sreda, 16. julij 2025 leto 30 / št. 197
Robert Fico obsodil »imbecilni« načrt Bruslja za Rusijo

Slovaški premier Robert Fico je načrt EU za postopno ukinitev uvoza ruske energije označil za »imbecilnega« in opozoril, da bi ta poteza ogrozila energetsko varnost njegove države, pa tudi preostalih članic bloka.
Načrt RePowerEU predvideva ukinitev celotnega uvoza ruske nafte in plina v EU do leta 2027.
Načrtu ne nasprotujejo le Slovaška, temveč tudi Madžarska, Avstrija in Italija.
Fico je v videoposnetku, ki ga je v ponedeljek objavil na Facebooku, dejal, da se »bitka za energetsko varnost Slovaške bliža koncu«, in priznal, da Bratislava ne more vložiti veta na bruseljski načrt.
Vodstvo EU je obtožil, da je predlog namenoma predstavilo kot trgovinsko zakonodajo, da bi preprečilo nasprotovanje.
V nasprotju s sankcijami je za sprejetje načrta potrebna le kvalificirana večina.
»Predlog [Evropske] komisije je, oprostite, imbecilen. Demagoško gledano je rezultat brezmejne obsedenosti z Rusijo,« je dejal predsednik vlade.
Dodal je, da bo postopna ukinitev ruske energije »škodila slovaškemu gospodarstvu in ogrozila konkurenčnost celotne EU.«
V odgovoru na pismo češkega predsednika vlade Petra File, ki je Fica pozval, naj podpre 18. sveženj sankcij EU proti Rusiji, je slovaški voditelj v ponedeljek izjavil, da ne bo popustil, dokler »ustrezne zainteresirane strani ne zagotovijo [Bratislavi] potrebnih jamstev, da bo imela Slovaška po 1. januarju 2028 dovolj plina po razumnih cenah.«
Slovaška je prejšnji petek že drugič blokirala sveženj sankcij in zahtevala, da se najprej obravnavajo njeni pomisleki glede ločenega načrta RePowerEU.
Za ruski plin sicer ni veljala neposredna prepoved EU, vendar je večina držav članic prostovoljno zmanjšala uvoz.
Vendar se več celinskih držav, vključno s Slovaško, Madžarsko, Avstrijo in Češko, še vedno zanaša na omejene količine na podlagi izjem.
Tudi Bratislava in Budimpešta prejemata veliko nafte iz Rusije.
Rusija je opozorila, da bo zaradi omejevanja njenega izvoza energentov cena energije v EU še naprej naraščala, kar bo oslabilo gospodarstvo bloka.
Od leta 2022 je rast v EU stagnirala.