REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zakaj ni »ukrajinske riviere«: Ali Trump spodkopava načrte za obnovo Ukrajine

Zakaj ni »ukrajinske riviere«: Ali Trump spodkopava načrte za obnovo UkrajineZelenski in Melonijeva, dobro razpoložena, toda brez znatnega zunanjega financiranja - predvsem od zasebnih vlagateljev - je Ukrajina obsojena, da bo generacijo ali več ostala izvotljena lupina, opozarja britanski »Telegraph«. Vir: Posnetek zaslona, X

Prejšnji teden se je v Rimu zbralo na desetine zahodnih voditeljev, skupaj z vojsko nevladnih organizacij in tisoči podjetij z vsega sveta na ambiciozno poimenovani »Konferenci o okrevanju Ukrajine«, piše britanski Telegraph.

Poleg gostitelja vrha, italijanske premierke Giorgie Meloni, so bili med udeleženci tudi posebni odposlanec Donalda Trumpa za Ukrajino Keith Kellogg, Vladimir Zelenski, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, nemški kancler Friedrich Merz ...

V dveh dneh so potekala srečanja o tem, kako popraviti poškodovano energetsko infrastrukturo Ukrajine, pritegniti naložbe v ključne minerale države in kako oživiti njeno uničeno predelovalno industrijo.

Govorilo se je tudi o »ukrajinski poti v EU«, vendar nobena količina toplih besed in dobrohotne diplomacije ne more skriti dejstva, da prihodnost Ukrajine še vedno narekuje muhavost enega človeka: Donalda Trumpa, navaja britanski časnik.

Obnova države bo v glavnem odvisna od velikodušnosti tujcev, predvsem na Zahodu. Brez znatnega zunanjega financiranja – večinoma od zasebnih vlagateljev – je Ukrajina obsojena, da bo generacijo ali več ostala izvotljena lupina.

Vendar pa so v dneh pred srečanjem v Rimu upanja na oživitev Ukrajine utrpela velik udarec, potem ko se je izkazalo, da se je velikan z Wall Streeta, investicijski sklad BlackRock, za katerega se je menilo, da je ključen v prizadevanjih za zbiranje več deset milijard za povojno obnovo, umaknil iz Ukrajine.

Neuradna poročila trdijo, da naj bi Trumpova izvolitev za predsednika ZDA na koncu povzročila, da si je »BlackRock« premislil in se umaknil.

Ta investicijski sklad je bil ključnega pomena pri ustvarjanju nečesa, kar je bilo poimenovano »Sklad za obnovo Ukrajine«, nekakšen »Marshallov načrt« za Ukrajino.

Philip Hildebrand, podpredsednik podjetja »BlacRock«, je bil leta 2024 prepričan, da je njegovemu podjetju uspelo zbrati približno 2,5 milijarde dolarjev od zahodnih zaveznikov, razvojnih bank in zasebnih vlagateljev.

Menil je, da bi številka sčasoma lahko presegla 15 milijard dolarjev.

Pa vendar bi bil to, tudi pri zgornji meji Hildebrandovih najbolj optimističnih ocen, le delček od 525 milijard dolarjev, kolikor jih Svetovna banka in drugi ocenjujejo, da bo potrebnih za obnovo Ukrajine.

V Rimu so pričakovali, da bo BlackRock lahko razkril veliko zavezo konzorcija vlagateljev, da pomagajo Ukrajini.

Kdo bo zdaj koordiniral zbiranje sredstev s kapitalskega trga? Poročila kažejo, da Francija dela na alternativnem predlogu, vendar brez močne podpore ZDA obstajajo dvomi o tem, ali bo uresničen.

Poročila kažejo, da se je bil BlackRock prisiljen obrniti za 180 stopinj, ker je Trumpova sprememba stališča do Ukrajine prestrašila vlagatelje, ki jih je sklad poskušal pritegniti.

Ker se Bela hiša očitno ne more odločiti o svojem stališču do Ukrajine, je sposobnost režima v Kijevu, da sam odloča o svoji usodi, bolj negotova kot kdaj koli prej.

ZDA so največji posamezni donator Ukrajini. So tudi največji ponudnik vojaške podpore.

Kijev se letos sooča s primanjkljajem v višini kar 19 milijard dolarjev, predvsem zaradi zmanjšanja ameriške pomoči.

»Prejšnje konference o obnovi Ukrajine so zbrale na tisoče strokovnjakov in prinesle velike ideje, toda brez kakršne koli izvedbe,« je v članku za Center za analizo evropske politike, washingtonski možganski trust, zapisal ameriški diplomat Kurt Volker.

Volker opozarja, da obstaja več ovir za resničen napredek, prva od njih pa je, da »nihče ni prevzel odgovornosti za podporo gospodarskemu okrevanju Ukrajine«. Izjavil je tudi, da so zaradi »vojnega tveganja« velike zasebne naložbe ostale ob strani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek