vehementne napovedi ameriške administracije o »uničenju« iranskega jedrskega programa.

Kaj vse je povedal, pa za tiste, ki jih to zanima, zelo podrobno razkrivamo v daljšem povezanem prispevku.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek