REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zadrževanje na zaledenelem Blejskem in Bohinjskem jezeru nevarno

Ob nizkih temperaturah v preteklih tednih sta povečini zaledeneli tudi Blejsko in Bohinjsko jezero. Vendar pa policija opozarja, da je zadrževanje na ledeni površini zelo nevarno. Na več mestih ob jezerih so zaradi nevarnosti postavljene tudi opozorilne table.

"Kljub nevarnosti so nekateri danes že preizkušali srečo na ledu, kar z vidika varnosti močno odsvetujemo," so sporočili s Policijske uprave Kranj. Opozorilo so že 13. januarja poslali tudi iz Občine Bohinj in Turizma Bohinj, kjer so izpostavili, da led še zdaleč ni dovolj varen za hojo ali drsanje. Zato vse aktivnosti na delno zaledeneli površini odsvetujejo.

Letos je po obdobju nizkih temperatur, ki se še nadaljuje, Blejsko in Bohinjsko jezero delno poledenelo že več tednov. Nazadnje pa je bilo Blejsko jezero tako zaledenelo, da so ljudje po njem množično hodili in drsali, februarja 2012.

Podatki, ki se nanašajo na Bohinjsko jezero, sicer kažejo, da je v zadnjih desetletjih vse manj ledu. Raziskava Agencije RS za okolje in prostor, ki sta jo izdelala Peter Frantar in Jože Uhan, kaže, da je bilo med letoma 1919 in 2004 Bohinjsko jezero v povprečju poledenelo 49 dni na leto.

Primerjava po obdobjih pokaže, da so globalne podnebne otoplitve bistveno skrajšale trajanje pojava ledu na Bohinjskem jezeru. V zadnjem obdobju je tudi vse več zim brez pojava ledu na jezeru. Domačini pa se še spominjajo, da je bilo nekoč zimsko obdobje z debelo ledeno ploščo na jezeru daljše. Včasih so preko zaledenelega jezera celo vodile bližnjice pri spravljanju lesa iz bohinjskih gozdov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek