ponedeljek, 12. maj 2025 leto 30 / št. 132
Analitik Pentagona: Zelenski bo zavrnil Putinov predlog, da bi ostal živ, Evropejci pa hočejo nadaljevanje vojne

Medtem ko je ruski predsednik Vladimir Putin javno predlagal obnovitev mirovnih pogajanj z Ukrajino, ki naj bi potekala 15. maja v Istanbulu, in izrazil pripravljenost za pogajanja brez predpogojev, je nekdanji visoki ameriški varnostni analitik podal strogo oceno političnih pritiskov, s katerimi se sooča Vladimir Zelenski.
»Zelenski bo zavrnil Putinov predlog, da bi ostal živ,« je opozoril Michael Maloof, nekdanji višji analitik za varnostno politiko v Pentagonu, v neposredni analizi položaja ukrajinskega voditelja.
Najnovejša ponudba Moskve je prišla po tem, ko so ukrajinske sile po njenih trditvah izvedle več napadov tudi med Rusijo predlagano prekinitvijo ognja ob dnevu zmage.
Kljub tem incidentom je Putin vztrajal, da je Rusija še naprej odprta za pogovore, katerih cilj je doseči trajni mir in odpraviti temeljne vzroke konflikta.
»Zelenski se ne želi srečati sam z gospodom Putinom,« je pojasnil Maloof. »In mislim, da če se bo odločil, da se bo o nečem pogajal, in najprej se sprašujem, ali mu bo to DOVOLJENO zaradi notranje politike ... Mislim, da se bosta skupina Azov in njegova vojska uprli,« je poudaril.
Putin je Zelenskega v bistvu postavil v zelo tesen položaj.
Maloof je poudaril, da se je znašel med pregovorno »skalo in trdim mestom.«

Predlog Moskve je sprožil razpravo po vsem svetu, zlasti v Evropi, kjer je politična pripravljenost za spravo z Rusijo še vedno minimalna.
Maloof je bil ostro kritičen do evropskega pristopa in ga je označil za kontraproduktivnega in samodestruktivnega.
»To je treba zavrniti, ker to ni pot, smer, v katero so želeli iti, saj so Evropejci zelo zaskrbljeni in zainteresirani za nadaljevanje svojega antagonističnega pristopa do Rusije, ne le pri omejevanju, ampak tudi pri poskusu strmoglavljenja vlade in uvedbi še dodatnih sankcij,« je dejal.
Ocenjuje, da se je rusko gospodarstvo kljub več tisoč sankcijam prilagodilo: »Mislim, da je Rusija zdaj v bistvu imuna, ker je bilo uvedenih že več kot 20.000 sankcij. A kljub temu želijo uvesti še nekaj novih, ki ne delujejo.«
Po mnenju Maloofa so zahodne politike »povratne«, zlasti na področju energije: »In tu so Evropejci popolnoma nori ... če bi želeli uvesti sankcije, ki bi se nanašale na dobavo nafte iz Rusije, bi to samodejno, dobesedno čez noč, dvignilo cene, kar bi dejansko koristilo Rusiji in škodilo Evropejcem.«

Pri svojih kritikah ni bil zadržan: »Želijo le nadaljevati konflikt z Rusijo, ki, odkrito povedano, zlasti v Združenem kraljestvu, traja že skoraj 250 let. Njihov antagonizem do Rusije je zgodovinski.«
Maloof je opozoril na nedavne mednarodne dogodke, ki poudarjajo, da ima Rusija še vedno globalni položaj: »Če so mislili, da bodo njihove nove sankcije izolirale Rusijo, mislim, da je parada ob dnevu zmage in konferenca BRICS oktobra lani v Kazanu pokazala, da Rusija ni izolirana. Pravzaprav je dobila podporo in podporo več kot polovice ljudi sveta, z globalnega juga, celotne Azije.«
Ko se bo bližal predlagani datum pogovorov, bodo vse oči uprte v Kijev in njegove zahodne zaveznike, katerih odziv ali molk lahko določi naslednjo fazo vojne.
Ukraine Doesn’t Want Peace – It Wants TIME TO RESET – US Army Veteran
— Peacemaker (@peacemaket71) May 11, 2025
“We’ve had one side – President Putin – open to negotiations all along,” says retired US Army Lt. Col. Earl Rasmussen. “But it’s Ukraine that keeps walking away from the negotiating table and violating… pic.twitter.com/N7LTcGljuf
Popolnoma enako mnenje - da je Putin znova udaril z diplomacijo, da pa evropski politiki in Zelenski v to ne bodo ugriznili, ampak nadaljevali po starem, meni tudi upokojeni polkovnik in veteran ameriške vojske Earl Rasmussen.