REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Adijo »BlackRock«: Vlagatelji obupali nad obnovo Ukrajine

Adijo »BlackRock«: Vlagatelji obupali nad obnovo UkrajineKontroverzno investicijsko podjetje je po zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah »pavziralo« pogajanja v vrednosti 2,5 milijarde dolarjev. Vir: Posnetek zaslona, X

Podjetje BlackRock je januarja, tik pred inavguracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, prekinilo iskanje mednarodnih vlagateljev, ki bi podprli sklad za obnovo Ukrajine, poroča Bloomberg.

Sklad naj bi bil predstavljen na konferenci o obnovi Ukrajine prihodnji teden v Rimu in je bil »blizu začetne podpore« s strani »subjektov, ki jih podpirajo vlade Nemčije, Italije in Poljske«, so povedali viri, seznanjeni s pogovori, ki so govorili pod pogojem anonimnosti.

Trumpova volilna zmaga je povzročila »pomanjkanje zanimanja zaradi negotove prihodnosti Ukrajine« in »premor« v pogovorih z vlagatelji.

Ameriški predsednik se je v kampanji zavzemal za hiter konec konflikta med Moskvo in Kijevom ter za mirovna pogajanja med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Vladimirjem Zelenskim.

Že decembra, po Trumpovi zmagi, ameriški predstavniki niso prišli na donatorsko konferenco.

Sklad je bil »na dobri sledi«, da od držav, razvojnih bank in nevladnih organizacij zagotovi vsaj 500 milijonov dolarjev, zasebni vlagatelji pa bi investirali še dve milijardi, je lani dejal podpredsednik podjetja »BlackRock« Philip Hildebrand.

Takrat je izjavil, da bi konzorcij vlagateljev lahko pokril vsaj 15 milijard dolarjev potrebnih za obnovo Ukrajine.

Svetovna banka je februarja ocenila, da bi obnova opustošene države lahko stala več kot 500 milijard dolarjev.

Tiskovni predstavnik podjetja »BlackRock« je izjavil, da je podjetje svoje pro bono svetovalno delo v zvezi s skladom zaključilo leta 2024 in trenutno nima »aktivnega mandata« pri ukrajinski vladi.

Neuradno je bilo mogoče izvedeti, da naj bi »BlackRock« zadevni sklad predstavil na konferenci v Italiji, ki naj bi se začela 10. julija in se je naj bi udeležila tako Zelenski kot italijanska premierka Giorgia Meloni.

Po poročanju »Bloomberga« zdaj Francija pripravlja predlog za sklad, ki bi nadomestil propadlo pobudo »BlackRocka«, vendar ni jasno, ali bo načrt uspel brez podpore ZDA.

Vendar pa morda ni vse tako črno glede prihodnosti Ukrajine, kot se sedaj zdi.

Ukrajinska zgodovinarka in blogerka Marta Havriško komentira trditve ukrajinskega ministrstva za socialno delo, da je upanje tudi v beguncih, ki so med vojno zapustili državo, saj je približno 1,7 milijona delovno sposobnih Ukrajincev v tujini. To naj bi bile roke, ki naj bi jo po vojni pomagale obnoviti.

A tudi te ne bodo dovolj, ker jih je za obnovo Ukrajine potrebno vsaj trikrat več.

Medtem pa režim Vladimirja Zelenskega še naprej lovi moške na ulicah in pošilja na fronto, kjer jih, nepripravljene za boj, čaka gotova smrt.

»Od ruske invazije na Ukrajino leta 2022 je Ukrajina izgubila 40 % svojega delovno sposobnega prebivalstva. Za obnovo gospodarstva država potrebuje dodatnih 4–5 milijonov ljudi.

Zato bi vsi domoljubi iz fotelja, ki begunce imenujejo 'izdajalci', ki se ne bi smeli vrniti, morda morali začeti z osnovami ekonomije.

In razumeti bi morali tudi tole: dlje ko se bo vojna vlekla, revnejša in bolj depopulirana bo država«, opozarja zgodovinarka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek